אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נחתמה עסקת הפניקס: יאנגו תשלם 1.95 מיליארד שקל תמורת חברת הביטוח

בלעדי לכלכליסט

נחתמה עסקת הפניקס: יאנגו תשלם 1.95 מיליארד שקל תמורת חברת הביטוח

סכום זה גבוה ב-100 מיליון שקל מהתמורה שהיתה אמורה דלק לקבל מחברת פוסון הסינית, בעסקה שנחתמה לפני שנה, אולם לא קיבלה את אישורה של המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר. גם הפעם תצטרך סלינגר לאשר את העברת השליטה

22.08.2016, 08:41 | גולן חזני

חודש וחצי לאחר מזכר ההבנות נחתמה אמש (א') מכירת השליטה בחברת הביטוח הפניקס ליאנגו גרופ הסינית. ל"כלכליסט" נודע, כי קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה תקבל 1.95 מיליארד שקל עבור מניות השליטה בחברה.

קראו עוד בכלכליסט

סכום זה גבוה ב-100 מיליון שקל מהתמורה שהיתה אמורה דלק לקבל מחברת פוסון הסינית, בעסקה שנחתמה לפני שנה, אולם לא קיבלה את אישורה של המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר. עם זאת, גם כאן מותנית העסקה באישור המפקחת סלינגר, שעד היום לא אישרה לגוף סיני היתר שליטה בחברת ביטוח ישראלית.

זו הפעם הרביעית שדלק חותמת על הסכם למכירת הפניקס. התמורה גבוהה יותר מפוסון בשל הגידול בהון העצמי של הפניקס המנוהלת על ידי איל לפידות בתקופה שבין שתי העסקאות. התמורה נקבעת כאחוז מההון העצמי. המכירה נעשית במסגרת מאמציה של קבוצת דלק להתמקד בתחום האנרגיה, וכן בשל חוק הריכוזיות שמגביל אחזקות צולבות בתאגידים פיננסיים וריאליים.

בעבר חתמה דלק המנוהלת על ידי אסי ברטפלד על הסכמים למכירת הפניקס למשפחת קושנר, לפוסון ולחברת אמטראסט האמריקנית, אולם בסופו של דבר העסקאות לא יצאו לפועל.

יאנגו אינה מחזיקה בפעילויות בתחומי הביטוח והפיננסים, ובכוונתה להיכנס לתחום זה באמצעות רכישת הפניקס. ההערכות הן שהקבוצה תתקשה לקבל אישור של סלינגר.

חתימת החוזה: מנכ"ל קבוצת דלק אסי ברטפלד ומנכ"ל יאנגו מייקל הו חתימת החוזה: מנכ"ל קבוצת דלק אסי ברטפלד ומנכ"ל יאנגו מייקל הו חתימת החוזה: מנכ"ל קבוצת דלק אסי ברטפלד ומנכ"ל יאנגו מייקל הו

 

יאנגו הוקמה ב־1995 על ידי טנגג'ייאו לין (Lin Tengjiao) והיא חברת אחזקות גדולה הפעילה בשישה תחומים: נדל"ן באמצעות חברת Yango Real Estate; חינוך (אחזקה בשישה בתי ספר פרטיים בבייג'ינג ובגויאנג); מכשור רפואי; סחר בינלאומי באמצעות שלוחות בשש ערים בסין והונג קונג; מלונאות (אחזקה בשמונה מלונות); ופיננסים באמצעות זרוע שמושקעת בבנקים מקומיים וחברות ביטוח והיתה שותפה להקמת בנק מנינשנג. בנק שהתעניין בעבר ברכישת השליטה בכלל ביטוח. יאנגו נסחרת בבורסת שנזן לפי שווי של 23 מיליארד יואן (כ־3.5 מיליארד דולר בהתאם להונה העצמי). חלק מהחברות־הבנות של יאנגו נסחרות גם הן בשנזן הסינית.

החברה מעסיקה על כל שלוחותיה כ־10,000 עובדים, פעילה בהשקעות ב־16 ערים בסין, הונג קונג, סינגפור וארה"ב, ובעלת מחזור של 100 מיליארד יואן בשנה (15 מיליארד דולר).

יאנגו היא החברה הסינית החמישית שמבקשת לרכוש חברת ביטוח ישראלית. שלוש חברות סיניות הגיעו לשלב הסופי של רכישת כלל ביטוח בסוף 2015, וקיבלו כתף קרה מסלינגר. פוסון כמעט וקיבלה אישור מסלינגר לשליטה בהפניקס, אך משום שהיו"ר והבעלים גו גואנגצ'אנג נעלם לשלושה ימים לאחר שנקרא לחקירה על ידי שלטונות סין היא סירבה להעניק אישור גם לפוסון.

ליאורה פרט לוין היועצת המשפטית של דלק, יחד עם פנחס רובין, אלית אלקון ואורי יצחק מגורניצקי מייצגים את דלק. את יאנגו ייצגו אברמי וול ורון להמן מ-FBC ומשרד Dentons הבינלאומי.

 

יצחק תשובה, צילום: ראובן שוורץ יצחק תשובה | צילום: ראובן שוורץ יצחק תשובה, צילום: ראובן שוורץ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות