אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תיקון עולם: עולה להם בבריאות

תיקון עולם: עולה להם בבריאות

מחקר מצא שאפליית נשים בשוק העבודה פוגעת גם בגברים

24.08.2016, 08:11 | גיל קליאן

מחקר חדש של אוניברסיטת קונטיקט בארה"ב מגלה כי האפליה הכלכלית והציפיות השונות מהאישה אינן מחלישות רק אותה – אלא הן פוגעות גם בגברים. בכל העולם נשים מרוויחות פחות מגברים, גם אם הן מאיישות את אותה משרה; הן לוקחות תפקיד מרכזי יותר בעבודות משק הבית, בגידול הילדים ובטיפול בקשישים; וכן מצופה מהן לצרוך מוצרים מגדריים (כמו איפור ואופנה), מה שמקטין עוד יותר את הכנסתן הפנויה.

מנתוני המחקר, שנערך במשך 15 שנה בקרב זוגות נשואים הטרוסקסואלים, עולה כי ככל שתפקידו של הגבר כמפרנס עיקרי במשפחה דומיננטי יותר, כך יורדת תחושת בריאותו הנפשית והפיזית. המחקר לא נסמך על בדיקות רפואיות, אלא הסתמך על הצהרות הנחקרים. כך שלכל הפחות ניתן לומר כי ככל שהגבר מביא יותר כסף הביתה, כך הוא מרגיש רע יותר.

עובדת במפעל עובדת במפעל עובדת במפעל

1. אני מרגיש לא טוב

משתכרים יותר ומתלוננים על הבריאות

במחקר השתתפו 3,000 זוגות נשואים בארצות הברית בשנים 1997־2011, וטווח הגילים היה 18 עד 32. בקרב זוגות נשואים שבהם הגבר היה המפרנס העיקרי הגבר דיווח על בריאות פיזית ירודה יותר ב־3.5% לעומת זוגות נשואים שבהם בני הזוג השתכרו שכר זהה או זוגות שבהם האישה השתכרה יותר. אותם גברים גם דיווחו על רמת אושר נמוכה ב־5% לעומת זוגות שבהם היה שוויון בשכר או שכר גבוה יותר לאישה וכן על רמת חרדה גבוהה יותר. נתונים אלה חושבו לאחר נטרול משתנים אחרים כמו רמת הכנסה כללית ומספר ילדים.

2. קשה להיות מפרנס עיקרי

לא כולם רוצים להשתכר יותר מנשיהן

הסוציולוגית כריסטין מאנש, החוקרת הראשית במחקר, אמרה עם פרסום התוצאות כי הנתונים מעידים ש"ניתוק ההכנסה מהגבריות הוא בעל תועלות עבור שני בני הזוג". מאנש טענה כי לא תמיד גברים מעוניינים בעמדה של המפרנס העיקרי, אך בעולם שבו אישה מרוויחה 79 סנט על כל דולר שגבר מרוויח ההסתמכות על הגבר כמפרנס עיקרי הפכה מחויבת מציאות. במילים אחרות, פערי השכר המגדריים בעצם מסנדלים את הגברים בתפקיד שלא תורם לבריאותם הנפשית או הפיזית.

3. בגלל הילדים

עול הבית מקשה על נשים להתקדם

פערי השכר נוטים להנציח את עצמם. לפי נתוני חברת המחקר Glassdoor, פערי השכר בארצות הברית ב־2016 כמעט לא קיימים בתחילת הקריירה, אך מעמיקים ככל שגיל העובד עולה. נתונים אלה עולים בקנה אחד עם מציאות שבה נשים מתקשות להתקדם בעבודה ולהגיע לרמות שכר גבוהות יותר מרגע שהן מביאות ילדים לעולם. בארצות הברית גברים מרוויחים 2.2% יותר מנשים בגילי 24־18, והפער עולה לשיא של 10.5% בגילי 64־55. בגילי 65 ומעלה הפער יורד ל־9.7%.

4. חייבים לשמור על קלאס

המפרנס העיקרי מחויב לסגנון חיים

תיאוריה נוספת שמעלים החוקרים היא שגברים סובלים מתופעה הנקראת "זחילת סגנון החיים" (lifestyle creep). מדובר במצב שבו משק הבית מתרגל לרמת חיים מסוימת בזכות רמת ההכנסה של הגבר, מה שמונע ממנו לצמצם את שעות העבודה או לעזוב קריירה תובענית. במילים אחרות, המפרנסים הופכים לאסירים של סגנון החיים שהם הורגלו אליו, וחשים מחויבות להביא כל חודש את אותה רמת שכר, במקום לבלות זמן רב יותר עם משפחתם או להקדיש זמן לפעילויות אחרות שמסבות להם אושר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות