אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל נגד מפיצות התוכנה הישראליות: עלולות להזיק לגולשים

גוגל נגד מפיצות התוכנה הישראליות: עלולות להזיק לגולשים

במחקר אקדמי חדש של גוגל בשיתוף אוניברסיטת ניו יורק תוקפת ענקית הפרסום כמה חברות מפיצות תוכנה מהגדולות בעולם, בהן גם אמונטייז ואאוטבראוז הישראליות. לפי המחקר, החברות כורכות במוצרים מוכרים תוכנות מיותרות ולעתים אף מזיקות, ללא אישור ראוי מהמשתמש. בכירים בענף התוכנה בישראל: מדובר ב"מחקר מגמתי שנועד לחסל מתחרים"

22.08.2016, 11:06 | אסף גלעד

חברות המפיצות תוכנות חינמיות ברשת, בהן גם הישראליות אמונטייז ואאוטבראוז, נמצאות במוקד מחקר אקדמי שפרסמה ענקית הפרסום גוגל בתחילת החודש ובו היא טוענת כי הן אחראיות על הפצת תוכנות לא רצויות למחשב האישי.

קראו עוד בכלכליסט

במחקר שערכה גוגל, בשיתוף עם אוניברסיטת ניו יורק והמכון הבינלאומי למדעי המחשב, היא מצאה קשר בין רשתות הפצת תוכנות, שכורכות יחד תוכנות רבות להורדה בבת אחת למחשב האישי, לבין הפצה של תוכנות שהיא מכנה לא רצויות: תוכנות שמשתילות פרסומות נוספות על הדפדפן; תוכנות שמשנות את ההגדרות של מנוע החיפוש; ותוכנות לתחזוקת המחשב, שנוקטות באזהרות אגרסיביות בכדי לגרום למשתמשים להוציא כסף מכיסם או מנטרות את הרגלי הגלישה שלהם.

במוקד המחקר של גוגל ארבעה מפיצי תוכנות מסדר גודל בינוני: OpenCandy ו־Install Monetizer האמריקאיות, שנסגרו בחודשים האחרונים באורח מסתורי, ושתי חברות ישראליות ותיקות - Amonetize של זיו ועופר דסקלו ואסף חנוכייב, וOutbrowse של יובל בן־הרוש ואופיר שבתאי. אאוטבראוז גם היא חדלה לאחרונה לשמש כמפיצת תוכנות ומתמקדת בפרסום וידיאו ומובייל. במחקר עצמו מציינת גוגל כי התנהגות הרשתות השתנתה מאז סוף תקופת המחקר, אך לא פירטה אילו.

לפי גוגל, מפיצי התוכנות אחראים ליותר מ־60 מיליון ניסיונות התקנה של תוכנות לא רצויות ברשת, מתוכם כמה עשרות מיליונים בשנה האחרונה.

לפי המחקר, מפיצי התוכנות פועלים באין מפריע, תוך שהם מסתמכים על מסך הדיאלוג עם המשתמש להצדקת פעילותם. אלא שלעתים חלון דיאלוג כזה מבקש בלחיצת כפתור אחת לאשר התקנה של שמונה תוכנות בבת אחת, פרקטיקה לא מקובלת בעולם התוכנה שבמסגרתה אין למשתמש סיכוי להבין ולהכיר את כל התוכנות שבחר להתקין.

זהו מחקר אקדמי שני שמפרסמת גוגל על תעשיית התוכנות החינמיות, שישראל מצויה בטבורה. בשנה שעברה מיפתה את תעשיית משתילי הפרסומות, ובצמרת רשימת הפעילות בתחום סימנה כמה חברות ישראליות בהן סופרפיש, ג'ולי וואלט, דילפליי ואייבריו. בעקבות המחקר ההוא, נאלצו החברות הישראליות לשנות את דרכן, לסגור את קו מוצרי ההשתלה ולפתח מוצרים חדשים במקומם. רובן נאלצו להצטמצם בעקבות המכות שהנחיתה עליהן גוגל.

במחקר החדש מתמקדת גוגל במנועי הפצת תוכנות שכורכים יחד להורדה אחת כמה תוכנות במקביל. פרקטיקה זו מכונה גם "באנדלינג" - מפיצי התוכנה מאפשרים לחברות לאגד (bundle) כמה תוכנות יחד עם תוכנה פופולרית בתמורה לעמלה, מה שמאפשר להן הפצה למשתמש שאולי לא היה בוחר להוריד את אותן תוכנות לו היו מוצעות לו לבדן. גוגל מצאה כי המפתחים של משפחות תוכנות אלה משלמים 0.1־1.5 דולר לכל התקנה.

שיטות הפצה "מטעות"

גוגל טוענת כי זיהתה 15 מפיצי תוכנה שפועלים מישראל, רוסיה וארה"ב, בהם גם של החברות הישראליות איירון סורס ו־וובפיק, שסגרה לפני שנה את החטיבה לטובת מיזמי פרסום במובייל. גוגל בדקה את מפיצי התוכנה בתקופה של שנה החל מינואר 2015 ועד ינואר 2016 ובחנה את ההשפעה על המשתמשים ואת שיטות ההפצה שאותן היא מגדירה כ"מטעות". "לצערנו", כותבים בגוגל, "השיטה השכיחה הזו היא הכלי הרווח של מספר חברות שהפכו את אוגדני התוכנות לשיטה עובדת. פריון (גם היא ישראלית - א"ג), לדוגמה, נחשבת לאחת הגדולות בתחום, והיא הכניסה משיטה זו 460 מיליון דולר ב־2014".

החברות במוקד המחקר מפיצות בממוצע 160 משפחות תוכנה מדי שבוע, 59% מהן מכילות לפחות אנטי וירוס שמקוטלג כלא רצוי לפי VirusTotal, אתר המגדיר אמות מידה אתיות להפצת תוכנות, אומשתילי פרסומות ותוכנות הפחדה שמפצירות במשתמשים לשלם עבור תוכנה לפתרון בעיה חמורה כביכול במחשב, מה שגוגל מגדירה כמרחק חוט השערה מתוכנות כופר. לטענת גוגל, מפיצי התוכנה מייצרים 60 מיליון הורדות מדי שבוע - פי שלוש מזו של נוזקות, ושכ־5% מכלל הדפדפנים בעולם נגועים במשתילי פרסומות ותוספים שחומקים ממערכות האבטחה ומשפיעים, לפי ההערכה, על כ־50 מיליון משתמשים.

גוגל משרטטת במחקר את נתיב הכסף בתעשיית ההורדות החינמיות. מפיצי התוכנה, כך מסתבר, הם רק תחנה בדרך. הכסף שמניע אותם מגיע מהמפרסמים. אלה מפתחי תוכנות קטנות ואלמוניות לרוב שמעוניינים להפיץ את התוכנות שלהם יחד עם מותגים גדולים ומוכרים יותר. כאן נכנסים לתמונה מפיצי התוכנה הגובים מהמפרסמים מחיר מינימום לכל התקנה שמתרחשת בזכות ההפצה שלהם. את התוכנות כורכים המפיצים בתוכנות של פבלישרים - מותגים מפורסמים כמו נגן המדיה VLC למשל, ומשלמים להם עמלה. כאשר התוכנות הפופולריות מקבלות גישה למשתמש, מפיץ התוכנה מחליט מה להתקין לצדן. המפיצים אחראים גם על השגת ההסכמה מהמשתמש, שיכולה לכלול, לטענת גוגל, החל מהתקנה שקטה ללא הסכמה מפורשת על כל תוכנה ותוכנה ועד בוקסות מפורשות ללחיצה על אי הסכמה להתקנות הנוספות.

לפי המחקר, המפיצים לא עובדים לבדם באיתור משתמשים חדשים. לרשותם עומדים אלפי אתרי אינטרנט המשמשים כשותפים, או כפי שהם מכונים בעגת האינטרנט: אפיליאייט. גוגל טוענת כי ארבע המפיצות עובדות עם כ־2,500 אתרי הורדות תוכנות חינמיות, סרטים ותוכנות טורנט, ביניהם utorrent.com, bittorrent.com, ואתר Pirate Bay.

"אג'נדות מסחריות נסתרות"

בהתייחס למחקר, טוענים בכירים בענף הפרסום והתוכנה בישראל שגוגל היא לא שחקן ניטרלי, על אף שהיא מתעטפת באצטלה אקדמית. "הבעיה של גוגל אינה מפיצי התוכנות אלא התוכנות המופצות עצמן, שהן חוקיות ולגיטימיות אך נוגסות בנפח הפרסום של גוגל", אומר הבכיר ל"כלכליסט". "ככל הנראה, גוגל מנסה להקשות על המתחרות שלה, למרות שהיא עצמה השתמשה בדיוק באותן אסטרטגיות. לחברות שמוזכרות במאמר אין את הכוח להילחם אל מול האגרסיביות של גוגל ומכונת יחסי הציבור שהיא מפעילה בצורה סלקטיבית ומניפולטיבית ולכן הן מטרה הרבה יותר נוחה וקלה מאשר חברות ענק ציבוריות בתחום".

מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ'אי | צילום: בלומברג מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ

"זו לא הפעם הראשונה שגוגל משתמשת בפרקטיקה של מימון ופרסום מחקר אקדמי על מנת לקדם אג׳נדות של טובת משתמשים מצד אחד יחד עם אג׳נדות נסתרות מסחריות ואף אנטי תחרותיות", אומרת ל"כלכליסט" עו"ד אושרית אביב, שמתמחה ברגולציה של חברות תוכנה ובין היתר, עובדת עם נציגים מגוגל ומיקרוסופט להסדרת רגולציית התוכנה במסגרת ארגון CSA. "בשנה שעברה היה זה מחקר באמצעות אוניברסיטת ברקלי שהיווה מעין מצע ורקע להצגת הנחיות חדשות בשוק התוכנה והפרסום הדיגיטלי, וכן כרקע לסדרה של הליכי אכיפה מאסיביים כנגד תוכנות השתלת הפרסומות ורשתות הפרסום הדיגיטלי. גם במקרה הנוכחי ניתן להניח כי פרסום המחקר מנבא על צעדיה הבאים של גוגל בכל הקשור לפרקטיקת ההפצה של תוכנות הכרוכות ב-'באנדל'(bundle) ומדיניותה העתידית ביחס לתוכנות התחזוקה (software utilities) ודרך ההפצה שלהן. אלא שפרקטיקת הפצת הבאנדל לכשעצמה אינה מוטעית והיא נהוגה בכל עולם המסחר, פיזי או אלקטרוני. חבל שגוגל בחרה שלא לציין ש-3 מתוך 4 הרשתות המדוברות אינן פעילות בעולם הפצת התוכנה בזמן פרסום המאמר בהם אאוטבראוז, אינסטול מונטייזר ואופן קנדי".  

גם גוגל עצמה מודה בכמה מגבלות במחקר שערכה: הוא מנוהל מארה"ב, מה שמוריד מעט מהיכולת שלו לבדוק רשתות שפונות למחשבים שאינם בארה"ב. גוגל גם מסתמכת על אנטי וירוסים אחרים, בעלי אינטרס מסחרי חלקם, בכדי לקבוע מהי תוכנה לא רצויה.

מאמונטייז נמסר: "אמונטייז הינה חברת סטארטאפ פרטית קטנה הפועלת בתחום הפרסום באינטרנט בכלל ובתחום הפצת תוכנות בפרט כארבע שנים. היא חברה לגיטימית שחתומה על חוזים משפטיים ברורים עם כלל הלקוחות והספקים שלה ומשמשת כפלטפורמת שיווק תוכנה. המפרסמים של אמונטייז מחויבים לאמות מידה המקובלות בתעשייה אולם הם נושאים בכל האחריות למוצריהם ואמונטייז משמשת רק כפלטפורמת הפרסום שלהם. לכל משתמש ניתנת האפשרות לבחור אילו מהתוכנות המפורסמות הוא יכול להתקין במחשב ואם בכלל להתקינן, וכמובן הוא מיודע וחשוף לתנאי השימוש של כל תוכנה שמספק כל אחד מהמפרסמים של אמונטייז".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
הרי זה ברור שעושים פה קופה על חשבון
הרי זה ברור שעושים פה קופה על חשבון התמימות של הלקוחות. מה שגוגל מדברים עליו הוא הרי רק קצה הקרחון, מתחת לפני השטח החברות האלו עוסקות בהתקנה נסתרת של תוכנות הרבה יותר זדוניות. כישראלי שעובד כאיש תוכנה בכיר באמריקה, התחום הזה בהחלט מאיר אותנו באור שלילי.
Flask  |  22.08.16
19.
בלינוקס ו BSD זה לא היה קורה רוצה
בלינוקס ו BSD זה לא היה קורה רוצה להתקין דפדפן? פשוט תכתוב pkg_add firefox תקבל פיירפוקס מותקן תוך דקה, תוך סיכון אפסי לנוזקה רוצה לנגן מוזיקה? pkg_add vlc שום חיפוש bundle ו piratebay. אם הם יעיזו לעשות שטויות כמו לצרף נוזקה ויתפסו (וקל לראות אם עושים את זה), אף אחד לא ישתמש במנהל חבילות שלהם, יש מספיק אלטרנטיבות.
Wrench  |  22.08.16
לכל התגובות