אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פסגות: "הבנק המרכזי האמריקאי משחק פוקר עם השווקים" צילום: רויטרס

פסגות: "הבנק המרכזי האמריקאי משחק פוקר עם השווקים"

הכלכלן הראשי של פסגות אורי גרינפלד אומר כי דוח התעסוקה האחרון מציב את ראשי הבנק במצב מורכב: "הפד שהראה בג'קסון הול שהוא שוקל ללכת על כל הקופה (All In) ולהעלות את הריבית, קיבל קלף שלא ציפה לו וכעת הוא שוקל את צעדיו"

04.09.2016, 14:54 | אמיר רוזנבאום

"הפד משחק פוקר עם השווקים ואחרי כמה ידיים טובות בדמות נתוני מאקרו מוצלחים בשבועות האחרונים, הוא הסגיר את עצמו בג'קסון הול והראה שהוא שוקל ללכת על כל הקופה (All In) ולהעלות את הריבית. לרוע מזלו, הקלף שקיבל ביום שישי היה פחות טוב ממה שציפה וכעת הוא צריך לשקול שוב את צעדיו", כך אומר היום (א') אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות בתגובה לדו"ח התעסוקה שפורסם ביום שישי האחרון בארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הדוח, בחודש אוגוסט נוספו לכלכלה האמריקאית 151 אלף משרות חדשות. התחזיות של הכלכלנים היו גבוהות באופן מהותי - 180 אלף משרות.  למרות הפער, גרינפלד מציין כי הדו"ח שפורסם היה "סביר מינוס ולא גרוע מכך".

לדבריו, "בימים כתיקונם דו"ח כזה לא היה אמור להשפיע על החלטות הפד ובטח שלא למנוע העלאת ריבית אבל הימים אינם כתיקונם ונראה שההסתברות להעלאת ריבית בספטמבר עומדת על כשליש בלבד".

יו"ר הפד ג יו"ר הפד ג'נט ילן סגן יו"ר הפד סטנלי פישר ג'קסון הול אוגוסט 2016 | צילום: בלומברג יו"ר הפד ג

"עד שהפד לא יפסיק להתייחס לכל העלאה חסרת משמעות של 0.25% כמהלך של "All In", לא נדע אם המדיניות המוניטארית בארה"ב (וכתוצאה מכך בעולם כולו) היא תוצאה של הסביבה הכלכלית או של מצב הרוח של ילן וחבריה בפד. התוצאה של חוסר הוודאות הזו היא בתרחיש הטוב עוד מאותו הדבר ובתרחיש הרע אבדן אמון מוחלט בבנקים המרכזיים ואינפלציה גבוהה בטווח הארוך", הוסיף הכלכלן.

דו"ח התעסוקה מלמד על חוסנו של שוק העבודה האמריקאי

דודי רזניק מלאומי שוקי הון טוען "שדו"ח התעסוקה מלמד על חוסנו של שוק העבודה האמריקאי וכברת הדרך הארוכה אותה עבר בשנים האחרונות, כפי שציינו לאחרונה יו"ר הפד, ג'נט יילן, וסגנה סטנלי פישר. עם זאת, נראה כי הפד לא צפוי לראות בדו"ח התעסוקה הנוכחי דו"ח המחייב העלאת ריבית כבר בהחלטה הקרובה, דבר מלמד כי ללא הפתעות נוספות, העלאת הריבית הבאה תתרחש, ככל הנראה, בהחלטה האחרונה של השנה בחודש דצמבר".

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מציין כי "ההאטה בקצב יצירת המשרות בשנתיים האחרונות תואמת את הגעת המשק לתעסוקה מלאה - מצב בו עולה הקושי לגייס עובדים חדשים. התמונה שעולה מהנתונים האחרונים אינה תומכת בהשערה שהבנק המרכזי האמריקאי נמנע מלפעול ערב הבחירות. נראה שגם הפעם שהפד יוכל להעלות את הריבית אם יתר השיקולים יתמכו בהחלטה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
זה לא כפי שמספרים לנו. הפד הפך לכלי
זה לא כפי שמספרים לנו. הפד הפך לכלי משחק בידי טייקונים ובידי פוליטיקאים בעלי אינטרסים מובהקים. הפד כבול בידי בעלי הכוח בכלכלה האמריקאית, ומקבל הוראות מבעלי הכוח, אם להעלות את הריבית או לא. כל מה שמספרים לנו, בולשיט אחד גדול. מי שקובע אלה הם הגופים החזקים במשק האמריקאי. ולפיהם יישק דבר.
Bee  |  05.09.16
5.
התרחיש מאוד פשוט - קודם כל - הריבית
התרחיש מאוד פשוט - קודם כל - הריבית לא תעלה לפני הבחירות בארה"ב. אחרי הבחירות -  אם קלינטון תבחר - הריבית לא תעלה כל עוד הוא נשיאה, כך הפד - שהוא חברה פרטית למטרת רווח - יוכל להמשיך לתת לחברים שלו כסף חינם - על חשבון האזרחים שמתים תחת עול הבועות בנדלן, בנכסים, בסחורות, ובמניות. אם טראמפ ייבחר - הפד יעלה ריבית בצורה משמעותית לקראת אמצע הקדנציה שלו - כך - במחצית הנשיה הבועות יתפוצצו, המניות ומחירי הסחורות והנכסים יפלו - וטראמפ יירשם כזה ש"פגע בכלכלה".
8Ball  |  04.09.16
לכל התגובות