אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדות מקומיות יוכלו לאשר תוכניות לשכירות ארוכת טווח מוזלת צילום: שאול גולן

ועדות מקומיות יוכלו לאשר תוכניות לשכירות ארוכת טווח מוזלת

הצו עליו חתם שר האוצר יאפשר בניית יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח, מעונות סטודנטים ודיור מוגן על קרקעות ציבוריות בהליך מהיר. עד כה נסיונות של כמה ערים להקים פרויקט שכירות ארוכת טווח לא התממשו

31.08.2016, 15:16 | אביב גוטר

שר האוצר משה כחלון חתם היום (ד') על צו אשר מאפשר לראשונה לוועדות מקומיות עצמאיות לאשר תוכניות לשכירות ארוכת טווח במחירים שיופחתו בלפחות 20% ממחיר השוק, מעונות סטודנטים ודיור מוגן על קרקעות ציבוריות.  

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה תאפשר בניית יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח, מעונות סטודנטים ודיור מוגן על קרקעות ציבוריות (חומות) בהליך מהיר תוך קיצור משמעותי של ההליכים הביורוקרטים אשר נדרשו לכך עד היום. כיום, הסמכות לאישור תוכניות מסוג זה נתונה לוועדות המחוזיות בלבד, מה שגרם להליכים ארוכים ומסורבלים שעיכבו באופן משמעותי הוצאת תוכניות אלו אל הפועל. החלטת השר מעניקה את הסמכות לכלל הוועדות המקומיות להגדיל שטחים המאושרים למטרות אלו מעבר למה שהוגדר בתוכנית.

למרות שמדובר בקיצור משמעותי בהליכי תכנון קשה לראות כיצד רשויות מקומיות יוכלו להקים פרויקטים כאלו. נכון להיום מספר ערים כמו ירושלים, הרצליה ומודיעין ניסו לגשש במטרה להקים פרויקט שכירות ארוכת טווח על קרקעות ציבוריות שבבעלותן אולם הקשיים שנערמו גרמו להן לסגת מהרעיון .

משה פדלון, ראש עיריית הרצליה, צילום: נמרוד גליקמן משה פדלון, ראש עיריית הרצליה | צילום: נמרוד גליקמן משה פדלון, ראש עיריית הרצליה, צילום: נמרוד גליקמן

מלבד ההליך התכנוני הארוך לרשויות המקומיות כמעט ולא נותרו קרקעות ברשותן, עליהן הן מקימות מבנים המשרתים את צרכי הציבור כמו מתנ"סים, קופות חולים, מועדוני נוער, מועדוני קשישים גני ילדים ספריות וכו'. בניית יחידות דיור על אותן קרקעות מסיטה למעשה שטחים שהוקצו בתוכנית למבני ציבור, מה שעשוי להוביל להתנגדויות רבות מצד התושבים. ראשי ערים רבים, ובראשן ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, מתנגדים לתוכניות מסוג זה ולכן דורשים מהמדינה כי אם בכוונתם לעודד מיזמים לבניית יחידות דיור על קרקעות ציבוריות, הדבר יצטרך להתקיים במקביל להקצאה נוספת של שטחי ציבור כדי שיוכלו לשמור על רמת שירות גבוהה לתושבים.

סיבה נוספת שמעכבת את הקמת המיזם הוא הקושי במציאת המימון המתאים. היות והקרקע בבעלות עירונית ולצורכי ציבור בלבד, גורם מממן אשר יעמיד הלוואה לטובת הקמת הפרויקט (אשר תוחזר מדמי השכירות), לא יכול לשעבד הקרקע, מצריך הגנה ממשלתית או ערבות עירונית אשר תספק את הגורם המממן.

משה פדלון, ראש עיריית הרצליה התייחס לנושא לפני מספר חודשים ואמר: "מאחר שלא ניתן לשעבד את הקרקע לטובת הפרויקט, בגלל היותה שטח ציבורי, הבנק לא יוכל לספק לי הלוואה טובה להקמת הפרויקט. עומדות בפני שלוש אפשרויות: לשעבד נכסים שבבעלות העירייה, דבר לא ישים; להזרים לפרויקט מזומן מקופת העירייה – שאין; או לקחת משכנתא בשווי 100% לפרויקט אבל מדובר בסיכון גדול שמישהו (מוסד ממשלתי כמו משרד הבינוי או האוצר) יצטרך לסייע".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות