אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"נתוני האבטלה האפסית לא מסתדרים עם ההאטה בצמיחה" צילום: אוראל כהן

"נתוני האבטלה האפסית לא מסתדרים עם ההאטה בצמיחה"

יו"ר פירמת רואי החשבון סבור כי החזרת הצמיחה במשק תלויה גם בהגדלת שיעור העובדים מהמגזר החרדי ומהמגזר הערבי. גם הפחתת הרגולציה על שוק ההון תגדיל את מספר החברות הציבוריות, תמשוך משקיעים זרים, ותייצר מנועי צמיחה חדשים

06.09.2016, 08:42 | דרור רייך

"כשישבנו עם 'כלכליסט' לפני שנתיים וחשבנו על המהלך העסקי, הסתכלנו על תמונת ראי רחבה יותר. כי הקריטריונים שלנו לבחירה מאפיינים כל אחת ואחת מהחברות, ולא רק את שש הפיינליסטיות שהגיעו לסיום", אמר אתמול יו"ר זיו האפט BDO, דני מרגלית.

"בחירת המהלך העסקי היא תהליך ממושך שארך כמה חודשים שבמהלכם פגשנו כמה עשרות חברות, וניסינו לראות איזשהו מהפך שבוצע בהן, ולבחון את זה ברמת הענף וגם ברמת המשק בכלל. תהליך הבחירה מהווה לחברות במשק סמן, לאן לשאוף. מה התהליכים שהחברות מבצעות כדי להגיע אל הפריצה שהם מייחלים לה, ולכן חשיבותו של אירוע כזה היא ביכולתו לשקף תמונת מצב ולהוות זרז.  

קראו עוד בכלכליסט

"תהליך הבחירה היה מרתק. גילינו חברות שחלקן בכותרות וחלקן מתחת לרדאר. פגשנו חברות ויזמים שעשו פריצת דרך ושינו בצורה מהותית את התפיסה שלהם כדי להגיע ליעד. פגשנו תהליך תחרות שמאפיין את כל המשק ולאו דווקא ענף כזה או אחר. זה נכון לגבי שופרסל, טבע, שוק הקפה, מוצרי הצריכה וכדומה. לכן אם אנחנו מצליחים לייצר איזשהו זרז לחברות אחרות שמאופיינות באותם אבני דרך ותהליכים שאנחנו רואים כאן, אפשר להגיד דיינו.

"משוב אחד שאפיין את הפגישות היה נושא התעסוקה. אם נבחן את הנתונים שפורסמו בחודשים האחרונים, אנחנו רואים ששיעור האבטלה הרשמי בישראל – 4.8% – הוא אפסי ומסתדר עם הדיווח של החברות על הקושי לגייס עובדים, וזה לא מאפיין ענף ספציפי. זה נכון לגבי עובדים מקצועיים, מהנדסי חשמל ותוכנה ועובדים בתחומי הבנייה והשירותים.

"אתה רואה את הצמיחה שהואטה ב־3.5%-3% ברבעונים האחרונים ושואל את עצמך איך מצליחים לחזור לשיעורי הצמיחה שאפיינו אותנו בעבר כאשר שיעורי האבטלה נמוכים וחברות במשק מתקשות לגייס עובדים. יצא לי לפגוש את שגריר סרי לנקה בישראל שסיפר לי שעובדים מארצו מגיעים לכאן. אז צריך לאפשר יבוא עובדים כנדרש, ומנגד לנסות לראות איפה ניתן להעצים את כוח העבודה המקומי.

"אנחנו כמשרד רו"ח מעסיקים עובדים הן מהמגזר החרדי והן מהמגזר הערבי, עם סניף בני ברק שמיועד כולו לנשים חרדיות ופעילויות בירושלים ובנצרת. ואני לוקח את זה לרמה המשקית וחושב שמתבקשת יותר חדירה של מגזרים אלו לתחום התעסוקה בישראל, שיהוו זרז נוסף במסגרת הניסיונות למציאת דרכים להמשך הצמיחה. ליכולת הייצור והיצוא הישראלית יש חשיבות אסטרטגית. אם נצליח גם להעצים את היצוא וגם לייצר מנועי צמיחה והתרחבות נוספים לצריכה המקומית, שלא תישען רק על הצריכה הפרטית, נשיג את היעד המשותף לכולנו.

"אנחנו נמצאים בבניין הבורסה לכן אולי מילה אחת על שוק ההון. אסכם שיחה שהיתה לי עם שמוליק האוזר. אני חושב שכולנו, הבורסה, רשות ני"ע, החברות, ומשרדי רואי החשבון ועורכי הדין שעוסקים בתחום זה נמצאים באותו צד של המתרס. יש צורך להניע את הבורסה ולעודד יותר חברות על ידי רגולציה מופחתת. מצד אחד, נמנע פזילה של החברות הראויות לשווקים אחרים בעולם, ומצד שני, נייצר עידוד לחברות פרטיות להפוך לציבוריות. אנחנו רואים חסמים פוליטיים ורגולטוריים שמונעים כניסת משקיעים זרים. לא רק במגזר הבנקאות או חברות הביטוח אלא בכלל.

"היכולת לייצר פוטנציאל של כניסת משקיעים זרים נוספים לתחומי הטכנולוגיה והתעשייה ברמה הרוחבית תהווה זרז נוסף, וזה מה שאנחנו מחפשים במהלך הזה. לסיום ניסיתי לרמוז למה המהלך הזה מבוצע ולמה אנחנו רואים חשיבות להמשך שלו בעתיד. עצם הנוכחות כאן מדבר בעד עצמו. המהלכים שבחנו הם מהלכים משני שוק שהובילו לצמיחה של החברות ומהווים דוגמה לחברות אחרות".

דני מרגלית, צילום: אוראל כהן דני מרגלית | צילום: אוראל כהן דני מרגלית, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
יש אנשים רגילים שלא נשאר להם כח קניה
יש אנשים רגילים שלא נשאר להם כח קניה בגלל מיסים עקיפים (משכורות קטנות מושפעות ממיסים עקיפים )ואלה לא יכולים להגדיל קניות ,אבל הם  עובדים אבל לא מתקדמים ,אז מה אתה לא מבין ,אם מס הכנסה יעשה  עבודת שטח בגביה ולא רק פרסום כתבות אז ההון השחור יפחת טיפה  ואז ניתן יהיה להוריד מיסים עקיפים ,אבל מס הכנסה במקום לעשות עבודת שטח ,בשטח עם דגש על שטח ממציא חוקים לגבות עוד ממי שכבר משלם וכך לא תהיה צמיחה ,צמיחה תהיה מתי שיורידו מיסים עקיפים  על ידי הרחבת בסיס המס 
8Ball  |  06.09.16
2.
בחו"ל הם לא מרויחים שיכון ובינוי עושים מליונים
בחו"ל הם לא מרויחים שיכון ובינוי עושים מליונים פה בארץ על מה שהם  בונים דירות כל השאר חרטא בניגריה הם מפסידים תזרים שלילי לוקחים  הלוואות ,הראל לא מלווה מהנוסטרו הראל מלווה כסף שלנו של העמיתים כולם גיבורים ,בנדלן מסחרי הם עושים את ה 6-7% כמו כולם  כל הרווח בשוטף בתכלס זה על הקרקעות למגורים ,היום גם עושים כל  היום שערוכים ,שהקרקעות ירדו אני רוצה לראות באיזה קצב יעשו  שערוכים ,שאף אחד לא יכעס אבל שיהיה ירידה בנדלן ,או תיקון נראה  לי שהשמאים ירויחו פחות כסף .
8Ball  |  06.09.16
1.
עכשיו שתהיה האטה אתה תראה שבשכר בכירים אין
עכשיו שתהיה האטה אתה תראה שבשכר בכירים אין ההאטה אז תעשה  פילוח ,במזון אין גידול ולא היה גם קודם כי אנשים לא יכולים לאכול יותר  ממה שהם יכולים ,אבל לקנות נדלן יש להם תיאבון בריבית נמוכה  שורה תחתונה גם קודם לא היייתה צמיחה הייתה צמיחה רק בנדלן  וגם זה לא יהיה לעד ואז ורק אז יתגלה המצב האמיתי 
8Ball  |  06.09.16