אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למחזיקי האג"ח של אקסטל נגמרה הסבלנות: מכנסים אסיפת חירום ב-5 לספטמבר צילום: בלומברג

למחזיקי האג"ח של אקסטל נגמרה הסבלנות: מכנסים אסיפת חירום ב-5 לספטמבר

חברת הנדל"ן האמריקאית, המתקשה לסגור הסכם מימון של 600 מיליון דולר, מדאיגה את מחזיקי האג"ח הישראלים; הבעלים של החברה, גארי בארנט, צפוי להגיע לישראל ולהיות נוכח באסיפה

23.08.2016, 14:38 | אורן פרוינד

מחזיקי האג"ח הישראלים של חברת הנדל"ן אקסטל מכנסים אסיפת חירום ב-5 לספטמבר בכדי לדון במצבה הנוכחי של החברה. הבעלים האמריקאי של החברה גארי בארנט צפוי להגיע לישראל ולהיות נוכח באסיפה בכדי להעניק למנהלי ההשקעות הישראלים עדכון לגבי מצב הנזילות של החברה וההתקדמות של הפרויקטים שהיא בונה בניו יורק.

קראו עוד בכלכליסט

אקסטל, אחת מחברות הנדל"ן הגדולות בניו יורק שגייסה בישראל 1.65 מיליארד שקל מכספי הפנסיה הישראליים, נמצאת במצוקת מזומנים לנוכח מצבו הבעייתי של שוק דירות היוקרה בארה"ב. אגרות החוב שלה רשמו ירידות שערים של עשרות אחוזים מאז הונפקו בישראל בשנים 2014-2015 ונסחרות היום בתשואות לפדיון דו ספרתיות.

גארי ברנט נשיא ומייסד אקסטל, צילום: בלומברג גארי ברנט נשיא ומייסד אקסטל | צילום: בלומברג גארי ברנט נשיא ומייסד אקסטל, צילום: בלומברג

החברה מתקשה לגייס כספים לצורך השלמת הפרויקטים שלה בניו יורק מאחר והבנקים האמריקאים סגרו את הברז לפרויקטים של דירות יוקרה. הסיבה שהמחזיקים כינסו אסיפת חירום היא דחייה מתמשכת של הסכם מימון לפרויקט דירות היוקרה One Manhattan Square, הסכם מימון חשוב מאוד לאקסטל שבמידה רבה ייקבע האם עליה להתחיל בהליך של מימוש נכסים או בתרחיש חיובי יוציא אותה ממשבר הנזילות שלה ויוכיח שיש באפשרותה להמשיך ולגייס כספים למרות המצב בשוק.

אקסטל כבר סיכמה עם קונסורציום בנקאים על חבילת מימון ראשונית של 600 מיליון דולר (מתוך הלוואה כוללת של 830 מיליון שקל) בהובלת דויטשה בנק אולם החתימה הסופית טרם בוצעה. ב-15 לאוגוסט הייתה אמורה אקסטל לדווח סופית על חתימת ההסכם אלא ששוב היא האריכה את המועד האחרון להלוואה עד לסוף אוגוסט.

כלומר, האסיפה של המחזקים בישראל תהיה לאחר המועד האחרון להשלמת הסכם המימון ובמידה שאקסטל אכן תסגור את העסקה, ייתכן והאסיפה תבוטל. אם היא לא תסגור את הסכם המימון עד אז, סביר להניח שהטונים באסיפה יהיו צורמים יותר וייתכן כי בארנט אף יבטל את הגעתו לישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
מה אני רוצה?  אני סבור שהסיכון גבוה בהרבה
מה אני רוצה?  אני סבור שהסיכון גבוה בהרבה מהתשואה הגלומה באג״ח (11-12%), אני לכן לא משקיע באקסטל. לדעתי, העדר אלטרנטיבות דוחף רבים לאג״ח מבלי להבין את המבנה הייחודי של קבוצת אקסטל.  כדי להאיר את הנושא אשאל כמה שאלות מנחות: 1. מהו המינוף האפקטיבי של אקסטל ומה הן מגבלות המינוף האפקטיבי על פי שטר הנאמנות? 2. מהו המינוף החזוי בהנחה שעסקות המימון המדוברות ייסגרו? 3. כמה מזומן ברנט משך מהחברה מאז הרישום בת״א (דיבידנדים/עמלות ניהול)? (רמז: מספר בן תשע ספרות דולרי) 4. מה עדיף לבעלי האג״ח: הגדלת המינוף ע״י הלוואות בנייה ומזנין או הקטנתו ע״י מכירת נכסים? מה עדיף לברנט? 5. בהנחה שהאינטרסים לעיל (4) אגן מנוגדים, אלו כלים עומדים לרשות בעלי האג״ח (אם בכלל) כדי להשפיע על התנהגות החברה?  (אם זאת הייתה השקעת אקוויטי עם תשואות בהתאם חלק מהתשובות היו שונות.)  
Grapes  |  23.08.16
9.
לגארי בארנט אין אינטרסים מנוגדים לבעלי האג"ח. ברור
לגארי בארנט אין אינטרסים מנוגדים לבעלי האג"ח. ברור שהוא בתור בעלים מעוניין לקדם פרויקטים שהוא מאמין בהם , גם אם לבעלי החוב יש חשש מסוים. הוא מעוניין להמשיך את השותפות עם בעלי החוב גם בעתיד ולכן חשוב לו לשמור על יחסים טובים ואמינים , הוא אפילו אמר את זה. נכון ששוק פרויקטי היוקרה נמצא קצת בנסיגה ולכן יש את אותם קשיי מימון , אבל רוב הפרטים כבר נחתמו ואני מאמין שנשמע על החתימה אולי שבוע הבא עד סוף החודש. בעלי האג"ח שדורשים אסיפה (לדעתי בצדק) מחפשים הבהרות , בארנט אמור להגיע לכאן ולתת תשובות למחזיקים. כשמדברים על קושי תזרימי צריך להבין על מה מדובר פה. אין לחברה בעיה לשלם למחזיקי האג"ח , גם כך הריבית הקרובה שמורה אצל הנאמן , יש תשלומי ריבית קטנים כרגע ורק ב -2018 יתחילו תשלומי הקרן , עד אז יש מספיק זמן. רוב הסיכוי  שהתרחיש שהחברה תשיג את המימון יתממש , במידה ולא יש לחברה נכסים איכותים לממש , לחברה הון עצמי גדול מאוד למעלה מ -4 מילארד שקל , מי שיש לו את הסבלנות ירוויח באג"ח הזה. במחיר הזה אתה מקבל תשואה יפה על ההשקעה שמחפה גם על הסיכון.
Flame  |  23.08.16
7.
שוב מחזור של כתבות ושום דבר חדש. על
שוב מחזור של כתבות ושום דבר חדש. על בקשת המחזיקים לכנס אסיפה אנחנו כבר יודעים משבוע שעבר. טוב שיכנסו את האסיפה ונקבל תשובות מבעל החברה גארי בארנט , זה רק יעזור להבהיר את הדברים בצורה טובה יותר. לחברה נכסים רבים ואיכותים , במידה ותתקשה להשיג מימון לפרויקטים , תמיד תוכל לממש נכסים איכותים , להקטין התחיבויות וליצור תזרים. אני מאמין שהחברה תצליח להשיג את המימון הנדרש , לאור העובדה שרוב הפרטים כבר נחתמו.
Flame  |  23.08.16
לכל התגובות