אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נציג ברייט פוד בתנובה התפטר מתפקידו

בלעדי לכלכליסט

נציג ברייט פוד בתנובה התפטר מתפקידו

על פי הערכות, יוסי שחר התפטר מהדירקטוריון בשל חילוקי דעות עם הנהלת ברייט פוד העולמית. לפי הערכת שווי שהזמינו הבנקים שהעניקו את ההלוואה לרכישת תנובה, שווייה צנח ב־42% ל־4.5–5 מיליארד שקל

31.08.2016, 06:46 | גולן חזני

שוויה של תנובה עומד על 5-4.5 מיליארד שקל בלבד, כך עולה מהערכת שווי שהוזמנה על ידי קונסורציום הבנקים שהעניק לברייט פוד הסינית הלוואה של כ־2 מיליארד שקל לרכישת השליטה בחברה.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בצניחה של כ־42% בשווי החברה מאז רכישת השליטה בה מידי קרן אייפקס ומבטח שמיר במאי 2014, אז עמד שוויה על 8.6 מיליארד שקל. בראש הקונסורציום עומד בנק הפועלים הנושא בכמחצית מהלוואה ובמחצית השנייה נושאים דיסקונט, הבינלאומי וכלל ביטוח.

 

הורדת השווי נעוצה בהרעה משמעותית בתוצאות תנובה. ל”כלכליסט” נודע כי בהערכת השווי, שהוזמנה על ידי קונסורציום הבנקים מפירמת היעוץ טאסק, מוערך ה־EBITDA (רווח לפני ריבית מסים פחת והפחתות) של תנובה ל־2016 ב־550—600 מיליון שקל. מדובר בירידה דרמטית מאז 2014, אז עמד ה־EBITDA על 783 מיליון שקל.

הירידה התחילה ב־2015, אז ירד ה־EBITDA ל־670 מיליון שקל, בעיקר בשל הפתיחה החלקית של של שוק יבוא הגבינות הצהובות לתחרות ובשל והחרפת התחרות מצד שופרסל. ה־EBITDA של החברה השנה היה צפוי לעמוד על 650 מיליון שקל, אך הערכת השווי שבדקה את נתוני תשעת החודשים הראשונים של 2016 מלמדת על ירידה חדה אף יותר, בעיקר בשל הגברת התחרות ביבוא הבשר הטרי. אם מסתכלים על הערכת השווי כנתון יבש, הרי שהסינים הפסידו על השקעה של 6.6 מיליארד שקל כ־2.8 מיליארד שקל בתוך שנתיים.

אייל מליס מנכ"ל תנובה, צילום: עטא עוויסאת   אייל מליס מנכ"ל תנובה | צילום: עטא עוויסאת אייל מליס מנכ"ל תנובה, צילום: עטא עוויסאת

נציגי ברייט פוד הגיעו לארץ לדון בתנאי ההלוואה

הערכת השווי הוזמנה עלי ידי קונסורציום הבנקים עבור משא ומתן שהוא מנהל בימים אלה עם ברייט פוד, בנושא המרת ההלוואה קצרת הטווח שניתנה להלוואה ארוכת טווח של כשבע שנים. מועד פירעון ההלוואה הראשונית הסתיים לפני כחודשיים, אך החברה הסינית לא הצליחה לעמוד בכך, ולכן הגיעו נציגי ברייט פוד לארץ לדיונים בתנאים חדשים. בראש צוות המו”מ של הקונסורציום עומד מנהל החטיבה העיסקית של בנק הפועלים יעקב אורבך.

הדיונים בין הצדדים עשויים להסתיים כבר בימים הקרובים, כשברייט פוד צפויה לקבל תנאי הלוואה נוקשים יותר מהתנאים להם זכתה עד כה. עד כה, ההלוואה לברייט פוד ניתנה בריבית פריים (עומדת היום 1.6%) בתוספת 0.9% לשנה. התנאים צפויים להיות נוקשים יותר גם בשל הירידה בתוצאות החברה, וגם מהסיבה שבהלוואה ארוכת טווח ישנו סיכון גדול יותר למלווה. בינתיים, ועד להשלמת הדיונים על תנאי ההלוואה החדשים, ברייט פוד משלמת קנס בצורת ריבית הגבוה ב־0.5% מתנאי ההלוואה הישנה.

יוסי שחר, נציג ברייט פוד יוסי שחר, נציג ברייט פוד יוסי שחר, נציג ברייט פוד

שווי האחזקה של ברייט פוד צנח במיליארדים

בתוך כך, אתמול התחוללה דרמה בתנובה, כשנציג הסינים בחברה יוסי שחר התפטר מתפקידו. שחר ימשיך לכהן בינתיים, ועד למציאת מחליף, כדירקטור וכסגן יו”ר החברה. על פי הערכות, ההתפטרות של שחר באה על רקע חילוקי דעות בינו לבין ראשי ברייט פוד.

עוד נודע ל"כלכליסט", כי שחר נסע לסין בשבוע שעבר לפגישה עם בכירי ברייטפוד שהוגדרה כקשה ובעקבותיה באה עזיבתו.

עזיבתו של שחר שככל הנראה "התפוטר" לאחר עימות עם ראשי ברייטפוד היא טלטלה של ממש בתנובה. שחר היה למעשה המוציא והמביא של הסינים בחברה ומאחר ולא היה גורם סיני בארץ הוא הפך לאיש החזק בתנובה ומהבולטים סביב הדחתו של אריק שור. עם זאת חוסר הרקע והנסיון שלו בתחום בלט ובענף יוחס לו חלק לא קטן מההדרדרות של תנובה.

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: “הבנק אינו מתייחס לענייני לקוחות”.

מתנובה נמסר: “אנחנו חברה פרטית ולכן לא נוכל להתייחס למספרים”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

32 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

30.
בגלל זה הקוטג' מחמיץ אחרי יומיים במקרר? לקחתי
בגלל זה הקוטג' מחמיץ אחרי יומיים במקרר? לקחתי כמה פעמים כשהיה מבצע על הקוטג' והפסקתי לקנות כי הנחה או לא הנחה מתקלקל במהירות.  באשר לדבריך, המנהל הישראלי עדיין לא מבין שהעובדים הם הנכס המרכזי של החברה. במדינת ישראל לא מעט מנהלים מגיעים מהצבא והיחס שלהם לעובדים כאל חיילים ביומם הראשון בטירונות. 
Ring  |  01.09.16
29.
 תנובה איבדה עוד משאב אחד עצום וזה העובדים
 תנובה איבדה עוד משאב אחד עצום וזה העובדים המסורים שלה ומיטב מוחותיה, ב - 3 שנים האחרונות עזבו את החברה מיטב אנשי המפתח האיכותיים שלה מאז כניסת הסינים, כל מי שהוא צעיר(עד 45) ובעל ניסיון של 6 שנים ומעלה בחברה ואקדמאי(טכנולוג,מהנדס,הנדסאי,לבורנט) עשה סוויטץ' למקום אחר בתנאים ושכר שאלו שנשארו רק יכולים לחלום, העזיבה לרוב אינה בגלל השכר אלא בגלל ריכוז העובדים וההנהלה הדרק שמובילים את החברה לאבדון!
Bee  |  31.08.16
לכל התגובות