אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההצבעה על הסכם הפשרה באוה"ה על מניות לאומי נדחתה ליום רביעי צילום: אוראל כהן

ההצבעה על הסכם הפשרה באוה"ה על מניות לאומי נדחתה ליום רביעי

לפי הפשרה, בעלי מניות יוכלו להחזיר לאוה"ה מניות שבידיהם תמורת מניות בנק לאומי שבידי החברה בהנחה של 12.5% על ההון העצמי של אוה"ה

21.08.2016, 10:52 | אורי טל טנא וגיל קליאן

הסאגה של האחזקה של חברת אוצר התיישבות היהודים(אוה"ה) במניות בנק לאומי קרובה לסיום, לאחר שבית המשפט אישר הסדר פשרה בין התובע הייצוגי לבין החברה. היום (א') היתה אמורה להתקיים הצבעת בעלי המניות על ההסדר המוצע - אך זו נדחתה ליום רביעי. זאת, "על פי בקשה על מנת ליתן לבעלי המניות שהות נוספת לעיין בעיקרי הסדר הפשרה", כלשון הדיווח.

ההסדר, שהיה אמור לעמוד היום לאישור אסיפת בעלי המניות יאפשר לחברה להשבת נכסי נספי השואה לממש את האחזקה שלה בלאומי עם דיסקאונט סביר, ולקבל מניות לאומי בערך של כ־225 מיליון שקל שיהיה קל לממש אותן. כך גם בעלי מניות אוה"ה הפרטיים שיוכלו לצאת מהשקעה זו ולקבל מניות של בנק לאומי. מנגד, אוה"ה תישאר עם חלק מאחזקתה במניות לאומי, זאת מכיוון שבעלת השליטה בה, ההסתדרות הציונית, לא תבצע החלפת מניות.

קראו עוד בכלכליסט

הנכס העיקרי של אוה"ה הוא אחזקה של כ־5% ממניות בנק לאומי שאותו הקימה. מתחילת 2015 מניית אוה"ה זינקה ב־52.7% בעוד שמניית לאומי עלתה ב־6.7% בלבד. התמורה הצפויה למחזיקי מניות אוה"ה שיבחרו בקבלת מניות לאומי חלף מניות אוה"ה שבידיהם, צפויה להיות נמוכה במעט מהמחיר הנוכחי של מניית אוה"ה, ובתמורה יש גם רכיבי סיכון, ולכן צפויה ירידה במחיר מניית אוה"ה במהלך המסחר היום.

אוה"ה אמורה להעביר באמצעות (25%) החברה להשבת נכסי נספי השואה תשלומים רבעוניים ליותר מ־11 אלף ניצולי שואה שנמצאים במצב כלכלי קשה. קופת החברה להשבה התרוקנה נוכח סגירתה הצפויה ב־2017 וללא העברת כספים ממאוה"ה אין לה את האפשרות לשלם לניצולים. אוה"ה מבחינתה נמנעה מהעברת הכספים לחברה להשבה מכיוון שהדבר דורש מימוש מניות בנק לאומי שבידיה, ומימושן, לדבריה, יסב הפסדים הן לחברה והן לניצולי השואה.

על פי ההסכם בין בעלי המניות באוה"ה ובין ההסתדרות הציוניות, בעלי מניות שיבחרו בכך יוכלו להעביר לחברה את המניות שהם מחזיקים בתמורה למניות לאומי שבידיה לפי יחס המשקף דיסקאונט של 12.5% על ההון העצמי של אוה"ה. התמורה הזו תכלול את התשלום לתובע הייצוגי ולעורך דינו, כ־2.8% מהתמורה הצפויה לכל מחזיק מניות שיבחר לבצע את ההחלפה. מדובר בדיסקאונט של כ־15% (למעט נכסי נספי השואה שעבורה ישאר דיסקאונט של 12.5%). התמורה הצפויה לתובע ולעורך דינו תלויה בכמות האנשים שייענו להצעת ההחלפה, ויכולה במקסימום להגיע ל־10.7 מיליון שקל.

בגלל אי־ודאות בנושא מיסוי, בשלב הראשון של ההסכם תתקבל רק כ־88% מהתמורה, והיתרה תשולם לאחר אישור מרשות המיסים. במקרה שרשות המיסים תקבע שיעור מס גבוה יותר, התמורה למחזיקי המניות שבוחרים באפשרות היציאה תהיה נמוכה יותר. לכן, מחזיקי מניות אוה"ה שמתכוונים להיענות להצעה צפויים לספוג שני סיכונים, האחד הוא סיכון הנובע משינוי השער של מניית לאומי בפרק הזמן עד לקבלת התמורה והסיכון השני הוא סיכון המס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות