אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי העיר הטובה ביותר בעולם?

מי העיר הטובה ביותר בעולם?

האקונומיסט בדק 140 ערים מרכזיות לפי איכות מערכת הבריאות בהן, חיי התרבות, איכות הסביבה, רמת החינוך והתשתיות בהן. התוצאות - חד משמעיות למדי. וגם: איפה נורא ואיום לגור?

18.08.2016, 22:55 | שירות כלכליסט

מחפשים חיים טובים יותר בעיר אחרת? אם כן, מומלץ לשקול את אוסטרליה או קנדה. ה"אקונומיסט" עורך מידי שנה את מדד הערים הטובות ביותר לחיות בהן. העיתון בדק 140 ערים מרכזיות ברחבי העולם ואמד אותן על פי 5 קטגוריות. 6 מתוך 10 הערים המובילות במדד הן באוסטרליה או בקנדה.

המרכיבים שנבחנו הם איכות מערכת הבריאות, חיי התרבות ואיכות הסביבה, היציבות של העיר ורמות החינוך והתשתיות בה. יוקר המחייה לא נכלל במאפיינים שנבדקו. 

 

השנה הזוכה בתואר "העיר הטובה ביותר למגורים בעולם" היא מלבורן באוסטרליה. וינה באוסטריה הגיעה למקום שני וונקובר בקנדה למקום השלישי. עם זאת, ההבדל בין הציונים שקיבלו 15 הערים המובילות לעומת אלה שקיבלו 20 הערים המובילות היה מזערי.

בין המאפיינים המשותפים לערים המובילות ניתן לציין את הימצאותן במדינות עשירות, מערכות בריאות וחינוך איכותיות, תשתית טובה וגודל בינוני עם צפיפות אוכלוסין נמוכה יחסית. הערים המובילות מצליחות לספק את התנאים הדרושים לרמת חיים גבוהה לתושביהן, מבלי לסבול מעומסי תנועה משמעותיים.

בסקר השנה התגלו מספר ממצאים מעניינים. כך למשל, כמה מהערים נפלו קורבן להצלחתן – למשל ניו יורק, לונדון ופריז נחשבות למרכזים עסקיים יוקרתיים וחיי התרבות והפנאי בהן עשירים ביותר. מנגד סובלות ערים אלה גם משיעורי פשיעה גבוהים, עומס תחבורתי וליקויים רבים במערכת התחבורה הציבורית שלהן.

באסיה, ערים כמו הונג קונג וסינגפור הצליחו לשפר את מיקומן למקומות 43 ו-46 בהתאמה, אולם זאת בעיקר הודות לירידה בדירוג הכללי של ערים אחרות ולא כתוצאה משיפור משמעותי בציון הכללי שלהן.

הטרור העולמי עודנו מהווה איום, ומשפיע על ערים רבות. פריז היא דוגמה מובהקת לכך: היא רשמה את הירידה הגדולה ביותר – 3.7% - לציון 91.1 ב-2016. זאת בשל מתקפות הטרור בשנים האחרונות. גם פיגועי הטרור במדינות אחרות בעולם כגון בנגלדש, אוסטרליה, בלגיה, טורקיה וארה"ב הותירו את דירוגי עריהן ללא שינוי או עם פגיעה משמעותית.

סוגיות של ביטחון לאומי משפיעות אף הן על דירוגי הערים ברחבי העולם: בסין למשל, נרשמה ירידה קלה ברמת החיים בכמה ערים בשל הסכסוך הטריטוריאלי וההסלמה הצבאית המתמשכים בים הסיני הדרומי. מבין 8 ערים סיניות שנסקרו, טיאנג'ין סבלה את הנפילה הגדולה ביותר ברמת החיים וזאת בשל פיצוץ שאירע במפעל כימיקלים בעיר לפני שנה, שהשפיע על איכות הסביבה.

הערים בתחתית הדירוג, שייכות על פי רוב למדינות שבהן קיימת רמה גבוהה של אי יציבות פוליטית, מלחמה ואיום טרור. 3 הערים בתחתית הדירוג העולמי הן קייב באוקראינה, טריפולי בלוב ודמשק בסוריה – שהגיעה למקום ה-140 עם ציון כללי של 30.2.

ואלה 10 הערים המובילות בדירוג:
1. מלבורן, אוסטרליה, צילום: Flickr 1. מלבורן, אוסטרליה | צילום: Flickr 1. מלבורן, אוסטרליה, צילום: Flickr
2. וינה, אוסטריה, צילום: TripAdvisor 2. וינה, אוסטריה | צילום: TripAdvisor 2. וינה, אוסטריה, צילום: TripAdvisor
3. ונקובר, קנדה, צילום: Flickr 3. ונקובר, קנדה | צילום: Flickr 3. ונקובר, קנדה, צילום: Flickr
4. טורונטו, קנדה 4. טורונטו, קנדה 4. טורונטו, קנדה
5. קלגרי, קנדה , צילום: שאטרסטוק 5. קלגרי, קנדה | צילום: שאטרסטוק 5. קלגרי, קנדה , צילום: שאטרסטוק
6. אדלייד, אוסטרליה , צילום: bram souffreau 6. אדלייד, אוסטרליה | צילום: bram souffreau 6. אדלייד, אוסטרליה , צילום: bram souffreau
7. פרת 7. פרת', אוסטרליה | צילום: pumpedonproperty 7. פרת
8. אוקלנד, ניו זילנד, צילום: שאטרסטוק 8. אוקלנד, ניו זילנד | צילום: שאטרסטוק 8. אוקלנד, ניו זילנד, צילום: שאטרסטוק
9. הלסינקי, פינלנד, צילום: By ninara 9. הלסינקי, פינלנד | צילום: By ninara 9. הלסינקי, פינלנד, צילום: By ninara

המבורג, גרמניה , צילום: scandichotels המבורג, גרמניה | צילום: scandichotels המבורג, גרמניה , צילום: scandichotels

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות