אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האייפון החדש גובה קורבנות: שני מקרי מוות במפעלי פוקסקון עקב העומס

האייפון החדש גובה קורבנות: שני מקרי מוות במפעלי פוקסקון עקב העומס

השקת מכשיר האייפון החדש והגברת קצב הייצור גורמים לעומס עבודה קיצוני במפעלי פוקסקון הסינית, אבל שינוי במדיניות ההעסקה מונע מהעובדים לקבל שעות נוספות והם נאלצים להסתפק בשכר של כ-210 דולר בחודש

22.08.2016, 13:25 | עומר כביר

שני עובדים במפעלי פוקסקון החברה בגֶ'נְגְג'וֹאוּ, סין, שם מורכבים הסמארטפונים של אפל, מתו בימים האחרונים. לדברי עובדים שדיברו עם "הוול-סטריט ג'ורנל", מקרי המוות קשורים לעומס העבודה הרב שמוטל עליהם בתקופה האחרונה, תוצאה של הגברת קצב הייצור לקראת ההשקה הצפויה של דגמי האייפונים החדשים בספטמבר.

קראו עוד בכלכליסט

העובד הראשון, בן 31, התאבד בקפיצה מגג מפעל פוקסקון ביום חמישי בבוקר, זמן קצר לאחר שסיים משמרת לילה בפס הייצור של האייפון. יום למחרת, עובדת מתה מפגיעת רכבת. לפי הוול סטריט ג'ורנל, גשם זלעפות הציף את מעבר הולכי הרגל התת-קרקעי, והעובדת, צֶ'נְג חְווֵיְפָאנְג, ניסתה לחצות את המסילה על מנת להגיע בזמן לעבודה במפעל.

אייפון SE. אפל לא התייחסה ישירות לטענות, צילום: אפל אייפון SE. אפל לא התייחסה ישירות לטענות | צילום: אפל אייפון SE. אפל לא התייחסה ישירות לטענות, צילום: אפל

בעקבות שני המקרים ראיין כתב "הוול סטריט ג'ורנל" יותר מתריסר עובדי פוקסקון, שציינו שמדובר בתקופה של לחץ עבודה גבוה במיוחד. לדברי העובדים, בעבר פוקסקון נהגה לספק משמרות מרובות של שעות נוספות על מנת להבטיח איוש מלא של פסי הייצור. ואולם, השנה מיישמת החברה נוהל חדש שלפיו רק עובד שגייס עובד אחר זכאי לעבוד שעות נוספות. כתוצאה, הם אומרים, עובדים שלא גייסו עובדים אחרים משתכרים סכומים שבקושי מספיקים להם על מנת לכלכל את עצמם. "זה יוצר הרבה לחץ על העובדים, במיוחד אלו עם משפחות", אמרה אחת העובדות. "אם אין שעות נוספות, בקושי מרוויחים כסף".

עובדות בפס ייצור של פוקסקון עובדות בפס ייצור של פוקסקון עובדות בפס ייצור של פוקסקון

על מנת שיוכלו לעבוד שעות נוספות, חלק מהעובדים משלמים לזרים 200 יואן על מנת שיסכימו לעבוד זמנית במפעיל. ללא שעות נוספות, ואחרי ניכוי הוצאות מזון ודיור שמסופקים על ידי פוקסקון, עומד השכר החודשי על 1,400 יואן (210 דולר). לדברי עובדים, שעות נוספות יכולות להכפיל את השכר, אבל גם כך מדובר בסכום נמוך משמעותית מ-5,000 היואן (751 דולר) שהם השתכרו בתקופת הביקוש בשנים קודמות.

ג'וף קרוטהל, מארגון China Labuor Bulletin הפועל מהונג-קונג אמר שלעובדים אין ברירה אלא לעבוד שעות נוספות אם ברצונם להשתכר שכר נורמלי. הדרישה לגייס עובדים נוספים על מנת לקבל שעות נוספות רק מקשה עליהם יותר. "בתקופות של עומס בייצור, הלחץ נופל על העובדים בפס הייצור", הוא הוסיף. "לעתים עובדים ינקטו בצעדים קיצוניים. ראינו את זה יותר מדי פעמים בעבר".

פוקסקון שלחה את תנחומיה למשפחות העובדים ואמרה שהיא משתפת פעולה בחקירת נסיבות מותם, אך לא הגיבה לטענות שהועלו בכתבה. גם אפל לא התייחסה לטענות, ומסרה תחת זאת: "המתקנים בג'נגג'ואו ובכל שרשרת האספקה שלנו מציעים תוכניות סיוע לעובדים שפותחו בשיתוף עם אפל ושמספקות לכל עובד גישה לשירותים סוציאליים ולייעוץ במקרה הצורך. אנחנו מנטרים בקביעות את תנאי העבודה על מנת לוודא שהם עומדים בתקנים המחמירים ביותר, ונחקור את התקריות בג'נגג'ואו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
לכל המגיבים עם ה בולשיט של ״להחרים״ ושאר
לכל המגיבים עם ה בולשיט של ״להחרים״ ושאר הבולשיט, אלו עובדי של פוקסקון, לא אפל!!! זה כמו להגיד (סתם לדוגמה) ״נסטלה״ פוגעת בזכויות של העובדים של ״אוסם״ (למרות שאחרונה חברת בת, כן דוגמה קצת לא טובה), כי א,ב,ג,ד. נכון של למזמינה בסדרי גודל שכזה כמו אפל חייבת להיות כוח על חברת יצור, אך עדיין אלו עובדי פוקסקון והתנאים הדרקונים שלהם!!! בנוסף פוקסקון לא רק מיצרת אייפונים עבור אפל, אלה גם כל השאר אלקטרוניקה בעולם עבור חברות גדולות אחרות, LG, SAMSUNG, HP, ומי רק לא, אז בו נחרים הכל כולל הכל, ונשיב בבית תחת נורות, ונקרא ספרים, אגב עם זה היה כך, אולי לא הייתי רואה את הדמוגוגיה המטופשת הזאת של אנשים חסרי אינטליגנציה מינימלית, היקר להשים, ולקטר!!!
Flask  |  23.08.16
לכל התגובות