אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוגוסט צפוי להיסגר בירידה של 5% במשכנתאות חדשות צילום: אוהד צויגנברג

אוגוסט צפוי להיסגר בירידה של 5% במשכנתאות חדשות

לאחר שבחודש יולי נרשם שיא שנתי חדש בלקיחת משכנתאות, החודש נרשמה ירידה והסכום עמד על 5.5 מיליארד שקל. במערכת הבנקאית מעריכים כי בעקבות אישור ערבויות המדינה לתוכנית מחיר למשתכן, יעלה חלקם של מחוסרי הדיור מכלל המשכנתאות

24.08.2016, 08:13 | אביב גוטר

על פי הערכות במערכת הבנקאית, המשכנתאות החדשות שנטל הציבור בחודש אוגוסט צפויות להגיע לסכום של 5.5 מיליארד שקל. קצב נטילת המשכנתאות החדשות עדיין גבוה למרות שמבדיקת "כלכליסט" עולה כי מדובר בירידה של 5% מהחודש שעבר. הירידה מיוחסת בעיקר לימי החופשה שלוקח הציבור בחודש אוגוסט, בדגש על ימי החופש של העובדים במערכת הבנקאית, אשר מורידים את הזמינות של המערכת הבנקאית לציבור.

במערכת הבנקאות מבקשים לקחת את ההערכה בזהירות וטוענים שהמספר עשוי לגדול במאות מליוני שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

בנק ישראל אמור לפרסם בימים הקרובים את הנתונים המדויקים על חודש יולי, אולם על פי ההערכות בענף הסכום ינוע סביב 5.8 מיליארד שקל — הסכום הגבוה ביותר מתחילת השנה.

לאורך שנים ידוע בענף כי בחודשי הקיץ שוק המשכנתאות פעיל יותר מבשאר חודשי השנה, בעיקר בגלל שמשפחות רבות מתכננות מעבר דירה בתקופת החופש הגדול כדי למנוע את הצורך בהחלפת בתי ספר וגני הילדים.

במערכת הבנקאות מעריכים כי ייתכן ובחודשים הקרובים יחול שינוי מגמה בקרב נוטלי משכנתאות המוגדרים כמחוסרי דיור. זאת לאחר שאושרו ערבויות המדינה בפרויקטים של מחיר למשתכן.

כתוצאה מכך יחלו לווים רבים ליטול הלוואות בשיעורי מימון גבוהים, דבר העשוי להגדיל את היקף המשכנתאות.

סיבה נוספת להגדלת היקף המשכנתאות נעוצה בעובדה כי דירות בפרויקטים של מחיר למשתכן נמכרות כולן בשלב המכירה המוקדמת — לפני התחלת הבניה, ולכן מגדילות את הביקוש למשכנאות. זאת בשונה מפרויקטים רגילים שתקופת המכירה בהם מתפרסת על תקופה ארוכה יותר מה שעוזר לפיזור הביקוש להלוואות.

עם זאת יש לזכור כי מחירי הדירות בפרויקטים הללו נמוכים יותר כך, מה שעשוי למתן את היקף המשכנתאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
אני בטוח שכתבת בדיוק את אותה תגובה גם
אני בטוח שכתבת בדיוק את אותה תגובה גם לפני שנה ולפני שנתיים ולפני שלוש וגם לפני 5 שנים במחאות ברוטשילד.. אז בינתיים אתה חיכית ואנשים אחרים קנו ו"הפסידו" אבל העיקר שאתה מחכה לפיצוץ! ושלא תבין לא נכון, יכול להיות שזה יתפוצץ עוד חצי שנה, אבל באותה מידה זה גם יכול להיות עוד 5 שנים.
Beer  |  24.08.16
4.
הבועה התפוצצה כבר פשוט הממשלה שמה תלאים איפה
הבועה התפוצצה כבר פשוט הממשלה שמה תלאים איפה שקורה פיצוץ לדוגמא משרד האוצר מתערב בקרקעות, כתבות מימון של מחירים, ואין ספור קידומים . את כל הכתבות הפח יש ב ynet בכלכליסט לא יצא לקרוא כתבה בעייתי עדיין.  בארץ המשפחות לוחצים ולא מבינים למה הילד לא שורד עם משכתנא של 900000 ש״ח. כל אלה שרוצים לקנות אתם גם ככה תקנו , תחכו עם זה חצי שנה ושאף אחד אחד אבל אף אחד לא יקנה דירה חדשה ותראו פלאים אדירים , רק חצי שנה זה לא הרבה זמן בכלל. 
Anchor  |  24.08.16
2.
העם אידיוט. אנשים מסתנוורים מעליית הערך של השנה
העם אידיוט. אנשים מסתנוורים מעליית הערך של השנה האחרונה. רק שלא לוקחים בחשבון שהמחיר יתרסק ועליות מחירים של 3-4 שנים יעלמו כלא היו. כל הסימנים מצביעים על כך: * עליית ריבית בארה"ב. * עליית ריבית דה פקטו בישראל (הבנקים כבר העלו בכמעט אחוז את הריבית בשנה האחרונה). * קיטון במס' המשקיעים. * העלאת מיסוי שתקטין עוד יותר את מס' המשקיעים. * תוכניות בינוי כאלה ואחרות. * "קטר" ההייטק כבר מתחיל בפיטורי עובדים. * "קטר" היהלומים קורס תחת הרמאויות הפנימיות והחיצוניות. * מיתון שבא עלינו לטובה. * הבנקים מוכרים בחזרה לציבור את הסיכון העצום שלקחו על עצמם עם מתן ההלוואות המטורפות (אגח קוּקוּׂ). * הבנקים מוכרים בחזרה לציבור את הסיכון העצום שלקחו על עצמם עם מתן ההלוואות המטורפות V2.0 (מכירת תיקי המשכנתאות לקרנות הפנסיה). כמו כל בועה, למחרת הפיצוץ יתעוררו כל הפרשנים וליצני החצר ויאמרו שהכתובת היתה על הקיר עוד ב2014, מו שב2008 אמרו כך על 2006. אישית, עד כמה שאני יכול, הכסף שלי מחוץ לבורסה. קצת זהב וכסף (המתכות, בצורה פיזית), קצת ביטקויין, קצת כסף מזומן והיתר בבנק (כן, אני מודע לסיכון).
Bus  |  24.08.16
לכל התגובות