אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בפעם השנייה בכהונת ישראל כץ: ועדה ממשלתית למלחמה בתאונות הדרכים צילום: ששון תירם

בפעם השנייה בכהונת ישראל כץ: ועדה ממשלתית למלחמה בתאונות הדרכים

הוועדה הקודמת, שהוקמה ב-2009 בראשות שר התחבורה, התכנסה רק 3 פעמים ב-4 שנים והשפעתה היתה זניחה. כעת, לנוכח העלייה במספר ההרוגים בשנים האחרונות, משרד ראש הממשלה מקים עוד ועדה

22.08.2016, 21:35 | ליאור גוטמן

הטיפול הכושל בתאונות הדרכים בישראל רשם היום שיא חדש של אבסורד: משרד ראש הממשלה ומשרד התחבורה אישרו הקמה של ועדה בין-משרדית חדשה "לענייני המאבק בתאונות הדרכים". זאת לאחר שהוועדה האחרונה שהוקמה לטיפול בנושא ב-2009 התכנסה רק שלוש פעמים בארבע שנות קיומה והשפעותיה לא הורגשו כלל.

קראו עוד בכלכליסט

הועדה הוקמה לאחר פניית ח"כ איתן כבל, שערך במסגרת תפקידו כיו"ר ועדת הכלכלה שורת שימועים ודיונים בנושא עד לפרסום דו"ח מלא על חומרת המצב שנשלח בתחילת החודש לרה"מ. כבל מצא שהנזק למשק נאמד בכ־15 מיליארד שקל בשנה, כאשר הממשלה עצמה לא עומדת ביעדים שהציבה לעצמה לטיפול בתאונות הדרכים. "שר התחבורה והבטיחות בדרכים אינו מעביר לוועדה בכל שנה את הדיווח על ביצוע התוכנית השנתית", טען כבל בדיוניי ועדת הכלכלה.

ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, צילום: אלכס קולומויסקי  ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, צילום: אלכס קולומויסקי

הרכב הוועדה החדשה טרם נקבע סופית אך כפי שמסתמן מהודעת משרד התחבורה, ראש הממשלה בנימין נתניהו יעמוד בראשה ואליו יצורפו שר התחבורה, האחראי על תשתיות הדרכים ישראל כץ, השר לביטחון פנים האחראי על האכיפה המשטרתית גלעד ארדן, שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד, או נציגים מטעמם.

בנוסף עדיין לא ברור מתי תתכנס הוועדה או מה יהיו סמכויותיה. גם הצורך בוועדה נוספת שתקום לטיפול בנושא לא ברור - עיון בקובץ החלטות הממשלה מגלה שב־12 ביולי 2009 החליטה הממשלה, שבראשה עמד נתניהו ושר התחבורה אז כבר היה ישראל כץ, להקים את "ועדת השרים לענייני בטיחות בדרכים". סמכויות הוועדה הוגדרו כ"גיבוש מדיניות ממשלתית, תיאום פעולות הממשלה וקביעת סדרי עדיפויות בכל הקשור בנושא הבטיחות בדרכים והמאבק בתאונות הדרכים".

תאונת דרכים (ארכיון), צילום: אלי מנדלבאום תאונת דרכים (ארכיון) | צילום: אלי מנדלבאום תאונת דרכים (ארכיון), צילום: אלי מנדלבאום

שמואל אבואב מנכ"ל עמותת אור ירוק, טוען ש"ממשלת ישראל מזלזלת בנו אם במהלך ארבע שנים הוועדה שאמורה לדאוג לחיים שלנו התכנסה רק שלוש פעמים וקיבלה החלטה אחת בלבד. התוצאות בהתאם - ארבע שנים רצופות של עליה במספר ההרוגים".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה, כי "במציאות הנוכחית שר התחבורה אחראי על התחום אבל אין לו השפעה על התחומים האחרים הקשורים לנושא, או יכולת להנחות משרדים אחרים כיצד לפעול בנושא. ועדה בראשות ראש הממשלה תאפשר לראשונה לתכנן את כלל פעולות הממשלה בנושא.

בתוך כך, הלמ"ס פרסם היום כי בחודש יולי האחרון נפגעו 1,855 אזרחים ב־941 תאונות דרכים, מתוכם 144 פציעות קשות ו־33 הרוגים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות