אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היומן של הילארי קלינטון נחשף: (כמעט) כל מה שתרצו לדעת על ימיה כמזכירת המדינה צילום: אימג'בנק, Gettyimages

היומן של הילארי קלינטון נחשף: (כמעט) כל מה שתרצו לדעת על ימיה כמזכירת המדינה

מזכירות המדינה חשפה 3,721 דפים מיומן הפגישות של קלינטון בשנים 2011-2009, בהן כיהנה בתפקיד הבכיר: עד כמה עסקה קלינטון בענייני מודיעין? מיהם אנשי העסקים עמם נפגשה ומיהם העיתונאים? ועד כמה יצא לה לבלות בימים ההם עם בעלה?

30.08.2016, 22:00 | מיקי גרינפלד
לוח הזמנים של המועמדת לנשיאות הילארי קלינטון בתקופת שירותה כמזכירת המדינה נחשף השבוע, בעקבות בקשות שהופנו למזכירות המדינה על פי חוק חופש המידע.

המסמכים שנחשפו , 3,721 עמודים בסך הכול – חלקם מצונזרים כמובן, בעיקר בשל סיבות ביטחוניות אך גם בשל עניינים הנוגעים לפרטיות - מציגים תמונה מעניינת מאד על התפקיד עצמו ועל אופן התנהלותה של קלינטון בשנים 2011-2009, בהן מילאה את התפקיד תחת הנשיא ברק אובמה בקדנציה הראשונה שלו.  

קראו עוד בכלכליסט

על פי סקירת המסמכים המופיעה ב-CNBC, סדר יומה של קלינטון כלל מעבר בלתי פוסק בין פגישות, עם חברי קונגרס, נציגי המשרד בחו"ל, שרים של מדינות זרות, אנשים עסקים, תדרוכים, שיחות ועידה, אירועים בבית הלבן ומחוצה לו, הכול מתוזמן על פי דקות – כולל זמן הליכה ממקום למקום בביקורים ברחבי ארה"ב ובעולם.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

לנוכח אופיו של התפקיד, קלינטון היתה בקשר מתמיד עם ה-CIA, שכלל תדרוכים יומיים, חלקם באמצעות מסמכים וחלקם באופן פרסונאלי (העובדה שהתדרוכים היומיים של ה-CIA ניתנים לבעלי תפקידים בכירים בממשל מעבר לנשיא עצמו פחות ידועה בציבור). מעבר לכך כולל לוח הזמנים שורה ארוכה של פגישות עם נציגים בסוכנויות המודיעין של ארה"ב, במשרדה ובמשרדי אנשי המודיעין, חלקם הגדול במטה ה-CIA בלאנגלי, וירג'יניה.

מבין אנשי העסקים החשובים שנפגשו עם מזכירת המדינה בתקופה זו בולט במיוחד מורט צוקרמן (Mort Zuckerman), הבעלים של הדיילי ניוז, שהגיע לכמה ביקורים קצרים של עד 35 לכל היותר. 

ביל גייטס ואשתו מלינדה נפגשו עם קלינטון באוקטובר 2009, כשהמפגש נמשך 50 דקות. המיליארדר ספנורד ווייל (Sanford Weill), לשעבר יו"ר סיטיגרופ, זכה למפגש של חצי שעה, ביוני 2010. פגישה ארוכה במיוחד, של שעה – ושכללה ארוחת צהריים משותפת – ערכה קלינטון באוקטובר 2010 עם וורן באפט ובתו הבכורה סוזי.

ביל ומלינדה גייטס , צילום: ויקימדיה ביל ומלינדה גייטס | צילום: ויקימדיה ביל ומלינדה גייטס , צילום: ויקימדיה

קלינטון הגיעה לפתיחת מסחר חגיגית בבורסה של ניו יורק (NYSE) ב-21 בספטמבר 2009, שנה לאחר פרוץ המשבר הפיננסי הגדול. לוח הזמנים מגלה שבאותו יום נפגשה עם ג'פרי יובנק (Jeffrey Eubank), סגן נשיא הבורסה לענייניים גלובאליים – לשעבר בעל תפקיד ניהולי בממשל בוש שהיה אחראי בשנת 2009 בעיקר על הקשר של הבורסה הניו יורקית עם ראשי מדינות זרות.

במסגרת הביקור בבורסה נערך מפגש שלא לפרוטוקול ("אוף דה רקורד") עם כמה מנכ"לים של חברות אמריקאיות, ובהם סטפן שוורצמן (Stephen Schwarzman) מקבוצת Blackstone, ג'יימס טישצ' (James Tisch) מקבוצת Loews, אינדירה נוי (Indra Nooyi) מפפסיקו והוארד שולץ (Howard Schultz) מסטארברקס.

אינדירה נוי מנכ"לית פפסי, צילום: בלומברג אינדירה נוי מנכ"לית פפסי | צילום: בלומברג אינדירה נוי מנכ"לית פפסי, צילום: בלומברג

שורה של מפגשים שלא לפרוטוקול ניהלה מזכירת המדינה גם עם עיתונאים וכותבי טורים, ובכלל זה עם העיתונאים הבכירים כריסטיאן אמנפור מ-CNN (בזמן הפגישה בתקופת עבודתה ב-ABC) ותומאס פרידמן מהניו יורק טיימס (קלינטון אף ביקרה למפגש עיתונאים בניו יורק טיימס). פגישות נוספות אוף דה רקורד נערכו עם עיתונאים מהוושינגטון פוסט וניוזוויק.

אל מול התמיכה הנרחבת שלה זוכה קלינטון מצד אנשי בידור בארה"ב, מעטים מאד מהם נפגשו עמה בימיה כמזכירת המדינה. פגישה אחת חריגה של חצי שעה עם בן אפלק (מרץ 2009) מופיעה בלוח הזמנים, כמו גם מפגש קצר של 15 דקות עם אריק קלפטון (אוקטובר 2010), כחלק מאירוע שבו הוזמן קלפטון להופיע.

אשר למפגשים עם בעלה, הנשיא לשעבר בלי קלינטון, בתקופת כהונתה כמזכירת המדינה התקשו השניים להיפגש באופן עקבי וממושך – בין היתר לנוכח העובדה שכל אחד מהם יצא להרבה מאד מסעות בעולם, ברוב הגדול של המקרים למקומות שונים (הילארי קלינטון ביקרה ביותר מ-100 מדינות בתקופת כהונתה כמזכירת המדינה, יותר מכל קודמיה בתפקיד). כשכן שהו בארה"ב, בימי השבוע התגוררה הילארי בדירה בוושינגטון, קרוב למקום העבודה, בעוד שבעלה ביל נותר בביתם בניו יורק. למרות זאת, השניים כן השתדלו לבלות יחד בסופי שבוע ולעתים אף במקרים של חפיפה במקום הביקור ברחבי הגלובוס.

 הילארי וביל קלינטון, צילום: אי פי אי הילארי וביל קלינטון | צילום: אי פי אי  הילארי וביל קלינטון, צילום: אי פי אי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
רקורד מרשים ביותר של אשת פעלים חרוצה וחכמה
רקורד מרשים ביותר של אשת פעלים חרוצה וחכמה מעין כמוה . אחרי 50 שנות נישואים גם אני נפגשת בקושי עם בעלי מרדכי , רק בסופי שבוע בשניצליה ליד ביתנו . מה הוא עושה כל השבוע ? לא איכפת לי . אני עושה חיים זה בטוח והאהבה שלנו בריקול גדול עם זיקוקי דינור , ביחוד לאחר ששמונה ילדינו עזבו כבר את הבית . שיהיו בריאים ויצליחו . 
Grapes  |  31.08.16
לכל התגובות