אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש ממשלת איטליה: "אף משפחה, יישוב וכפר לא יתמודדו לבד" צילום: איי פי

ראש ממשלת איטליה: "אף משפחה, יישוב וכפר לא יתמודדו לבד"

מתאו רנצי הגיע לאזור רעידת האדמה שהיכתה במרכז איטליה ושממדי הנזק שהסבה עדיין מתבהרים. ברעידת האדמה ב־2012 ביקשה ממשלת איטליה סיוע כספי מתאגידים שונים במדינה. יש להניח כי גם הפעם יינקטו פעולות דומות

24.08.2016, 21:55 | שירות כלכליסט
היום בשעה 3:36 לפנות בוקר היכתה במרכז איטליה רעידת אדמה בעוצמה של 6.2 בסולם ריכטר וגרמה לנזק עצום, לפצועים ולהרוגים כאשר החריבה עיירות שלמות במחוזות אומבריה, לאציו ומארקה. המכון הגיאולוגי האמריקאי מיקם את מרכז הרעש בעיירה נורסיה שבדרום מערב מחוז אומבריה, כ־150 ק"מ מצפון לבירה רומא. כ־266 אלף אנשים החיים בטווח המחוזות הללו הושפעו מהרעידה — כך על פי מערכת ההתרעה והתיאום באסונות גלובליים (GDACS) של האו"ם והאיחוד האירופי.

האזור הצפוני של מחוז לאציו, שהערים בו הן ברובן מימי הביניים או אף מהתקופה הרומית לפני יותר מ־2000 שנה, נפגע במיוחד מרעידת האדמה. משום שחלק גדול מהבניינים בעיירות המחוז הם בני מאות שנים, הם לא ערוכים לעמוד ברעשי אדמה. בכירים בממשל המקומי אמרו אתמול כי העיירה אמטריצ'ה נהרסה כמעט עד היסוד, ומגדל השעון העתיק בכפר המתוארך למאה ה־13 נעצר בשעה 3:36, שעת התפרצות רעידת האדמה.

בעוד מבצעי החילוץ נמשכים, החלה איטליה בפעילות נרחבת להתמודדות עם האסון. הצבא האיטלקי העביר לאזור ציוד מיוחד לצורכי פינוי עיי החורבות ואיתור ניצולים והרוגים, בעוד משרד האוצר האיטלקי הודיע על הזרמת 235 מיליון יורו בכספי חירום. ארגונים ללא מטרות רווח הוציאו קריאה לתרומות של מנות דם עבור קורבנות הרעש. מאסימו צ'אלנטה, ראש עיריית ל'אקילה שספגה פגיעה קשה ברעידת האדמה של 2009, אמר כי 250 הבתים הזמניים שהוקמו לאחר האסון יעמדו לטובת חסרי הבתים החדשים.

איטליה היא אחת המדינות האירופיות המועדות ביותר לרעידות אדמה, בשל מיקומה על סדק בלוחות הטקטוניים, המשתרע מתחת לרכס הרי האפנינים לאורך מזרח המדינה. במאי 2012 היכתה רעידת אדמה בעוצמת 5.8 בסולם ריכטר בעיר מודנה, במחוז אמיליה רומנה שבצפון איטליה, וגרמה לנזק בהיקף 16 מיליארד דולר. בתיהם של כ־14 אלף תושבים נהרסו, ורבים נאלצו לישון באוהלים, בבתי מחסה או במכוניותיהם. חלקם אף נסעו מרחק כ־100 ק"מ לעיר ורונה על מנת לרכוש אוהלים עקב מחסור חמור בציוד ברשות להגנה על העורף. האזור, שנחשב לאחד היצרניים ביותר באיטליה, ספג אז פגיעה כלכלית קשה, כאשר מתוך מקבץ של 90 חברות ביו־רפואיות שמפעליהן יושבים באזור, 80 נפגעו ברעש.

אמטריצ אמטריצ'ה לפני ואחרי | צילום: twitter @MarksLarks אמטריצ

כדי להתמודד עם נזקי רעש האדמה ב־2012, ממשלתו של מריו מונטי, שנאבקה באותה עת במשבר חוב חמור, העלתה את המס על הדלק ב־2 יורוסנט לליטר והורתה להסיר מגבלות על הוצאות הרשויות המקומיות שנפגעו באסון. במקביל ביקשה הממשלה סיוע פיננסי מבתי הזיקוק במדינה.

אבטלה גבוהה

 

רעידת האדמה שפגעה אתמול מגיעה על רקע קשיים שחווה ממשלת המרכז־שמאל של רנצי, בעוד הכלכלה המאטה במדינה ואחוזי האבטלה הגבוהים מעוררים זעם ציבורי (ראו מסגרת). בנובמבר צפוי לרנצי משאל עם מכריע על שינויים בחוקה האיטלקית, שאנליסטים מעריכים כי תוצאותיו עלולות להוות סיכון חמור לממשלתו. בהינתן המשבר הכלכלי הנוכחי, ייתכן מאוד שרנצי יבחר לנקוט מהלכים דומים לאלה שנקט מונטי ולבקש סיוע מתאגידים שונים במדינה.

בינתיים, העולם מתגייס לעזרתה של איטליה, והודעות ניחומים והצעות לסיוע זרמו אתמול מגרמניה, צרפת, הנציבות האירופית וגם מישראל. האפיפיור פרנסיסקוס הוביל תפילת אבל במסגרת דרשת יום רביעי בכיכר סנט פטרוס ברומא. "אני שולח את תנחומיי לאלו שאיבדו את יקיריהם ותמיכה רוחנית לאלו שפוחדים וחרדים", אמר. "נעצבתי מאוד לשמוע את ראש עיריית אמטריצ'ה אומר כי העיירה לא קיימת יותר וכי יש ילדים בין ההרוגים".

אמטריצ אמטריצ'ה | צילום: איי פי אמטריצ

"כולם פה אנשים צעירים מכיוון שזו עונת התיירות", סיכם תושב אמטריצ'ה בשיחה עם סוכנות רויטרס. "מחר היה אמור להיפתח פסטיבל ספגטי בעיר, כך שהרבה אנשים חזרו לכאן עבורו", סיכם בעצב, על רקע עיי החורבות של מי שהוכתרה ב־2015 לאחת העיירות היפות באיטליה.

האסון היכה ברבעון של קיפאון כלכלי

רעידת האדמה הקטלנית פקדה את איטליה בתקופה של משבר כלכלי, שבועיים לאחר פרסום נתונים קודרים שהציגו ביקושים חלשים בשוק המקומי וקיפאון בייצור.

האקלים הפוליטי הבעייתי, שנובע מדעיכה בתמיכה בראש הממשלה רנצי, מלווה במשבר חובות בבנקים המקומיים ובעלייה בסיכונים הגיאו־פוליטיים, בהם הצבעת הברקזיט ומתקפות הטרור שהיכו באירופה. כל אלה השפיעו על הביצועים של כלכלת איטליה ברבעון השני. הקיפאון בהתאוששות הכלכלית אחרי מיתון משולש שממנו החלה איטליה להיחלץ, מהווה מכה קשה לרנצי לקראת משאל עם על רפורמה חוקתית הצפוי להתקיים בנובמבר — במטרה לייצב את הזירה הפוליטית במדינה.

אחד מסימני האזהרה החמורים ביותר הם נתוני הייצור התעשייתי שפורסמו ב־5 באוגוסט ואשר לפיהם נרשמה ירידה של 0.4% ברבעון השני לעומת הרבעון שקדם לו. מדד הייצור של איטליה צנח לשיא שלילי של 51.2 נקודות ביולי, הנתון הנמוך ביותר זה 18 חודשים. ביטחון הצרכנים נמצא במגמת ירידה מאז תחילת השנה וצנח מ־118.5 נקודות בינואר ל־111.3 נקודות בחודש יולי.

"ההתאוששות בצריכה הפרטית, שבאופן חריג במונחים איטלקיים היוותה מנוע צמיחה ראשוני לאחר היציאה ממיתון משולש, נמצאת לקראת עצירה", כך לפי לורנצו קודוניו, כלכלן בחברת הייעוץ LC מקרו בלונדון, שאמר את הדברים ל"פייננשל טיימס". כלכלת איטליה צפויה לצמוח ב־2016 ב־0.8% לעומת תחזיות קודמות ואופטימיות יותר של 1.2%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות