אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההשקעה בתלמידי תיכון יהודים: 33% יותר מבערבים צילום: תומי הרפז

ההשקעה בתלמידי תיכון יהודים: 33% יותר מבערבים

לפי נתונים שפרסם משרד החינוך המתייחסים לשנת הלימודים הקודמת, בחלק מהמקרים הפערים בין האוכלוסיות מגיעים ל־73%

31.08.2016, 23:48 | ספי קרופסקי
התקציב שמקבל תלמיד תיכון יהודי גבוה בעד 73% מזה שמקבל תלמיד תיכון ערבי, כך עולה מנתוני משרד החינוך שפורסמו היום ושמיוחסים לשנת הלימודים הקודמת (תשע"ה). עוד עולה מהנתונים כי התקציב שתלמיד תיכון ממדד טיפוח חלש במגזר היהודי מקבל עומד על 33.7 אלף שקל, לעומת 19.5 אלף שקל במגזר הערבי. תלמידי תיכון יהודים וערבים ממדד הטיפוח הבינוני מקבלים תקציב שנתי של 27.3 אלף שקל ו־19.9 אלף שקל בהתאמה.

בסה"כ, התקציב השנתי הממוצע שמקבל תלמיד תיכון יהודי עומד על 25.5 אלף שקל לעומת 19.1 אלף שקל שמקבל תלמיד תיכון ערבי. התקציב של תלמיד תיכון דרוזי עומד על 25.1 אלף שקל בממוצע ושל תלמיד תיכון בדואי על 19.5 אלף שקל.

מי שהצביע על הפערים בשנה שעברה הוא צוות בין־משרדי שהכין דו"ח לקראת הדיונים על החלטה 922 לפיתוח כלכלי בחברה הערבית שהתקבלה בסוף 2015. אז הובאו נתונים שממחישים כיצד פערי התקצוב בין החברות צומחים ככל שמתקדמים בשלבי בית הספר: ביסודי תלמיד יהודי מקבל כ־30% יותר מתלמיד ערבי ובתיכון הוא מקבל כ־75% יותר (נכון לתשע"ב).

שפרעם (אילוסטרציה), צילום: זהר שחר שפרעם (אילוסטרציה) | צילום: זהר שחר שפרעם (אילוסטרציה), צילום: זהר שחר

הדו"ח מתח ביקורת על שיטת התקצוב במשרד החינוך וטען כי היא אינה שקופה מספיק. כותבי הדו"ח טענו כי קיים קושי לבחון את הקריטריונים לפיהם מחולק התקציב ושכתוצאה מכך נוצר פער ביכולת לפקח על חלוקת המשאבים.

מחברי הדו"ח המליצו לממשלה על השלמת המתווה לצמצום פערים, יצירת שקיפות בתקציב משרד החינוך, הוספת סייעת שנייה בגני ילדים והפניית תקציבים נוספים לחינוך הלא פורמלי ברשויות החלשות. אך רק חלק מההמלצות נכללו בהחלטה 922, כשהמרכזיות שנותרו בחוץ נוגעות לשינוי שיטת התקצוב בחברה הערבית, למעט החלטה שהתקבלה להקצות 5.8 מיליארד שקל להקמת מנגנון דיפרנציאלי בחטיבות התחתונות.

מנכ"ל משותף בעמותת סיכוי רון גרליץ אמר כי "למרות כשהממשלה מודה באפליה ובפערים העצומים, עדיין לא נעשה דבר כדי לתקן את העוול".

ממשרד החינוך נמסר כי "תלמידי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים במגזר הערבי נהנים מתקצוב דיפרנציאלי שמטרתו לצמצם פערים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות