אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מספנות ישראל תיאלץ לצמצם את הפעילות שלה" צילום:אלעד גרשגורן

ראיון כלכליסט

"מספנות ישראל תיאלץ לצמצם את הפעילות שלה"

מנכ"ל נמל חיפה מנדי זלצמן לא מפחד מהנמל החדש שייפתח בחיפה: "מאמין שנשרוד את התחרות", אבל מתכוון לטפל בניסיון של מספנות ישראל להגדיל את הפעילות על חשבונו למרות מכסה רגולטורית שהוקצבה לה

24.08.2016, 08:08 | ליאור גוטמן ותומר הדר

עד היום העיסוק המקצועי היומי של מנכ"ל נמל חיפה מנדי זלצמן היה בעיקר מול הוועדים והלקוחות. נמל חיפה הצטיין, לטענתו, בכל מדדי התפעול במהלך 2015 — הן בזמני פריקת האוניות והן בתפוקות לשעת עבודה.

אבל במהלך השנה שעברה נכנס הנמל לסחרחרת של מאבקי כוח פנימיים. חלקם בין יו"ר הדירקטוריון היוצא משה עברי סוקניק לזלצמן וחלקם בין זלצמן לארגון העובדים. התוצאה היא שזלצמן מצא את עצמו "רץ בין הטיפות" בניסיון לייצב נמל שעדיין רושם רווח נקי, אך בהשוואה לרווח הנקי של נמל אשדוד נמצא בירידה.

קראו עוד בכלכליסט

כל הדברים האלה התרחשו בזמן שהממשלה מיישמת החלטה ישנה ובונה נמל חדש במפרץ חיפה, שאמור להתחיל לפעול ב־2021.

זלצמן מודע לכך שהנמל החדש בחיפה הוא כבר עובדה מוגמרת. "גם הנמל שנבנה כיום באשדוד מתקדם, ולהבנתי סיום בנייתו תקדים את סיום בניית הנמל החדש במפרץ חיפה, הוא אומר. "החברה שתנהל אותו היא TIL ההולנדית וכפי שכבר למדתי, להנהלות הקווים הפועלים בין הנמלים בעולם אין נאמנות אוטומטית. זה לא ברור מאליו שנמל חיפה יפסיד קווים להודו וארה"ב — זה תלוי בנו ולכן אין מקום להרים ידיים כבר היום מעצם הקמת הנמלים החדשים.

מנדי זלצמן מנכ"ל נמל חיפה, צילום:אלעד גרשגורן מנדי זלצמן מנכ"ל נמל חיפה | צילום:אלעד גרשגורן מנדי זלצמן מנכ"ל נמל חיפה, צילום:אלעד גרשגורן

הקמת הנמלים החדשים היא הזדמנות או איום?

"ברגע שיוספו נמלים חדשים שמציעים אותו שירות, ברור שצריך לדאוג שהשניים החדשים לא יהיו דואופול פרטי שיחליף דואופול ציבורי. אני מאוד מקווה שכשהנמל החדש ייפתח, נמל חיפה יהיה כבר בהליך של הפרטה".

צריך לדעתך בכלל חמישה נמלים בישראל: שניים בחיפה, שניים באשדוד ואחד באילת? זה לא גדול עלינו?

"אני לא מקבל החלטות ברמה הלאומית. אני רק יכול להגיד לך שב־2009, כשנה לפני שתהליך ההפרטה של הנמל היה אמור לצאת לדרך, ציידנו את מסוף הכרמל בציוד חדש בשווי 14 מיליון דולר.

"עם חתימת החוזים פניתי לוועדים ואמרתי להם שאנחנו חייבים להמשיך לשמור על האטרקטיביות של הנמל. הצעתי להם להביא שותף אסטרטגי שלא רק יביא כסף אלא גם עבודה, וביחד איתו לקנות את המניות שהמכרז התיר לעובדים לקנות בהנחה כחלק מתהליך הפרטת הנמל.

"הוועדים בתגובה אמרו לי שהמדינה תתנגד. פניתי לרשות החברות כדי לשנות את מתווה ההפרטה, אבל לצערי לא זכיתי לשיתוף פעולה מצד הוועדים. אני מניח שאילו ב־2010 היינו אוחזים בשותף אסטרטגי שהיינו בונים איתו את המסופים החדשים, עם התחייבות לשנות את התרבות הארגונית, זה היה מייתר את הבנייה של הנמל החדש". מאחר ולא היה פתרון אחר אז בונים היום שני נמלים. התפקיד שלנו הוא להתכנס להחלטות הממשלתיות ולא להיות עסוקים בהגיגים. אנחנו אחרי זה, וכל בוקר אני רואה את הבניה מחוץ לחלון".

לעצור את מספנות ישראל

אחת התופעות המדהימות שהתרחשו השנה היא העלייה שרשמה חברת מספנות ישראל בטיפול במטענים. החברה הופרטה לקבוצת שמלצר־פוגל בשנות התשעים עם תנאי בסיסי — שנפח הטיפול במטענים שהחברה מספקת לא יעבור את רף ה־5% מכלל המטענים בישראל. לאחרונה חצתה החברה את הרף, והיא אף מתקרבת לנתח שוק של 6%.

"בימים הקרובים נפנה לרגולטור בנושא. הם ייאלצו לצמצם פעילות", אומר זלצמן, אך עד שזה יקרה העובדים מרגישים שהעבודה בורחת להם מתחת לידיים וחלקם מנסה לתקוע מקלות בגלגלי הרפורמה. ועדי העובדים דרשו לדוגמה חסינות לדור ב'.

"כל העובדים יהיו חשופים יחד לאותה תחרות שתפרוץ בשנים הקרובות. מישהו בהסתדרות מצא לנכון לתעל בעיקר את הרצונות של דור ב'.האתגר הוא של כולנו והוא לא מבדיל בין דור לדור", הוא אומר..

אז איפה יהיה הנמל עוד עשר שנים?

"אם נעשה קולות של קוזאק נגזל ונייגע את הממשלה בלהשיג תמורות כספיות, האופטימיות שלי תיסדק. העובדים צריכים להבין שהנמלים החדשים הם עובדה מוגמרת. ה־OECD בחר בנו ב־2015 כנמל יעיל, ואם יישענו על זה, ישמרו על רוח הלחימה וינהלו תחרות עם המפעילים החדשים, אז אני אופטימי ומסכים להישאר פה".

ניסו לפטר אותי? יצאתי נקי

אחד המאבקים הכי קשים של זלצמן בשנה האחרונה היה מול הדירקטוריון שניסה להדיח אותו פעמיים תחת טענות שונות. אם זה לא מספיק, אז רשות החברות הזמינה דו"ח חיצוני שמצא כשלים לכאורה בתפקוד של זלצמן, ורק באפריל האחרון הפתיע שר התחבורה ישראל כץ באומרו שנתן הוראה לסלק את כל ההנהלת נמל חיפה עקב אי־קידום הרפורמה בנמלים.

"בשנתיים האחרונות יש השקעות של חצי מיליארד שקל בנמל בגיבוי מלא של הדירקטוריון. טוענים כלפיי שלא רכשתי מספיק ציוד, אבל מה שקרה הוא שהבנו שחלק מהציוד לא תקין. חיפשנו לקנות ציוד אחר, ובמקום להוציא 14 מיליון שקל, הוצאנו 5 מיליון שקל על ציוד מתאים".

אז בעצם מחפשים אותך?

"תסיקו אתם לבד. טיוטת הדו"ח החמור על תפקוד סמנכ"ל משאבים הופרכה רובה ככולה. לאחרונה עלו טענות על תפירת מכרז למנהלת משאבי אנוש. זה נולד לאחר שביקשנו לאחד משרות, אבל יו"ר הנמל סוקניק בחר להוציא את זה לתקשורת. לא הופתעתי מהדיון הציבורי בנושא", הוא מסכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
הרהורים
נמל חיפה שיאן עלויות השכר במגזר הציבורי. מי שמנהל לכאורה את הנמל הוא מר תורג'מן. הפרשי השכר והתנאים בין דור א' לעובדים החדשים שעובדים בפועל - לא ייאמן. כשיקום נמל חדש נראה אם יאחדו את הועדים, יפרישו עובדי דור א', ימדדו לפי תפוקות ויפסיקו שביתות. מנדי נוטש בזמן ועובדי הנמל החיפאים יצביעו עבורו. מה יהא על מנהלת לשכתו?
עוגן  |  22.07.18
9.
כל הכבוד לך לסרי כל מילה שלך חקוקה
כל הכבוד לך לסרי כל מילה שלך חקוקה בסלע . תסביר את זה למשה הפחדן שלא נחשף ומלכלך את הפה שלו על המנכ"ל ואזולאי "מושחתים " אם היה גבר עם קבלו כמו אזולאי היה בא אליו בפנים . אין יותר גבר מהבחור הזה אבי מעולם לא פגע באף אדם הוציא אנשים מהרבה בלאגנים  ותאמין לי לסרי , יותר טוב להתעסק עם מלאך המוות ולא להיות האוייב שלו .
Lobster  |  03.09.16
8.
משה יקר , אם אתה עובד בנמל ונראה
משה יקר , אם אתה עובד בנמל ונראה לי שכן לפי היכרות שלך את המנכ"ל מנדי ואבי שעובד בטרנספורט נראה לי , התגובה שלך מכוערת מאוד . אם רק היית מכיר ויודע מי הנפשות הללו כל אחד בפני עצמו היית מבין כמה טוב הם עושים בשביל אנשים מכל הצבעים ומכל המינים . אני מכירה כמה באופן אישי ועוד שמעתי על הרבה אנשים גם מחוץ לנמל . עזוב תפקידים אלו יהודים טהורים וטובים  כך , מה שאתה טוען זה מאוד חמור וראוי שתחשוב טוב לפני שאתה מגיב ככה .
Sailboat  |  28.08.16
6.
כמה שתגובה מס 3 צודקת מדינה של מושחתים
כמה שתגובה מס 3 צודקת מדינה של מושחתים הליכודניקים כל הזמן בכו שהקיבוצים עשקו את המדינה והיום הם עברו את כולם ברמת השחיתות לדוגמה ראו מיקרה דני נוימן עם משרד התחבורה ועכשיו שלומי פוגל עם משרד התחבורה והעומד בראשו ישראל כץ וכמובן הקשר הידוע בין שלומי פוגל ושרה וביבי
Bee  |  24.08.16
לכל התגובות