אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני כועס על ליצמן, ומוציא את זה על פקידי האוצר צילום: אוראל כהן

גפני כועס על ליצמן, ומוציא את זה על פקידי האוצר

התסכול של יו"ר ועדת הכספים מתוכנית חיסכון לכל ילד התפרץ אתמול, והוא לא היחיד שזועם סביב היוזמה

07.09.2016, 08:02 | מיקי פלד

התסכול של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מתוכנית חיסכון לכל ילד שסיכם חברו לסיעה, שר הבריאות יעקב ליצמן, עם אגף התקציבים באוצר, התפרץ אתמול דווקא כלפי פקידי המשרד. הוועדה של גפני אומנם אישרה בסופו של דבר את תוכנית האוצר על פיה מהשנה הבאה תתחיל המדינה להפריש בכל חודש 50 שקל לחסכון לכל ילד, אך לפני זה עוד הספיק גפני לפרוק עצבים על פקידי האוצר שנכחו בדיון.

גפני לא אוהב את התוכנית הזו קודם כל מפני שהיא לוקחת 50 שקל מהכיס של הציבור ושמה אותו בחיסכון שהילד יראה רק כשיגיע לגיל 18, ובעיקר כי היא מונעת מהמפלגה שלו לעמוד בהבטחת הבחירות היחידה שהיתה לה — להחזיר את העובר ושב של ההורים החרדים הצעירים לימים לפני שיאיר לפיד כיהן כשר האוצר.

אולי מתוך צורך לפרוק את המתח הוא התעכב בקול רם על סירוב האוצר להגדיל את היכולת של הורים להוסיף כסף לחיסכון, מ־50 שקל בחודש ל־100 שקל בחודש.

פקידי האוצר אומנם לא נימקו את התנגדותם בדיון אך מאחורי הקלעים סיפקו נימוקים לא רעים לסירוב.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני. לא רוצה לגרוע מהעובר ושב של החרדים הצעירים, צילום: אלכס קולומויסקי יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני. לא רוצה לגרוע מהעובר ושב של החרדים הצעירים | צילום: אלכס קולומויסקי יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני. לא רוצה לגרוע מהעובר ושב של החרדים הצעירים, צילום: אלכס קולומויסקי

קודם כל אין סיבה שהמדינה תעניק פטור ממס ותדאג לדמי ניהול נמוכים דווקא להורים שיכולים להרשות לעצמם לשים כל חודש 100 שקל לחיסכון לילד, בזמן שהורים אחרים לא יכולים להשלים אפילו שקל אחד. הרי מלכתחילה קצבת הילדים נועדה בשביל לעזור להורים חלשים כלכלית וכך לסגור פערים בינם לבין הורים חזקים, ולכן אין סיבה שהמדינה עצמה תהיה אחראית שהקצבה תגדיל פערים.

הסיבה השנייה שמדברים עליה באוצר היא זו שאם כבר צריך לעודד אנשים לבזבז ולא לחסוך. המשק הישראלי בשנים האחרונות צומח כמעט אך ורק בעזרת הגידול בצריכה הפרטית, כך שבמילים אחרות אפשר לומר שבאוצר מעדיפים לראות את ההורים מוציאים 50 שקל במכולת מאשר שמים 50 שקל בחיסכון לילד. כשגפני רוצה להתעכב על סוגיה עקרונית, הוא יודע טוב מאוד לעצור הליכי חקיקה של האוצר. אבל הפעם גם הוא כנראה הבין שהפור נפל.

הדרמות, אגב, לא התחילו באולם הועדה. ברקע התווכחו בכירי האוצר, אמיר לוי מאגף התקציבים ודורית סלינגר מאגף שוק ההון, עם החשבת הכללית מיכל עבאדי־בויאנג'ו, על ברירת המחדל של החיסכון. החשכ"לית רצתה לאפשר גם לבנקים להפוך לברירת מחדל לתוכנית החיסכון ולא רק לבתי ההשקעות, אל מול השניים הראשונים שהתנגדו לכך בתוקף. לבסוף ניצחו בקרב על עמדתו של שר האוצר משה כחלון לוי וסלינגר. עבאדי־בויאנג'ו רשמה ניצחון כאשר הוחלט כי ברירת המחדל של חוסכים מעל גיל 15 יהיו הבנקים. אם יש משהו שלא חסר במשרד האוצר זה דם רע בין אגף החשבת הכללית לאגף התקציבים. עכשיו יש עוד קצת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות