אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנרג'יאן היוונית רוכשת את מאגרי הגז כריש ותנין צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

בלעדי לכלכליסט

אנרג'יאן היוונית רוכשת את מאגרי הגז כריש ותנין

תשלם 148 מיליון דולר לדלק של יצחק תשובה. החברה פעילה בחיפושי גז ונפט בבלקן, ביוון ובמצרים ובעלת 35 שנות ניסיון בתחום

16.08.2016, 17:19 | ליאור גוטמן

חברת אנרג'יאן היוונית היא הרוכשת של מאגרי כריש ותנין מידי דלק של יצחק תשובה, כך נודע ל"כלכליסט". שווי העסקה כ-148.5 מיליון דולר כאשר 10 מיליון דולר ישולמו בחתימת ההסכם ויופקדו בנאמנות ועוד 30 מיליון דולר ישולמו בהשלמת העסקה. שאר הסכום - 108.5 מיליון דולר - יועבר ב-10 תשלומים שנתיים ושווים ורק אחרי שתתקבל החלטת השקעה בפיתוח מאגר לווייתן, כלומר בסוף 2016. במקביל, אנרג'יאן תשלם תמלוג על הפקה, שינוע בין 7.5% ל-8.25% ממכירות גז או נפט בעתיד.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בחברה שפעילה בחיפושי גז ונפט בבלקן, ביוון ובמצרים ולה 35 שנות ניסיון. הרכישה מתבצעת מול דלק, שבשליטת יצחק תשובה, זאת לאחר שנובל אנרג'י העבירה את הזכויות על המאגר לידיה בשנה שעברה. עד העברת הזכויות דלק ונובל החזיקו במאגרים באופן שווה. תנאי העסקה, מבלי לדעת את זהות הזוכה, גובשו במתווה הגז עוד בשנה שעברה.

במקביל לחברה היוונית התמודדו במכרז גם אדיסון האיטלקית וקולרידג' יחד עם המפעילה סידרייל.

כזכור, אנרג'יאן (Energean E&P Holdings) כבר היתה פעילה בענף הגז בים הישראלי. ביוני 2014 היא נכנסה כחברת הקידוחים ברישיונות החיפוש שרה ומירה, שבהם החזיקו הכשרה אנרגיה ומודיעין. סבב חיפושים קודם באותם רישיונות הסתיים ב־2012 בכישלון, אולם מחזיקות הרישיון התעקשו להמשיך ולהחזיק ברישיון מתוך הנחה שימצאו שם גז ונפט. אנרג'יאן אף קיבלה לידיה 25% מהשותפות.

הקידוח במאגרי כריש ותנין נחשב אולטרה־עמוק אף הוא. נפח הגז המוכח במאגרים הוא כ־59 מיליארד מ"ק, כ־9.5% מנפח לווייתן, ועל פי מתווה הגז הם אמורים להיות התחרות העיקרית ללווייתן ולתמר. 

מכירת המאגרים מתבצעת בהמשך להוראות שנקבעו במתווה הגז, לפיהן יש לעודד את התחרות בשוק הגז. בחודש שעבר הזהיר שר האנרגיה, יובל שטייניץ, את חברות הגז כי אם לא ימהרו ויסיימו את מכירת שני המאגרים המדינה תיכנס לנעליהם: "במתווה הגז נקבע להם 14 חודשים למכור אותו. עברו 7 חודשים וזה לא אומר שצריך לחכות לשנייה האחרונה. לא נהסס לקחת את המאגרים כדי למכור אותם בעצמנו", אמר. 

יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק, צילום: אוראל כהן יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק | צילום: אוראל כהן יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק, צילום: אוראל כהן

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט, אמר ש"הצטרפותה המבורכת של קבוצת Energean לפעילות הגז והנפט בישראל מעצבת מחדש את משק הגז הטבעי בישראל. בחנו בחודשים האחרונים מספר הצעות לרכישת המאגרים, ואני מאמין שמבין כל האפשרויות שעמדו על הפרק העסקה הנוכחית מבטיחה באופן המיטבי את פיתוחם של כריש-תנין כבר בשנים הקרובות. אנו נחושים להמשיך ולקדם את פיתוח מאגר לווייתן והרחבת תמר, בהתאם ליעדי השותפות".

מת'יוס ריגס, מנכ"ל ויו"ר Energean Oil & Gas הוסיף: "אנחנו מאוד מרוצים להיכנס לישראל, שוק אסטרטגי עבורנו, ולחתום על עסקה שתוביל לפיתוח כריש ותנין. הידע שלנו, שנצבר במהלך 35 שנות הניסיון שרכשנו במאגרים ימיים של נפט וגז טבעי, הניסיון של צוות הניהול של החברה בפיתוח חלק ממאגרי הידרוקרבונים בעולם ויכולותינו בגיוס משאבים גם בתנאי שוק מאתגרים מבטיחים כי פיתוח המאגרים לטובת השוק הישראלי יעשה במהירות. כפי שהתחייבנו, בתוך 6 חודשים מחתימה על ההסכם Energean תגיש לממשלה תכנית פיתוח למאגרים, תכנית אשר תאפשר קידום הפרויקט שהינו בעל תפקיד גיאו-פוליטי משמעותי ביצירת "משולש האנרגיה" האזורי, שעוצב על ידי קפריסין, יוון וישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
ואותי מצחיק לראות את הפרצוף של העסקנים ה..."די
ואותי מצחיק לראות את הפרצוף של העסקנים ה..."די מבוגרים" שמתנהגים כאילו הן יחיו לנצח כשנותר להם בממוצע פחות מעשר שנות חיים ... ראבאק !!!  תהנו מזמן החיים שנותר לכם ! בשביל מה אתם בכלל צריכים לבזבז זמן בלעשות עוד כסף ? שהרי אין סכום בעולם ששווה את הזמן שנותר לכם  לחיות  פרטוש 
Bus  |  17.08.16
לכל התגובות