אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משחקי מלחמה: נאט"ו נערכת להתקפת סייבר

דו"ח טכנולוגי

משחקי מלחמה: נאט"ו נערכת להתקפת סייבר

תרגיל ראשון לצבאות נאט"ו בלוחמת סייבר, מחקר אוסטרלי מגלה שגברים מדווחים על התעללות ברשת יותר מנשים, ושחקן פוקימון גו רוסי חשוד בחילול הדת וצפוי לחמש שנות מאסר

06.09.2016, 16:00 | יוסי גורביץ

נוהל 404, חוזר נוהל 404

נאט"ו הוקמה בימי המלחמה הקרה כדי לתאם את הפעילות של צבאות מערב אירופה כנגד פלישה סובייטית. הגיונית, היא היתה אמורה להתפרק כפי שהתפרקה ברית ורשה עם קריסת ברית המועצות. אבל ארגונים לא אוהבים להתפרק, ומאז נאט"ו מחפשת לעצמה תפקידים.

האמר של צבא נאט"ו. מגינים על מדינת בריליה, צילום: בלומברג האמר של צבא נאט"ו. מגינים על מדינת בריליה | צילום: בלומברג האמר של צבא נאט"ו. מגינים על מדינת בריליה, צילום: בלומברג

בשנים האחרונות, נאט"ו מנהלת תרגילים כוללים שנתיים, שמכונים Locked Shield, שמטרתם הגנת סייבר על מטרות במדינה הדמיונית בריליה. בריליה היא מדינת הייטק שמייצרת בין השאר מל"טים, ותלויה מאד בכלכלת ההייטק שלה; להפתעתה, היא מוצאת את עצמה פעם אחר פעם קורבן להתקפות סייבר חריפות מצד תוקף לא ידוע. במילים אחרות, בריליה היא אסטוניה.

במסגרת תרגילי לוקד שילד, 20 "צוותים כחולים" מ-20 מדינות נאט"ו, מתרגלים הגנה על תשתיות הסייבר שלהן נגד "צוות אדום" שמנסה לבצע התקפות. הצבעים לא מקריים, הם צבעי המלחמה הקרה.  

אסטוניה, שסבלה 50 שנות כיבוש דורסני על ידי ברית המועצות ויש בה מיעוט רוסי, היא דוגמה מדהימה למדינה פוסט-סובייטית שבנתה את עצמה מחדש. אבל היא גם מדינת נאט"ו. וצבאות נאט"ו נמצאים על גבול רוסיה, עובדה שאינה מתקבלת בעין יפה במוסקבה. התקפה ישירה על אסטוניה היא הזמנה למלחמת עולם שלישית, אבל התקפות סייבר הו סיפור אחר וקשה מאוד לקבוע מהיכן הן מגיעות. כך שכל כמה שנים, המיעוט הרוסי מארגן איזו פרובוקציה ומיד, בתזמון מדויק, מתחילות התקפות סייבר. בסוף העשור הקודם, התקפת הסייבר היתה כ"כ חריפה, שנאט"ו העלתה מטוסים לשמי אסטוניה.

קשה להאמין שהפרסום הראשוני הזה על תרגילי לוקד שילד הוא מקרי: התקפות סייבר הפכו לנושא בבחירות בארה"ב, כולל החשש שרוסיה תנסה לשבש את הבחירות עצמן.

מוטרדים, אבל אחרת

נורטון פרסמה לאחרונה שני מחקרים באוסטרליה, שמדדו את החשיפה של גברים ונשים להתעללות ברשת. המחקר האחרון עוסק בגברים, והוא מצא ש-54% מהגברים מדווחים על הטרדה, ושהשיעור של גברים מתחת לגיל 30 שחוו הטרדה הוא 78%. מחקר בקרב נשים, שפורסם במרץ, מצא ששיעור הנשים שדווחו על הטרדה ברשת היה מעט פחות ממחצית, וששיעורן בקרב בנות 30 ומטה היה 76%.

נשים מדווחות פחות על הטרדות, צילום: שאטרסטוק נשים מדווחות פחות על הטרדות | צילום: שאטרסטוק נשים מדווחות פחות על הטרדות, צילום: שאטרסטוק

עם זאת, המחקר מצא שהסבירות שנשים יותקפו בשל המגדר שלהן כפולה מזו של גברים; שרבע מההתקפות על רקע מגדר עליהן כללו איום חמור (לעומת 1:16 בקרב גברים); והוא מצא שבעוד ש-70% מהנשים הגדירו את ההתעללות כחמורה, 53% מהגברים הגדירו אותה ככזו. גברים שהגיעו מקבוצות מיעוט דיווחו על הרבה יותר התקפות, כמו גם גברים שסובלים מליקויים פיזיים או מנטליים.

בקרב גברים גאים, בי או טרנסג'נדרים, 23% דיווחו על התקפה בשל הנטייה המינית שלהם, בעוד ששיעור הגברים ההטרוסקסואלים שחוו התקפה בשל המגדר שלהם היה 7%.

מותר להרהר בעוגמה בעובדה שרוב האנשים שמעיזים לתקוף מישהו מאחורי מקלדת בשל המגדר שלו לא היו מעיזים לעשות זאת ברחוב. הרשת מסירה סנקציות חברתיות על בריונות.

רוסיה מפרידה את הדת מהפוקימון

המשטרה הרוסית עצרה את רוסלן סוקולובסקי, בן 22, בלוגר ושחקן פוקימון גו, והוא מואשם עתה ב"פגיעה ברגשות דת", אם יורשע הוא צפוי לחמש שנות מאסר.

פוקימון כעילה למעצר, צילום: אי פי איי פוקימון כעילה למעצר | צילום: אי פי איי פוקימון כעילה למעצר, צילום: אי פי איי

סוקולבסקי מעלה לעתים קרובות לערוץ היוטיוב שלו סרטונים שמקדמים חילוניות וחופש ברוסיה. הכנסייה הרוסית השתלבה היטב במשטר פוטין והיא מתייחסת אליו כאל יורש הצאר.

בתחילת אוגוסט, צילם סוקלובסקי את עצמו משחק פוקימון גו בקתדרלה ביקתרינברג, והעלה את הסרטון ליוטיוב. התגובה של המשטר היתה מהירה: המשטרה פשטה על ביתו והחרימה ראיות ל"הסתה לשנאה והתקפה על חופש הדת." בשבת האחרונה הוא נעצר לחודשיים.

רוסיה הזהירה ביולי את שחקני פוקימון גו שלא לשחק בכנסיות או בתחנות הצבעה, אלוהים יודעת למה. סוקולבסקי שאל בתגובה איך בדיוק הוא פוגע ברגשות של מישהו אם הוא נכנס לכנסיה עם סמארטפון. נעדכן.

קצרצרים

1.הבלוגרים בבריטניה זועמים: מס ההכנסה מסרב להעניק להם נקודות זכות על העבודה שהם משקיעים בכתיבה ופרסום. לטענת מס ההכנסה, כדי לקבל נקודות זכות אתה אמור לעבוד שעות סדירות. רוב הבלוגרים אינם עושים זאת. חלק מהם מתלוננים שמס ההכנסה מסרב להכיר בעבודה שלהם אף שהם הגישו מסמכים המעידים עליה, כגון קבלות וחשבוניות. במס ההכנסה מתעקשים שפרילאנסרים לא זכאים לנקודות הזכות הללו. רואי חשבון בבריטניה מציינים כי הפגיעה הזו איננה חדשה ואיננה מוגבלת לבלוגרים – שחקני תיאטרון, למשל, סובלים ממנה גם הם, כל זמן שאינם מועסקים ישירות.

2. טמטום זכויות היוצרים מגיע לשיאים חדשים: חברת וורנר ברדרז שלחה לאחרונה, כהרגלה, ערימה של קישורים שהיא דרשה ממנה למחוק ממנוע החיפוש שלה, בתואנה שהקישורים הללו מפירים את זכויות היוצרים של החברה. בצעד יוצא דופן, וורנר כללה את האתר שלה-עצמה כאתר שמפר את זכויות היוצרים שלה, ודרשה את הסרתו ממנוע החיפוש. באותה הזדמנות , ביקשה וורנר להסיר קישורים גם לאמזון ול-IMDB. איך זה קרה? יש להניח שרובוט כלשהו של וורנר חיפש אתרים עם קישורים שעשויים להיות קשורים אליה באיזשהו אופן, ושמי שהיה אחראי לסנן את התוצאות שלו התרשל.

באטמן נגד סופרמן. סרט של WB, צילום: יח"צ באטמן נגד סופרמן. סרט של WB | צילום: יח"צ באטמן נגד סופרמן. סרט של WB, צילום: יח"צ

 

3. דו"ח חשאי של הנציבה הגרמנית להגנה על מידע, אנדראה פוסהוף, מצא שורה של מקרים שבהם שירותי הביון של גרמניה עברו על החוק מספר רב פעמים: הדו"ח מצא 18 הפרות והגיש 12 תלונות רשמיות. הדו"ח הוכן לאחר ביקור של פקידי הנציבות בבאד אייבלינג, בסיס שהוזכר במסמכי סנודן כבסיס משותף של ה-NSA ושל ה-BND, סוכנות הביון הגרמנית. הדו"ח מצא שהסוכנות הגרמנית הקימה שבעה מאגרי מידע בלתי חוקיים, ודרשה את הפסקת השימוש המיידית בהם ואת מחיקתם; אחד ממאגרי המידע האלה השתמש בתוכנות XKeyscore של ה-NSA, שעוקבת פחות או יותר אחרי כל תעבורת הרשת. הידיעה על הדו"ח – שכזכור, מוגדר כסודי – פורסמה על ידי נצפוליטיק, בלוג גרמני שלפני כשנה עורר סערה כשכמעט הועמד לדין בשל "בגידה" בשל חשיפת תכנית מעקב של שירות הביטחון הגרמני.

4. סוכנות החלל האירופית הודיעה שהיא מצאה את הגשושית האבודה שלה, פילאי, שכזכור ביצעה נחיתה לא לגמרי מוצלחת על כוכב שביט עם יותר מדי אותיות בשם בנובמבר 2014. הגשושית לא הצליחה לפרוס כיאות את הפאנלים הסולאריים שלה וכתוצאה מתה מחוסר אנרגיה תוך כמה ימים. עם זאת, ספינת האם שלה, רוזטה – שעדיין נמצאת במסלול סביב השביט – שיגרה תמונות שבהן ניתן לזהות את פילאי. לא שאפשר לסייע לה באיזושהי דרך.

האסטרואיד ע"ש מרקורי האסטרואיד ע"ש מרקורי האסטרואיד ע"ש מרקורי

 

5. אתמול (ב') היה יום הולדתו ה-70 של סולן להקת קווין המנוח, פרדי מרקורי. היום צוין במגוון דרכים שונות, שביניהן הכרזה על אסטרואיד שייקרא מעתה על שמו. איחוד האסטרונומים הבינלאומי הכריז על גוש האבק בגודל 3.5 קילומטרים שהיה ידוע עד כה כ-17473 כנושא את השם פרדי מרקורי. כרגע האסטרואיד, שיש להניח שאיננו מודע לגודל המעמד, נמצא אי שם בחגורת האסטרואידים שבין צדק ומאדים. ההכרזה בוצעה על ידי ברייאן מיי, שמעבר להיותו הגיטריסט של קווין הוא גם אסטרופיזיקאי בעל שם. השמועות על כך שההכרזה בוצעה בשל האפקט הקוסמי המכונה אפקט פראצ'ט-גיימן, שבמסגרתו כל קלטת שמושארת ברכב במשך שבועיים הופכת לקלטת של מיטב להיטי קווין, אינן מאושרות.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות