אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

האנליסטים על ג'קסון הול: הפד יעלה ריבית, בנק ישראל עוד רחוק משם

אפסילון: "עשוי להיווצר לחץ על הדולר". אקסלנס: "העלאת ריבית עד סוף השנה בארה"ב בלתי נמנעת". לאומי שוקי הון: "בישראל, הריבית תישאר ללא שינוי עוד תקופה ארוכה"

28.08.2016, 12:36 | אמיר רוזנבאום

"בעוד שהבנק המרכזי האמריקאי מתלבט האם לעלות את הריבית עוד השנה, לבנק ישראל לא קיימת שום התלבטות והריבית צפויה להיוותר ללא שינוי עוד תקופה ארוכה" כך טוען דודי רזניק, מנהל מחקר מאקרו, בלאומי שוקי הון.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "השקל ממשיך להיסחר סביב רמות השיא מול סל המטבעות ובשילוב סביבת אינפלציה הנמוכה מהגבול התחתון של היעד, נראה כי השינוי בריבית נראה רחוק מתמיד. תנאי הרקע בישראל ממשיכים לתמוך בהיוותרות ריבית בנק ישראל ברמת השפל עוד תקופה לא קצרה".

קרנית פלוג נגידת בנק ישראל, צילום: עומר מסינגר קרנית פלוג נגידת בנק ישראל | צילום: עומר מסינגר קרנית פלוג נגידת בנק ישראל, צילום: עומר מסינגר

רזניק מציין כי "העלאת ריבית בישראל לא באה בחשבון לפני סוף הרבעון הראשון של שנת 2017, וגם אז רק ובמידה ונראה עלייה משמעותית בריבית הפד, לא יהיו מחשבות בבנק ישראל על שינוי כלפי מעלה בריבית. סביבת האינפלציה הנמוכה, בשילוב התבססות השקל סביב רמות השיא מול סל המטבעות, צפויים להותיר את בנק ישראל ללא נקיטת פעולות ממשיות (מעבר להתערבויות אקראיות בשוק המט"ח) עוד תקופה לא קצרה".

הסתברות של 42% להעלאת ריבית בישיבה הפד בספטמבר

נאומה של יו"ר הבנק המרכזי האמריקאי, בג'קסון הול (כנס השנתי של ראשי הבנקים המרכזיים במדינה) היה האירוע שעמד בשבוע שחלף במרכז העניין בשווקים הפיננסיים. בנאומה אמרה יו"ר הפדרל ריזרב כי לאור הביצועים הטובים של שוק העבודה והצפי של הבנק המרכזי לפעילות הכלכלית והאינפלציה, עלו הסיכויים להעלאת ריבית בחודשים הקרובים. ילן הזכירה, כהרגלה, כי המדיניות של הבנק הפדראלי בכל הנוגע לסוגיית הריבית תהיה תלויות נתונים. בנוסף, הוסיפה כי אין שינוי בעמדת הבנק שעליית הריבית תהייה הדרגתית וגם לא חידשה לגבי המועד המדויק שבו היא תועלה.

בעקבות הנאום החוזים העתידיים על הריבית בשוק מעניקים הסתברות של 42% להעלאת ריבית בישיבה הבאה בספטמבר, לעומת סיכוי של 18% טרם הנאום. בנוסף, החוזים מעניקים הסתברות של 65% להעלאת ריבית בחודש דצמבר, לעומת הסתברות של 42% לפני שבועיים.

"נאומה הניצי של יו"ר הפדרל ריזרב, ג'נט ילן, בשילוב נתוני תעסוקה חזקים של חודש אוגוסט (שיפורסמו ביום שישי הקרוב), מגדלים את הסיכויים שהבנק המרכזי יעלה את הריבית ב-21 לספטמבר", כך טוען יונתן כץ, מלידר שוקי הון. 

מנגד טוען עידן אזולאי, מנכ"ל קרנות הנאמנות של בית ההשקעות אפסילון ש"אפילו ותהיה העלאת ריבית בספטמבר, קשה לראותה כחלק ממגמה של העלאות לאור המדיניות המוניטרית המרחיבה שמונהגת ברוב העולם, מה שעלול ליצור לחץ להתחזקותו של הדולר לאור פערי התשואות אשר מתרחבים".

רינת אשכנזי מנהלת מחקר מדדים באקסלנס מציינת שהעלאת הריבית עד סוף השנה כנראה בלתי נמנעת.  לדבריה, "הפד מביע אמון בכלכלה והמסר לשווקים בטווח הבינוני צפוי להיות חיובי, בעיקר עבור נכסי סיכון. בטווח הקצר, עם זאת, מדובר באיתות שלילי לאג"ח לטווח קצר שרגישות יותר לציפיות הריבית".

משמאל ג משמאל ג'נט ילן יו"ר הפד וסטנלי פישר סגן יו"ר | צילום: בלומברג משמאל ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
אני מתפלא מאוד שהמומחים והאנליסטים בכתבה הזאת ובכתבות
אני מתפלא מאוד שהמומחים והאנליסטים בכתבה הזאת ובכתבות נוספות שקראתי לא מתייחסים בכלל לנושא החוב הגדול של ממשלת ארצות הברית כגורם המרכזי שהפד מעכב את העלאת הריבית כבר למעלה מחצי שנה למרות שהתנאים הכלכליים הבשילו מזמן . הייתי מעוניין לשמוע או לקרוא דעות מומחים בנושא !
Umbrella  |  28.08.16
לכל התגובות