אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי רעידת האדמה: איטליה תבקש מהאיחוד האירופי הקלה בחוקי הגירעון צילום: איי אף פי

אחרי רעידת האדמה: איטליה תבקש מהאיחוד האירופי הקלה בחוקי הגירעון

לפי דיווח של סוכנות הידיעות הגרמנית DPA, החריגה, אם תתאפשר, אמורה לסייע לממשלת איטליה במימון תוכנית בהיקף מיליארדי יורו לחיזוק מבנים ולהגנה מפני רעידות אדמה עתידיות. סגן שר הכלכלה האיטלקי, אנריקו זנטי: "זו לא תהיה בקשה לפזר כסף ללא הגבלה"

28.08.2016, 20:11 | שירות כלכליסט

בעוד מניין ההרוגים ברעידת האדמה שפקדה את איטליה בשבוע שעבר ממשיך לעלות, נערכת הממשלה להגיש בקשה מיוחדת לאיחוד האירופי כדי שזה יאשר לה לחרוג מחוקי הגירעון התקציבי.

קראו עוד בכלכליסט

החריגה הזו, אם תתאפשר, אמורה לסייע לממשלת איטליה במימון תוכנית בהיקף מיליארדי יורו לחיזוק מבנים ולהגנה מפני רעידות אדמה עתידיות - על כך מדווחת סוכנות הידיעות הגרמנית DPA. "זו לא תהיה בקשה לפזר כסף ללא הגבלה", הדגיש סגן שר הכלכלה אנריקו זנטי. "זו תהיה בקשה רצינית והדרגתית להתמודדות עם סיכונים ססמיים".

הריסות לאחר רעידת האדמה באיטליה בשבוע שעבר, צילום: איי פי הריסות לאחר רעידת האדמה באיטליה בשבוע שעבר | צילום: איי פי הריסות לאחר רעידת האדמה באיטליה בשבוע שעבר, צילום: איי פי

בסוף השבוע הודיע ראש הממשלה מתאו רנצי כי הממשלה תזרים לאזורים הפגועים 50 מיליון יורו. במקביל, על הממשלה להקצות סכומים גבוהים למיגון הבתים, זאת מכיוון שיותר מ-50% מהבתים הפרטיים במדינה לא עומדים בתקנות ההגנה מפני רעידות אדמה. עלות עבודות המיגון באזורים בעלי הסיכון הגבוה ביותר תגיע, לפי חישובי המועצה הלאומית למהנדסים, לכ־36 מיליארד יורו.

הגשת הבקשה אפשרית בגלל שחוקי התקציב של האיחוד האירופי כוללים כמה יוצאים מהכלל, ביניהם הוצאות חד־פעמיות לטיפול במצבי חירום ושיקום לאחר אסון טבע. ממשרדו של רנצי נמסר כי בכוונתם לבקש להרחיב את הסעיף הזה, כך שיכסה גם את העלויות של הגנה מפני רעידת אדמה עתידית. עם זאת, עוד טרם פגע האסון תכננה הממשלה לבקש הקלה בחוקים, זאת על מנת שתוכל להשיק תוכנית תמריצים לכלכלתה שרשמה קיפאון ברבעון השני.

גם הציבור מסייע

מלבד מאמצי הסיוע הממשלתיים, גם הציבור נרתם לעזרה. קמפיין הודעות טקסט גייס 9.6 מיליון יורו, ובמקביל, המוזיאונים ברחבי איטליה יתרמו את הכנסות יום שלשום. לפי שר התרבות דריו פרנצ'סקיני, 293 אתרים בעלי חשיבות תרבותית, רבים מהם כנסיות, קרסו או נפגעו ברעידת האדמה. לפיכך, הוא קרא לתושבי המדינה לבקר במוזיאונים ובאתרים הארכיאולוגיים "כדי להפגין סולידריות" עם הקורבנות.

על רקע הדיווחים הקודרים שמוסיפים לזרום מאתרי ההרס, נתונים שפורסמו בסוף השבוע חושפים כי רעידת האדמה פגעה באיטליה בעודה נמצאת בעיצומה של עונת תיירות מוצלחת במיוחד. על פי פדרציית התיירות נרשמה עלייה של 9.5% במספר המבקרים הקיץ וזינוק של 17.2% בהכנסות מתיירות לעומת השנה שעברה. "התיירים מתייחסים לאיטליה כאל יעד בטוח", הסביר לאתר ilsole24ore נשיא הפדרציה ג'אנפרנקו בטיסטי. מספר הלילות הממוצע שתיירים שהו במלונות טיפס ל־11 לילות, לעומת שמונה לילות בשנה שעברה. הסיבות לכך נובעות בין השאר ממתקפות הטרור של דאעש בצרפת, מצרים ותוניסיה וניסיון ההפיכה הכושל בטורקיה - שהסיטו תיירים מהיעדים הללו. החופים נותרו היעד המועדף על התיירים באיטליה, ואליהם מגיעים 62% מהמבקרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ממשלת איטליה הצביעה בעד סימון מוצרים מיו"ש והגולן
ממשלת איטליה הצביעה בעד סימון מוצרים מיו"ש והגולן בתווית שגורמת לדמוניזציה לישראל. אין לאיטלקים מספיק כסף כדי לחזק מבנים, אבל כספי מיסים שלהם משמשים לבניית התנחלויות פלסטיניות בלתי חוקיות ביו"ש. לא צריך לעזור למי שפועל בצורה כזו נגד ישראל.
Helmet  |  29.08.16
לכל התגובות