אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים האמריקאי פסל פטנט שלישי על הקופקסון 40 מ"ג של טבע צילום: צביקה טישלר

משרד המשפטים האמריקאי פסל פטנט שלישי על הקופקסון 40 מ"ג של טבע

לפני שבוע נשללו 2 פטנטים על תרופת הדגל של החברה, שאחראית לחמישית מהכנסותיה. החברה הודיעה כי תערער על ההחלטה

01.09.2016, 23:54 | דרור רייך

ועדת הערעורים של משרד הפטנטים האמריקאי (PTAB) החליטה לשלול פטנט נוסף של טבע על הקופקסון 40 מ"ג, זאת בהמשך לשלילת 2 פטנטים בשבוע שעבר. תרופת הדגל של טבע אחראית לחמישית מהכנסותיה השנתיות של חברת הפארמה הישראלית הבינלאומית.

קראו עוד בכלכליסט

בעיקר בזכות הקופקסון במינון הנמוך יותר, 20 מ"ג, שעליו פג הפטנט כבר במאי 2014, הפכה טבע להיות אחת מחברות הפארמה המובילות בעולם. מאז טבע פועלת לשימור המצב בדמות קופקסון במינון גבוה יותר של 40 מ"ג.

שיעור מעבר החולים לגרסת 40 מ"ג כבר עומד על 82% מהחולים בארה"ב ובאירופה טבע העבירה כ-60% מהחולים לקופקסון במינון 40 מ"ג. ההכנסות מקופקסון תמיד היו עוגן בדוחות החברה בשנים האחרונות שעומדים על כ-20% או 4 מיליארד דולר במונחים שנתיים.

ברבעון השני של 2016 דיווחה טבע על הכנסות של 5 מיליארד דולר, עלייה קלה של 1% בהשוואה לרבעון השני של 2015 ומכירות הקופקסון עמדו על 1.08 מיליארד דולר (ארה"ב - 995 מיליון דולר, שאר העולם - 187 מיליון דולר) ששיקפו עלייה של 8%.

קופקסון 40 מ"ג של טבע קופקסון 40 מ"ג של טבע קופקסון 40 מ"ג של טבע

לטבע יש חמישה פטנטים מורכבים (Orange Book) על גרסת ה-40 מ"ג, עם תאריכי תפוגה בשנת 2030. כבר בשיחת הוועידה האחרונה טבע מסרה פרטים על לוח הזמנים של ההליכים המשפטיים - לפי החברה, כל השקה של קופקסון 40 מ"ג לפני החצי השני של 2018 תיחשב להשקה בסיכון.

השקה בסיכון הינו מהלך שבו יצרנית של תרופות גנריות משיקה גרסת חיקוי לתרופת מקור לאחר שקיבלה אישור מטעם מינהל המזון והתרופות האמריקאי, FDA, עוד בטרם קיבלה החברה אישור מבית המשפט כי לא הפרה את הפטנט על תרופת המקור.

טבע מצידה כבר הודיעה כי היא מתכוונת להגיש ערעור בבית המשפט הפדרלי לערעורים על שלושת הפטנטים כחלק תהליך ההגנה המתמשך על הקניין הרוחני הנוגע לפטנטים אלו. "אנו נמשיך להגן על הקניין הרוחני שלנו אל מול משרד הפטנטים ובתי המשפט למשך הזמן שיידרש", ציין ארז ויגודמן, נשיא ומנכ"ל טבע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
אל תשאל "מעניין למה?". אתה יודע בדיוק! טבע
אל תשאל "מעניין למה?". אתה יודע בדיוק! טבע מחליפה קריצות עיניים עם בית המשפט, עם הפרקליטות ועם רשות המיסים. פשוט קונים את הרגולטור כמו כל חברה גדולה ותאגיד גדול. בארצות הברית זה לא עובד ולכן שם טבע "אוכלת אותה" (בפטנטים), וגם בנק לאומי (ע"ע הלבנת הון). בארצות הברית הרגולטור עובד כמו רגולטור, ולא כמו מאפיה (של פשע, לא של לחמים).
Pin  |  03.09.16