אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר האנרגיה הסעודי: "לא נציף את השוק בנפט - אך נמכור למי שיבקש" צילום: רויטרס

שר האנרגיה הסעודי: "לא נציף את השוק בנפט - אך נמכור למי שיבקש"

לקראת פגישת מדינות אופ"ק באלג'יריה בחודש הבא הדגיש השר ח'אלד אל פאלח כי הממלכה תיענה לגידול בביקושים אם תידרש לכך: "סעודיה אינה מודאגת מרמות הביקושים בעולם, הביקושים בסין ובהודו במצב טוב מאד"

01.09.2016, 08:44 | מיקי גרינפלד

"סעודיה לא מתכוונת להגדיל את רמות ייצור הנפט שלה ולגרום להצפת השוק". כך אמר ח'אלד אלפאלח, שר האנרגיה של יצואנית הנפט הגדולה בעולם.

אל פאלח הדגיש עם זאת כי במקרה הצורך, סעודיה יכולה ללא קושי להגדיל מהותית את רמות התפוקה שלה. השר דיבר בראיון לרשת אל ערביה, במסגרת ביקור שהוא עורך באסיה, הכולל פגישות עם לקוחת מרכזיים של תעשיית הנפט הסעודית.  

קראו עוד בכלכליסט

היקף הייצור של הנפט בסעודיה קרוב לרמות השיא, במסגרת המדיניות העקבית של הממלכה להעדיף שמירה על נתח השוק שלה בעולם, גם על חשבון מחיר נמוך - מול התחרות הגוברת והתפתחות תעשיית הפצלים בארה"ב. השר לא התחייב לכך שהמדיניות הנוכחית צפויה להשתנות.

בחודש יולי האחרון הפיקה הממלכה 10.43 מיליון חביות ליום, כשרמת השיא נרשמה ביולי 2015, 10.57 מיליון חביות ליום. אל פאלח אמר בראיון כי סעודיה יכולה להגיע לייצור של 12.5 מיליון חביות ביום, ככל שתידרש לכך, אף שנכון לעכשיו זה לא המצב. "ערב הסעודית תישאר גמישה בכל הקשור למדיניות הנפט שלה. אנחנו ניענה לביקושים ככל שאלה יגדלו, כמו שעשינו השנה ובשנה שעברה, אמר אל פאלח. 

דברי השר נאמרים לקראת פגישת מדינות קרטל אופ"ק באלג'יריה בחודש הבא, במסגרתה צפויים נציגי החברות לדון בהקפאת רמות התפוקה, בניסיון לייצב את מחירי הנפט הגולמי.

בפגישה קודמת שנערכה בדוחא בפברואר האחרון המדינות החברות לא הגיעו להסכמות, בין היתר לנוכח אי הסכמות עם סעודיה ועל רקע התנגדותה של איראן להקפאת רמות התפוקה – בטענה כי תיפגע קשות מההחלטה, לאחר שהיא רק עכשיו חזרה לשוק, עם ביטול הסנקציות הבינלאומיות.

בראיון אמר אל פאלח כי "סעודיה אינה מודאגת מרמות הביקושים בעולם", כמו גם מרמות המחירים הנמוכות בסביבה של כלכלה גלובלית מדשדשת. השר הדגיש כי "הביקושים בסין במצד טוב מאד ורמות הצריכה בהודו הן חיוביות".

"מצב השוק נכון לעכשיו הוא של עודף בתפוקה, כשהיקף המלאים הוא מעבר לרמות הרגילות. אנחנו לא צופים שנידרש בעתיד הקרוב להגדיל את רמות ההפקה הנוכחיות, אך יש לנו את היכולת", אמר אל פאלח בראיון.

אנליסט האנרגיה אבדולאיסמאד אל-אוודהי היושב בלונדון (שבשנים 2001-1980 שימש כנציגה של כווית באופ"ק) אמר בתגובה לדברים כי על פי הראיון, את סעודיה לא מעניינות ההשלכות של רמות המחירים הנמוכות. "כשאתה אומר שכל עוד יהיה לך ביקוש מהלקוחות לנפט, אתה תיענה לו בכל מחיר, אתה למעשה מציג אדישות כלפי העמדות של היצרניות האחרות", אומר אל אוודהי.

שר האנרגיה הסעודי ח שר האנרגיה הסעודי ח'אלד אל פאלח | צילום: רויטרס שר האנרגיה הסעודי ח

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות