אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות משבר הרכבת: דחיפות וצעקות בתורים לאוטובוסים צילום: עוזי בלומר

בעקבות משבר הרכבת: דחיפות וצעקות בתורים לאוטובוסים

קו הרכבת בנימינה-ת"א מושבת בעקבות כניעת נתניהו לחרדים. "בבקשה תן לעלות, אנחנו נעמוד", מתחננים חיילים לנהג. ברכבת ישראל ציינו כי מסילת חיפה-תל אביב תשוב לפעולה ב-19:00

04.09.2016, 10:19 | ynet וליאור גוטמן

מוצ"ש היה רק הפרומו: במהלך היום (א') צפויים עומסי תנועה כבדים עקב השבתת קו הרכבת המחבר את יישובי הצפון למרכז הארץ ולדרומה (קו בנימינה-תל אביב). בין היתר ציינה המשטרה כי צפויים עומסי כבדים בצירים הבין-עירוניים מתל אביב וצפונה וכן בצירים המובילים לנתיבי איילון מתחנות ארלוזורוב וההגנה.

בעקבות כניעת ראש הממשלה בנימין נתניהו לחרדים והפסקת העבודות בקו הרכבת תגברה אגד את הקווים בעשרות אוטובוסים, אך אלו יספקו מענה חלקי בלבד. לנוסעים המגיעים לתחנות הרכבת אין שאטלים מהתחנה ליעדם, והתחבורה מהתחנות היא רק באמצעות התחבורה הציבורית. זאת, מלבד ההסעות הייעודיות שסופקו לחיילים. למי שיעבור למכונית הפרטית צפויים כאמור עומסי תנועה כבדים בכבישים.

קראו עוד בכלכליסט

כבר בשעה 7:30 בבוקר נרשמו עומסים כבדים בכבישים בכל הארץ. עומסים כבדים נרשמו במהלך הבוקר בכביש החוף, בכביש 4, בכביש 6 ובנתיבי איילון, וכן בכביש ירושלים-תל אביב, ובכבישים 70, 38, 40, 57, 443 ו-444.

אלעד, מאחד מבין עשרות החיילים שאמור להגיע לבסיסו, המתין הבוקר במסוף 2000 (ארלוזורוב, תל אביב): "אמרו לנו להגיע לכאן אבל יש פה בלאגן שלם ולא ברור מתי ההסעה תגיע בכלל. אני עומד כבר שעה וכולנו מאחרים. אני מקווה שבצבא יוותרו למי שמאחר ביום כזה. נראה שהולך להיות זוועה".

"בבקשה תן לעלות, אני אעמוד", התחננו נוסעים לנהג ברכבת מרכז. הדס, שממתינה לאוטובוס בדרך נמיר, הרחיבה: "אני בדרך להרצליה ובחיים לא ראיתי את התחנות ככה. כל האנשים שעומדים כאן נוסעים ברכבות ועכשיו הכול עבר לכאן. אני ממתינה כבר חצי שעה ואוטובוס אחד כבר עבר ולא לקח אף אחד כי הוא היה מפוצץ באנשים".

הקשיים נמשכו גם אחרי העלייה לאוטובוס. "סיוט מה שקורה כאן. חיכינו מעל שעה לאוטובוס ועכשיו אנחנו יושבים על הרצפה בדרך לבסיס בצפון", סיפרה חיילת מאזור השרון. "בגלל שאין רכבות ושהבנתי שהאוטובוסים בתחנת הרכבת מפוצצים החלטתי לנסוע באוטובוסים שיוצאים מעזריאלי. כשהגעתי היו במקום מלא חיילים, היו דחיפות וצעקות כדי לזכות לעלות לאוטובוס".

לדבריה, "רק אחרי שעה ורבע הצלחתי לעלות לאוטובוס לצפון וכשניסתי להכניס את התיקים לתא המטען הוא היה מפוצץ ותיקים נפלו. בסוף נאלצתי לעלות לאוטובוס עם התיקים. האוטובוס היה מלא באנשים. אני צריכה להגיע בזמן אז עכשיו אני ועוד 9 יושבים על הרצפה. אני עוד הצלחתי למצוא מקום ולשבת על המדרגות. אי אפשר לזוז באוטובוס. מה שקורה פה זה חוסר רגישות כלפי חיילים וחיילות שחייבים להגיע בזמן לבסיס".

 

חיילים מחכים להסעה בתחנת הרכבת ברחוב ארלוזרוב בתל אביב, צילום: עוזי בלומר חיילים מחכים להסעה בתחנת הרכבת ברחוב ארלוזרוב בתל אביב | צילום: עוזי בלומר חיילים מחכים להסעה בתחנת הרכבת ברחוב ארלוזרוב בתל אביב, צילום: עוזי בלומר

המשטרה מסרה כי הנהגים מתבקשים להימנע מלהגיע למחלפים ארלוזורוב וההגנה בתל אביב כדי לאפשר את זרימת האוטובוסים. אנשיה נערכים בכוחות מתוגברים לתת מענה לעומסים הצפויים. שוטרים יוצבו במקומות שונים ובעת הצורך יעניקו עדיפות לאוטובוסים הרבים שינסו לספק מענה לרבבות הנוסעים. המשטרה קוראת לנהגים להקפיד שלא לנסוע בנתיבי התחבורה הציבורית ולגלות סבלנות.

רכבת ישראל היום תפעל כדלקמן: רכבות המגיעות מצפון - יסיימו את נסיעתן בתחנת בינימינה. בין תחנת בינימינה לבית יהושוע תעמוד לרשות הנוסעים רכבת שתיסע על קו בינימינה בית-יהושע, בשני הכיוונים.

 

קו הרכבת המחבר את יישובי הצפון למרכז ולדרום אמור לחדש את פעילותו רק בשעה 19:00 בערב. השבתת הקו משפיעה גם על הנסיעה בקווים אחרים של הרכבת. הקו לנתב"ג וממנו הושבת עד לשעות הבוקר וגם הרכבת לירושלים ולבית שמש מגיעה רק עד לתחנת ההגנה בתל אביב. מהרכבת נמסר כי הצוותים הטכניים הנמצאים בנקודות העבודה תוגברו בצוותים נוספים, במטרה לסיים את העבודות מהר ככל שניתן, אך ההערכה היא כי עדיין עד 19:00 קו חיפה-תל אביב לא ישוב לפעול.

 

העבודות ברכבת ישראל. צפויים לסיים הערב העבודות ברכבת ישראל. צפויים לסיים הערב העבודות ברכבת ישראל. צפויים לסיים הערב

ברכבת ממליצים להתעדכן בלו"ז הרכבות באפליקציה, אתר אינטרנט, ובמוקד שירות הלקוחות, ומזכירים שמערך של אוטובוסים יעמוד לרשות הנוסעים. 

לצד זאת, אתמול גייסה אגד כ-30 אוטובוסים שפעלו בקו 910 מהתחנה מרכזית בתל אביב, דרך תחנת ארלוזורוב לתחנה המרכזית בחיפה. כ-50 אוטובוסים צפויים לתגבר היום את הקו הזה, כאשר אנשי התנועה של אגד יתפרסו בשטח ויזרימו אוטובוסים בהתאם ללחץ בתחנות. כבר עתה ברור שהעומסים בתחנות האוטובוס יהיו כבדים ורבים עשויים לפנות לפתרונות של מכוניות פרטיות ושיתופי הסעות. השינויים הללו עלולים להוביל לעומסים כבדים בכבישי ישראל.

צה"ל ומשרד הביטחון ימשיכו להפעיל מערך הסעות חלופי לחיילים שיכלול עשרות אוטובוסים בין צפון הארץ למרכזה, בשני הכיוונים. החלטה זו התקבלה על מנת לתת מענה לחיילי צה"ל, בנוסף לתחבורה הציבורית שבה זכאים החיילים לנסוע ללא עלות. כך, יתוגבר מערך ההיסעים הקבוע שמספק צה"ל לחייליו מדי יום ראשון כתוספת למערך הרכבות, בתחנות חיפה-חוף הכרמל, בנימינה, חדרה-מערב, נתניה, בית יהושע, הרצליה ותל אביב-סבידור מרכז. שאר הרכבות מדרום הארץ לתל אביב, לשני הכיוונים, יעבדו כסדרן. בנוסף, יתוגברו הקווים הקיימים הנוסעים דרומה ישירות לבאר שבע ולקריית ההדרכה. בנקודות התגבור ינכחו נציגי צה"ל וחברות האוטובוסים. לבירורים ניתן לפנות לחמ"ל מרכז ההובלה של צה"ל במספרי הטלפון: 03-9725035, 03-9725481.

קרב השבת על העבודות ברכבת ישראל חולל דרמה פוליטית וציבורית שבמרכזה עימות חזיתי בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר התחבורה ישראל כץ. החרדים טענו לפני כניסת השבת שערכו בדיקה עם מומחים ונמסר להם כי לא מדובר בפיקוח נפש, ועל כן יש לדחות את העבודות. נתניהו נכנע לדרישה ואמש הסלים את המתקפה על שר התחבורה ישראל כץ. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי "מדובר במשבר יזום ומיותר מצידו השר ישראל כץ שנועד לערער את היחסים בין ראש הממשלה לציבור החרדי או לחליפין לפגוע בתדמיתו של ראש הממשלה בציבור הכללי". גורם המקורב לנתניהו אמר כי ראש הממשלה "רותח על ההתנהלות של כץ שמעצימה את המשבר".

לדברי אותם גורמים, "ראש הממשלה מזועזע מהפגיעה הצינית של השר כץ בנוסעים ובחיילים, ועושה הכל כדי למזער למינימום את הפגיעה בציבורים הללו ביממה הקרובה", מסרו בלשכת נתניהו, "על כן סיכם ראש הממשלה עם שר הביטחון להעמיד אוטובוסים לרשות החיילים ביממה הקרובה, וכן מנחה ראש הממשלה את משרד התחבורה לתגבר את קווי התחבורה הציבורית בין תל אביב לחיפה באוטובוסים נוספים".

הדברים הקשים הללו של נתניהו באו לידי ביטוי גם בפוסט חריף שפרסם, אלא שכעבור שעתיים לערך, נמחקו מהפוסט האמירות הקשות נגד כץ ונוספה פסקה המתארת את ההשקעה האדירה בתשתיות שבוצעה "בלי שום משבר מיותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

31 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

28.
זכותם של החרדים לשמור על השבת. לכן יש
זכותם של החרדים לשמור על השבת. לכן יש למלא את מבוקשם עד תום: משעה לפני כניסת השבת ועד שעה אחרי יציאת השבת יש לנתק כל שכונה או עיר בעלת רוב חרדי באופן מוחלט מכל תשתית או שירות המחייבים עבודה בשבת ברמה כלשהי: חשמל, מים, ביוב, קוי טלפון , אנטנות סלולריות ואינטרנט; במהלך השבת ינותקו קווי החירום למשטרה, למד"א ולמכבי האש באופן מוחלט . אמבולנסים לא יורשו להיכנס לשכונות חרדיות גם במקרה חירום ולידות. לא תינתן כל שמירה או הגנה פנימית או היקפית של המשטרה וכוחות הבטחון.
Goggles  |  04.09.16
לכל התגובות