אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

צפו: מה מסתתר מאחורי הגדרות של חפירות הרכבת הקלה בתל אביב

מי הגה את הרעיון להקים רכבת קלה בתל אביב, איך התנפח תקציב הפרויקט ומתי צפויים הפקקים להפוך לממש בלתי נסבלים. ליאור גוטמן עם הצצה לאתר החפירות ועם לוח הזמנים, נכון לעכשיו

18.08.2016, 23:09 | ליאור גוטמן

בשנה האחרונה התרגלנו לראות את שר התחבורה, ישראל כץ, לבוש וסט כתום מבקר בחפירות הרכבת הקלה או גוזר סרטים במחלפים חדשים. אבל האמת היא שמאחורי התוכנית להקים רכבת קלה בתל אביב עומדת בכלל גולדה מאיר. כבר באפריל 1973 ראש הממשלה דאז, גולדה מאיר, ומי שהיה שר התחבורה בממשלתה, שמעון פרס, החלו לקדם את התוכנית למערכת הסעת המונים במטרופולין תל אביב.

.

לקח למדינה 40 שנה להוציא את התוכנית ההיא לפועל. 

קראו עוד בכלכליסט

גם התומכים הכי גדולים של הרכבת הקלה יודעים שהתכנון שלה לא היה מביא מדליה באולימפיאדה - לשלבים המעשיים הגיע הפרויקט רק בשנת 2006. בשנת 2010 הוא הולאם לאחר שנתקע, אבל בפועל התחילו החפירות רק ב-2015, 9 שנים לאחר סיום התכנון, כשבינתיים קפץ תקציב ההקמה ב-6 מיליארד שקל.

המדינה עומדת להוציא 16 מיליארד שקל רק על בניית הקו הראשון שינוע מפ"ת דרך ת"א ועד בת-ים. בעתיד יוצאו עוד 30 מיליארד שקל על שני הקווים הנוספים: הקו הירוק מחולון להרצליה והקו הסגול מתל אביב ליהוד.

לכאן תוכנס מכונת הענק שתחצוב את מנהרות הרכבת הקלה, צילום: נטע שמעוני לכאן תוכנס מכונת הענק שתחצוב את מנהרות הרכבת הקלה | צילום: נטע שמעוני לכאן תוכנס מכונת הענק שתחצוב את מנהרות הרכבת הקלה, צילום: נטע שמעוני

כל הבלגן שאתם חווים כרגע בכבישים נובע רק מעבודת ההכנה לדבר הגדול באמת: חפירת מנהרות בשלושה מוקדים באמצעות מכונת ענק שתחצוב את מסילת הרכבת מתחת לרגליים ולמכוניות שלנו.

העבודות יגיעו לשיאן במהלך 2018. אז ייחפר המקטע הדרומי, מבת ים לאורך שד' ירושלים ביפו. לצורך כך אחד משני הנתיבים שם יופקע והתנועה באזור דרום תל אביב ויפו צפויה להיות קשה במיוחד.

וזה עוד לא הכל. בקרוב יהפוך כל מטרופולין תל אביב לפקק תנועה אחד גדול, כשיחלו העבודות על עוד שני קווי רכבת ועל סלילת שלושה נתיבי תחבורה מהירים אל העיר.

אם הכל יתנהל כשורה, ואם אתם מאמינים שהפעם יעמדו הקבלנים בזמנים, אזי באוקטובר 2021 תוכלו לרכוש את כרטיס הרכבת הראשון.

ועד אז, שימו לכם מוסיקה טובה ברדיו של המכונית, התאזרו בהרבה סבלנות ושיהיה לכם בהצלחה בפקקים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות