אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקק"ל רוצים לקזז את ההפסד ממחירי מחיר למשתכן מהכספים שהיא חייבת למדינה צילום: ויקיפדיה

בקק"ל רוצים לקזז את ההפסד ממחירי מחיר למשתכן מהכספים שהיא חייבת למדינה

גובה ההנחה שניתנה עד כה על קרקעות קק"ל ששווקו במסגרת מכרזי הדיור המוזלים עומד על 284 מיליון שקל ויוכפל לפי הערכות ב-2017 - ובקרן מעוניינים לקבל על כך פיצוי

23.08.2016, 07:04 | אביב גוטר

קק"ל היתה אחת המרוויחות הגדולות מהזינוק במחירי הנדל"ן בעשור האחרון. הקרן משווקת את קרקעותיה באמצעות רשות מקרקעי ישראל, שעד השנה שעברה ניהלה את המכרזים בשיטת "ההצעה הגבוהה זוכה". קק"ל שילמה לרמ"י כ־110 מיליון שקל בשנה עבור השיווק, שהכניס לה מאות מיליוני שקלים בשנה.

קראו עוד בכלכליסט

תוכנית מחיר למשתכן של שר האוצר משה כחלון טרפה את הקלפים, כאשר המדינה החליטה להרוויח פחות ממכירת הקרקע ולשווק אותה לקבלן שיציע את המחיר הנמוך למ"ר בנוי. כפועל יוצא, גם הכנסותיה של קק"ל נפגעו. לפי נתוני הקרן, גובה ההנחה שניתנה עד כה על קרקעות קק"ל ששווקו במחיר למשתכן עומד על 284 מיליון שקל. לפי הערכות קק"ל, עד סיומה של התוכנית ב־2017 ההנחה הכוללת תסתכם בכ־450–500 מיליון שקל.

סכום זה שיורד מהכנסות קק"ל מצטרף לסכומים שהקרן - בתום מו"מ ממושך עם משרד האוצר ונציגיו - התחייבה להעביר למדינה: 1.2 מיליארד שקל שהיא מעבירה השנה ומיליארד שקל ב־2017. עד כה, הכספים הועברו באופן חלקי לחשבון נאמנות, והוועדה המשותפת לקק"ל ולמדינה שאמורה להחליט לאילו מטרות יוקצו הכספים, התכנסה רק פעם אחת.

בקק"ל שוקלים עתה להגיע להסדר חדש עם המדינה, לפיו ההנחה שהקרן ספגה במסגרת מחיר למשתכן תבוא על חשבון הכספים שהיא צריכה להעביר למדינה. לטענת גורמים בקרן, התקציב מועבר למדינה בטענה שקק"ל נהנתה מרווחים גבוהים במיוחד ממכירת קרקעות, אך אותה טענה מובילה להפסד נוסף במסגרת מחיר למשתכן — מעין "כפל קנס" שהקרן נאלצת לשלם.

דני עטר, יו"ר קק"ל , צילום: עמית שעל דני עטר, יו"ר קק"ל | צילום: עמית שעל דני עטר, יו"ר קק"ל , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
קק"ל צריכה להגדיל את המיסוי ו/או אפילו להפקיע
קק"ל צריכה להגדיל את המיסוי ו/או אפילו להפקיע את הקרקעות (שמנהלת קק"ל אבל הם של כל עם ישראל!!!) מהמושבים בשרון ובמרכז הארץ!!! אפילו לשלש את המיסוי שלא מזמן ירד (מעניין אם מס' 2 בכולנו הוא המושבניק שעבר עברות בניה או שרוב שמשפחתו של כחלון הם מושבניקים מהשרון עד חיפה!!!!!!!! המודניקים מזמן לא מתעסקים בחקלאות, בואו לשרון-הכל תעשיה ודירות לא חוקיות להשכרה. משם תנו כסף לחסרי הדיור!!!!!!! תראו במושבים האלה BMW X5 הוא האוטו הכי פשוט! והכל מקרקעות שקק"ל יכול להפקיע כי הם שייכות לנו, לכל עם ישראל!!!
Quill  |  25.08.16
10.
שכחתם את המושבים שיושבים על קרעות שלנו ובכל
שכחתם את המושבים שיושבים על קרעות שלנו ובכל מושבי השרון יש במקום חקלאות (אם יש אז בחלקה ג' השייכת לכל חברי במושב והם מקבלים שכירות מידי החקלאי!!!). שלמה מעוז רצה לטפל בקרקעות המושבים אבל לא נבחר במרכז הליכוד. עכשיו כחלון וגלאנט נותנים הטבות לבעלי הנחלות במקום להחזיר קרקעות אלה בלי שום פיצוי לבעליה - כל עם ישראל! הכל שם דירות להשכרה לא מדווחות, חנויות, מחסנים ושאר תעשיה. תעשו סיבוב במושבי השרון, כולם נוסעים מינימום הBMW X5!!! והכל בלי לעבור, נהיו נד"לניסטים על קרקעות מנהל שבשטר החכירה מותר למדינה לקחת קרקעות אלו אם הן לא למטרות חקלאיות. איפה הפנטרים השחורים? איפה שלומה מעוז? הקיבוצניקים לא מורישים את הנד"לן. כחלון חכם עלהם ולא מטפל בגנבי הקרקעות המיליונרים - המושבים!!!!!!!
Quill  |  25.08.16
9.
למה הקרקעות צריכות להיות לכמה חברות הראשונה המדינה
למה הקרקעות צריכות להיות לכמה חברות הראשונה המדינה השנייה קק'ל השלישית רמ'י הרביעית יזם נדלן החמישית הקבלן בנייה ואחרכך משווק פרווייקט ובסוף מתווך דירות .. תראו לכמה גופים צריך לשלם בשביל דירה מצוקמקת וצפופה באיזור של מלחמה וטרור ... למה יש כול כך רמאיות וניצול של משאבי מדינה 
Wrench  |  25.08.16
לכל התגובות