אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי יהיה כונס הנכסים של אליעזר פישמן? הקרב על בעל התפקיד מתחמם צילום: עמית שעל

מי יהיה כונס הנכסים של אליעזר פישמן? הקרב על בעל התפקיד מתחמם

בעוד בנק הפועלים מבקש למנות את עו"ד פנחס (פיני) רובין, בבנק לאומי דורשים למנות את עוה"ד רונן מטרי ואייל רוזובסקי. שופט הפירוקים, איתן אורנשטיין, ידון בבקשה לכינוס הנכסים ולהכרזה על פישמן כפושט רגל בשבוע הבא

31.08.2016, 10:32 | זוהר שחר לוי

רשות המסים מגיבה הבוקר (ד') לבקשות של בנק הפועלים ובנק לאומי למנות נציג מטעמם לתפקיד כונס הנכסים של איש העסקים אליעזר פישמן ומתעקשת על מינוי בעל התפקיד שהוצע על ידה. "יש חשיבות במינוי בעלת תפקיד זמני שידאג לאינטרסים של הנושים הבלתי מובטחים", כתבו נציגי הרשות לבית המשפט.

קראו עוד בכלכליסט

יחד עם זאת, מבהירה רשות המסים כי אינה מתנגדת למינוי משותף של בעל התפקיד שהיא מציעה לצידו של בעל תפקיד נוסף שיהיה מקובל על נושיו הפיננסיים של פישמן "כל עוד לא יהיה בכך כדי להגדיל את שכר הטרחה ולהשיא עלויות נוספות על קופת הנושים".

את הליכי הכינוס ופשיטת הרגל בעניינו של פישמן החלה רשות המסים בתחילת החודש לאור חוב כלפיה העומד על כ-196 מיליון שקל, חוב שמקורו בפסק דין שניתן בבית המשפט במסגרת ערעור של איש העסקים על שומה שניתנה לו.

אליעזר פישמן, צילום: אוראל כהן אליעזר פישמן | צילום: אוראל כהן אליעזר פישמן, צילום: אוראל כהן

בשבועות האחרונים הצטרפו מספר בנקים להליך בטענה כי פישמן ערב לחובות של קבוצת החברות שבראשה הוא עומד כשלדבריהם חובותיו נאמדים בלא פחות מ-5 מיליארד שקלים. כך, טען בנק הפועלים לחוב של 1.8 מיליארד, בנק לאומי מציין חוב של 1.2 מיליארד שקל ובנק מזרחי טוען לחוב של כ-281 מיליון שקל.

שופט הפירוקים בבית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, ידון בבקשה לכינוס הנכסים ולהכרזה על פישמן כפושט רגל במהלך השבוע הבא. אז הוא גם צפוי להכריע מי יהיה בעל התפקיד שיתמנה לשמש ככונס הנכסים במסגרת ההליך.

הבנקים עצמם מבקשים למנות נציג מטעמם שימונה כבעל תפקיד. בעוד בנק הפועלים מבקש למנות את עו"ד פנחס (פיני) רובין ממשרד גורניציקי ושות', המשמש כבא כוחו של הבנק, בבנק לאומי דורשים למנות את עוה"ד רונן מטרי ואייל רוזובסקי מטעמו. אלה לא מתנגדים למינוי בעל תפקיד לצד בעל תפקיד מטעם רשות המסים.

רשות המסים, שהחלה את הליך הכינוס ביקשה עוד בפנייתה הראשונה למנות את עו"ד יצחק יונגר ככונס לנכסיו של פישמן. דרישה עליה היא חוזרת היום. רשות המסים, באמצעות עוה"ד מזי רנצלר ויעל בן משה בוך, מדגישה בתגובה שהוגשה לבית המשפט כי אף שהבנקים לעומתה מהווים נושים מובטחים הרי שהחוב של פישמן כלפיה הוא סופי וחלוט ונקבע במסגרת פסק דין.

"בניגוד לבקשת בנק הפועלים למנות את בא כוחו ומי שמייצג אותו ואת בעלי השליטה בו לאורך השנים", כך נכתב לבית המשפט, "עו"ד יונגר אינו קשור למי מהצדדים בתיק, לא לחייב ולא לנושי החייב והוא גורם אובייקטיבי שאינו משמש כבא כוחה של רשות המסים. בתיק דנן ישנה שחיבות מוגברת כי מי שימונה כבעל תפקיד לא יהיה מי שעשוי להיות ולו למראית עין של ניגוד עניינים".

לפי רשות המסים, מבקשות ההצטרפות שהוגשו מצידם של הבנקים עולה כי נכסים רבים של פישמן משועבדים לנושים שונים ובעיקר לבנקים. "משכך", נטען עוד, "לנושים המובטחים של החייב ובהם רשות המסים יש אינטרס משמעותי, כי בעל התפקיד יוכל לפעול ללא משוא פנים, על מנת לערוך חקירה ובדיקה יסודית של השעבודים השונים שנתן החייב וכן בדיקה מקיפה בדבר הסתבכותו".

לפי התגובה, לאור העובדה שרשות המסים הייתה זו שיזמה את ההליך ולאור העובדה שיש חשיבות לדאוג לאינטרסים של הנושים הבלתי מובטחים של פישמן – יש למנות את בעל התפקיד שהוצע מטעמה, עו"ד יונגר. הרשות לא מתנגדת למינוי משותף של עו"ד יונגר לצד בעל תפקיד שיהיה מקובל על הבנקים הנושים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות