אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה מאז המשבר ברוסיה: כלכלית ירושלים עברה לרווחיות

לראשונה מאז המשבר ברוסיה: כלכלית ירושלים עברה לרווחיות

החברה סיימה את המחצית הראשונה עם רווח נקי של 82 מיליון שקל, מול הפסד של 231 מיליון שקל במחצית המקבילה - בעיקר בזכות עלייה בשווי הנדל"ן וצמצום הפעילות בחו"ל

29.08.2016, 09:24 | אורן פרוינד

שנתיים לאחר תחילת המשבר הכלכלי ברוסיה שפגע קשות בפעילות של קבוצת הנדל"ן כלכלית ירושלים, נראה כי הקבוצה מתחילה לצאת מן המשבר. לראשונה מאז תחילת קריסת הנפט בנובמבר 2014 והשלכותיו על הכלכלה הרוסית, דיווחה היום (ב') כלכלית ירושלים על רווח נקי חיובי במחצית הראשונה של 2016.  

קראו עוד בכלכליסט

הרווח הנקי המיוחס לבעלי מניות החברה הסתכם במחצית הראשונה של 2016 בכ- 82 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ- 231 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. גם ברבעון השני לבדו הצליחה כלכלית ירושלים לרשום רווח נקי חיובי ברמה של 51 מיליון שקל לעומת הפסד של 117 מיליון שקל ברבעון המקביל שנה שעברה (דוחות סולו מורחב).

כלכלית ירושלים, חברה ללא גרעין שליטה שמנוהלת על ידי המנכ"ל דודו זבידה, הצליחה לחזור לרווחיות לא בגלל ששיפרה את ההכנסות שלה - אלהירדו במחצית ב-17% לסכום של 187 מיליון שקל - אלא בגלל שלא נותר לה יותר מה להפחית על הנכסים שלה ברוסיה.

אם במחצית הראשונה של 2015 היא רשמה ירידת שווי בנדל"ן בהיקף של 65 מיליון שקל והפסד של 162 מיליון שקל מהחברות ההבנות המוחזקות (שני סעיפים שהושפעו בעיקר מהנכסים של החברה ברוסיה), במחצית הראשונה של 2016 היא רשמה עלייה 37 מיליון שקל בשווי הנדל"ן שלה ורווח של 35 מיליון שקל מהחברות הבנות: בעיקר מבני תעשייה ודרבן.

הנכסים המניבים של החברה, גם בישראל וגם בחו"ל, נותרו יציבים במהלך המחצית. הרווח הגולמי מנכסים מניבים (NOI), הכולל הכנסות משכירות ומדמי ניהול ואחזקה, בניכוי עלויות ניהול ואחזקת המבנים, הסתכם בחציון לסך של כ- 440 מיליון שקל, ירידה של 10% לעומת התקופה המקבילה. אולם הירידה נובעת בעיקרה ממכירת נכסים בגרמניה, קנדה וצרפת.

מנכ"ל החברה זבידה הציב לעצמו יעד למקד את הפעילות של כלכלית ירושלים בישראל, שמהווה היום רק 66% מהיקף הנכסים של הקבוצה בעולם. מתחילת השנה כלכלית ביצעה מכירות של נכסים בעולם בהיקף של 1.1 מיליארד שקל לצורך המטרה הזו.

אם מנטרלים את מכירת הנכסים ובודקים מה קרה לאותם נכסים בהשוואה לשנה שעברה, מגלים שלנכסים בישראל נרשמה עלייה, בעוד שלנכסים בחו"ל נרשמה ירידה. זו אחת הסיבות לאסטרטגיה של הקבוצה להתמקדות בישראל. הרווח הגולמי מנכסים מניבים זהים (Same property NOI) בישראל, הסתכם בחציון הראשון של שנת 2016 לכ-273 מיליון שקל, עלייה של 1% לעומת התקופה המקבילה.

מנגד, הרווח הגולמי מנכסים מניבים זהים (Same property NOI) בחו"ל, הסתכם בחציון הראשון של שנת 2016 לכ-150 מיליון שקל, ירידה של 12% לעומת התקופה המקבילה. הירידה נובעת מהפעילות ברוסיה ובמדינות חבר העמים שעדיין רשמו ירידה של 13 מיליון שקל בהיקף ההכנסות וכמו כן מירידה בשיעורי התפוסה בקנדה ובצרפת. בנוסף לשיפור ברווחיות, כלכלית ירושלים הצליחה לצמצם את החוב הפיננסי מכ-84% לכ-76%.

דודו זבידה, מנכ"ל כלכלית ירושלים, הסביר היום כי "מתחילת השנה ועד למועד הדיווח הנוכחי מכרנו נכסים בשווי של 1.1 מיליארד שקל וזאת בנוסף למימושים דומים שנערכו בשנים קודמות. בכוונתנו להמשיך ולממש נכסי נדל"ן מחוץ לישראל, מימושים אלו משפיעים באופן ישיר על הגדלת חוסנה הפיננסי של הקבוצה ומיקודה. כמו כן אנו ממשיכים לפתח וליזום נכסים נוספים בישראל תוך ניצול החוזקות הקיימות לקבוצה בתכנון ובביצוע פרויקטים".

דודו זבידה מנכ"ל כלכלית ירושלים
דודו זבידה מנכ"ל כלכלית ירושלים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות