אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלוויין הישראלי עמוס 6 נהרס כליל בפיצוץ בפלורידה צילום: אי פי איי

הלוויין הישראלי עמוס 6 נהרס כליל בפיצוץ בפלורידה

מכה גדולה לחברת חלל תקשורת הישראלית של שאול אלוביץ': רקטה של חברת SpaceX של אלון מאסק, שאמורה הייתה לשאת לחלל ביום שבת הקרוב את הלוויין הישראלי "עמוס 6", התפוצצה באתר השיגור בקייפ קנברל בפלורידה - ושניהם נהרסו. השיגור שתוכנן לשבת היה תנאי להשלמת העסקה למכירת חלל. צפו ברגע הפיצוץ

01.09.2016, 21:41 | כתבי כלכליסט

הלוויין עמוס 6 נהרס בפיצוץ בפלורידה, כך מאשר יו"ר סוכנות החלל הישראלית, פרופ' יצחק בן ישראל. זאת לאחר שרקטת שיגור מדגם "פלקון 9" של חברת SpaceX של אלון מאסק התפוצצה לפני מספר דקות בבסיס השיגור קייפ קנברל בפלורידה. אין נפגעים בתקרית. מבסיס השיגור מיתמר כעת עשן שחור סמיך, לאחר שפיצוץ עז הרעיד בניינים רבים באזור. השיגור שתוכנן לשבת היה תנאי להשלמת העסקה למכירת חלל תקשורת. לפי SpaceX מדובר בנזק שנאמד ב-200 מיליון דולר לחלל תקשורת.

קראו עוד בכלכליסט

בדיווח לבורסה אישרה חלל תקשורת כי "במהלך תדלוק קרקעי של טיל שיגור הלוויין עמוס 6, אירע פיצוץ של טיל השיגור שגרם לאובדן מלא (total loss) של הלוויין. לאובדן הלוויין השפעה מהותית על החברה. החברה תוסיף ותדווח על המשמעויות העולות מן האובדן".

הרקטה התפוצצה, על פי הדיווחים, במהלך בדיקות לקראת שיגור לווין התקשורת הישראלי עמוס 6 שתוכננה להתבצע ביום שבת. החברה טרם הגיבה רשמית לדיווחים.

מניית חלל תקשורת צוללת בחדות בבורסת תל אביב. מחלל תקשורת נמסר "צוות חלל לומד כרגע את האירוע מול SpaceX. ברגע שיהיה מידע מדויק ומאומת נוציא הודעה מסודרת".

SpaceX היא חברה אמריקנית פרטית המפעילה שירותי שיגור לחלל. הלוויין "עמוס 6" יוצר על-ידי התעשייה אווירית עבור חברת "חלל תקשורת", המקבלת שירותי שיגור מ-SpaceX. 

פיצוץ רקטת השיגור של Spacex ועליה הלוויין הישראלי עמוס 6, צילום: טוויטר פיצוץ רקטת השיגור של Spacex ועליה הלוויין הישראלי עמוס 6 | צילום: טוויטר פיצוץ רקטת השיגור של Spacex ועליה הלוויין הישראלי עמוס 6, צילום: טוויטר

תאריך השיגור המקורי של עמוס 6 היה ברבעון הראשון של 2015, אך מאז נתקל בשורה של דחיות. הלוויין החדש צפוי להחליף את עמוס 2 עם הוספה משמעותית של הקיבולת הקיימת (הספק הלווין של עמוס 6, לדברי החברה, הינו כפול מהספקת של עמוס 2 ו-3 יחדיו). הלוויין עמוס כולל אנטנה מרובת אלומות. באמצעות הלוויין ניתן יהיה לספק, בין היתר, שירותי פס רחב לאינטרנט באפריקה, כולל באזורים המרוחקים שמדרום לסהרה.

עמוס 6. הלוויין שאבד בפיצוץ עמוס 6. הלוויין שאבד בפיצוץ עמוס 6. הלוויין שאבד בפיצוץ

בדצמבר האחרון בוצע שיגור מוצלח ראשון של רקטה של חברת SpaceX. הרקטה שוגרה לגובה של כ-200 ק"מ, הוחזרה לפני הארץ ונחתה נחיתה "רכה". אלון מאסק התבטא בנושא כמה פעמים בעבר ואמר שהשימוש בטילים לשימוש חוזר יפחית את עלות המסע לחלל ויעשה אותו נגיש יותר.

החללית של מאסק שמכונה פלקון 9 (Falcon 9) מציגה עלויות תפעול נמוכות בהרבה מאלה של טילים מקבילים כיום. בניית הטיל ששוגר בדצמבר עלתה לדברי מאסק כ-60 מיליון דולר, עלות הדלק המשוערת הגיעה לכ-200 אלף דולר בלבד.

השתתפו בהכנת הידיעה: גולן חזני, נמרוד צוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
מגיע לכם. דואגים לאפריקה במקום לעניי ישראל. לא
מגיע לכם. דואגים לאפריקה במקום לעניי ישראל. לא ייתכן שיד אחת תשלח לווינים לחלל, והיד השניה תשליך מסתננים בפרצופם של עניי ישראל. זה פשוט לא ייתכן. אלוהים לא ירשה את זה. לא ייתכן שתהפכו את המשוואה הישראלית לאכזרית כל כך, שמי שעני ימצא עצמו מוקף רבבות מסתננים אלימים. הכל ייחרב פה אם זה ימשיך.
Battery  |  02.09.16