אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החל מ-2019 חברת החשמל תקטין את צריכת הגז שלה לטובת תחנות כוח פרטיות צילום: shutterstock

בלעדי לכלכליסט

החל מ-2019 חברת החשמל תקטין את צריכת הגז שלה לטובת תחנות כוח פרטיות

ההחלטה מגיעה בעקבות דרישת הממונה על ההגבלים העסקיים, בעקבות תלונות של תחנות כוח פרטיות שחששו שלא ישאר עבורם גז כדי לתפעל או להקים תחנות חדשות

01.09.2016, 18:58 | ליאור גוטמן

חברת החשמל תיקנה היום (ה) את אחד מסעיפי הסכם הגז שלה מול שותפות תמר, כך שבתחילת שנת 2019 היא "תפנה" מקום בצינור ההולכה היחיד שיש היום ולא תצרוך את כל הגז שקיים במערכת אותו היא התחייבה לרכוש. 

קראו עוד בכלכליסט

הדרישה לשחרור מקום בצינור הגיעה בשנה האחרונה לאחר שהממונה על ההגבלים העסקיים הזהיר את חברת החשמל שלא לרכוש גז מעבר למה שהיא זקוקה לו בפועל, וזאת בעקבות תלונות של תחנות כוח פרטיות שחששו שלא ישאר עבורם גז כדי לתפעל או להקים תחנות חדשות. כזכור, כלל הגז מגיע לישראל בצנרת בודדת של שותפות תמר, ועד שלא יתחברו מאגרי גז חדשים (לוויתן, כריש, תנין) כלל הביקוש נשען על יכולת ההובלה שם.

תחנת כוח של חברת החשמל , צילום: אלעד גרשגורן תחנת כוח של חברת החשמל | צילום: אלעד גרשגורן תחנת כוח של חברת החשמל , צילום: אלעד גרשגורן

חוזה הבסיס חברת החשמל נחתם בקיץ 2012 והוא כלל 2 אפשרויות של הגדלת כמות. חברת החשמל אכן מימשה חלק מהאפשרויות ולפי ההסכמים הקיימים סך צריכת הגז שלה היום מגיעה לכ-3.5 מיליארד מ"ק לשנה, עם אפשרות להעלות את זה לפי דרישה לעד 5 מיליארד מ"ק לשנה עם "רצפה" שלא תרד מ-3.6 מיליארד מ"ק. בשנת 2020 חברת החשמל אמורה לרדת בדרישות שלה לכ-3 מיליארד מ"ק לשנה, אולם כאמור בלחץ הממונה על ההגבלים הוסכם היום שהירידה החוזית תגיע בינואר 2019, כלומר שנה לפני המועד המקורי. המהלך אמור "לפנות" מקום בצנרת ההולכה הבודדת עבור תעשיה, תחבורה או תחנות כוח חדשות.

בסביבת תמר טוענים שהמהלך לא ישפיע עליהם כספית משתי סיבות. הראשונה היא שחוזה הבסיס של חברת החשמל, לרבות התמחור המקורי שלו, לא השתנה. שנית, כבר היום סל הדלקים של חברת החשמל מגיע לכ-47% גז טבעי (השאר ברובו פחם עם רסיסי אחוזים של סולר ומזוט) והגידול הטבעי במשק בכל מקרה יגדיל את הביקוש שלה גם מעבר למה שהוסכם "על הנייר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
המשך הרס חברת החשמל על ידי ביב וממשלותיו.
המשך הרס חברת החשמל על ידי ביב וממשלותיו. חברת החשמל היא של המדינה ושלנו האזרחים אך ביב הרס והורס אותה למען חבריו הטיקונים. חברות החשמל הפרטיות רוכשות את הגז במחיר של 20 עד 25 אחוז פחות מחברת החשמל אך מקבלות מחברת החשמל עבור היצור שלהן מחיר על פי תחשיב של מחיר יצור של חברת החשמל-פלא שהם מרויחים מליארדים רבים על חשבון האזרחים כולם הקונים מחברת החשמל?
Doron294  |  05.09.16
4.
שמח מאד. אין שמח ממני. שנים אני עובד
שמח מאד. אין שמח ממני. שנים אני עובד בחברת החשמל. עובד משמרות. לא יום, לא לילה לא חגים לא יום כפור לא יודע מה זה ללכת עם אשתי לחתונה/ סרט או הצגה. שנים אני יודע שאני אויב העם. עשרות שנים של מילואים, עמידה בכל מחויבויותי כאזרח לא עמדו לזכותי באשר לשנאה נגדי כעובד החברה. אבל אני, לא המתנתי שיואילו אזרחי המדינה להעריך אותי. בניתי את עצמי. היום אני ממתין בשמחה ליום שחברת החשמל תעלם, גם אם זה יעלה במחיר הפנסיה שלי, שתיעלם והם ישלמו את המחיר של אי זמינות חשמל, של מחיר גבוה, של הברחת ההכנסות להשקעה בחו"ל, וכו......וכל אלו שלא הבינו שהיה מסע שיסוי של עשרות שנים של טייקונים על מנת שיוכלו להתעלל בעם הזה ולהיכנס לנעליה של חברת החשמל. התעללות של פקידי האוצר שלאחריה מצאו משרות דשנות אצל בעלי ההון שלמענם פעלו מתוך משרד האוצר כגיס חמישי, למען הטייקונים ( ד"ש לעובדי בנק הפועלים שפוטרו לאחר שהטייקונית רכשה את הבנק ) שיעסיקו עובדים בשכר זעום אבל מחיר החשמל רק יעלה. אני ממתין בשקיקה ליום הזה. לי לא יזיז היום הזה, אני כבר יושב טוב, לא מפאת השכר בחברת החשמל,אלא עקב חריצותי וניצול הזמן שלי, מפאת האמונה שלי בעצמי, אבל אלו ששנאו אותי, המטומטמים שלא הבינו שסוגרים את תחנת הכוח בחדרה על מנת שבעלי האדמות סביב, הטייקונים ( כן, טייקונים, צאו וראו מי בעלי האדמות ) יבנו בתים רבי קומות ויסגרו את הים והחופים, אלו ישלמו המחיר..... בהצלחה לעם ישראל שיודע להביט לצלחת של השכן ולקטר. 
Hammer  |  03.09.16