אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חזרתם מאזור נגוע בזיקה? שיקלו התנזרות של חצי שנה מיחסי מין צילום: shutterstock

חזרתם מאזור נגוע בזיקה? שיקלו התנזרות של חצי שנה מיחסי מין

ארגון הבריאות העולמי פרסם הוראות חדשות ומעודכנות על התנהלות מינית בטוחה באזורים נגועים ולא נגועים - "לנוכח התגברות הראיות לכך שנגיף הזיקה עשוי לעבור בקיום יחסי מין"

07.09.2016, 13:11 | מיקי גרינפלד

ארגון הבריאות העולמי (World Health Organisation) פרסם אתמול (ג') הוראות חדשות על התנהלות מינית בטוחה במדינות הנגועות במגפת הזיקה - ובין אנשים שחזרו ממדינות אלה.  

קראו עוד בכלכליסט

ההוראות מופנות לרשויות הבריאות, על מנת שיפיצו את המידע הרלבנטי ויפעלו בהתאם להן באזורים שתחת אחריותן. הארגון ציין כי הוא מפרסם את ההוראות המעודכנות "לנוכח התגברות הראיות לכך שנגיף הזיקה עשוי לעבור בין בני אדם במהלך פעילות מינית".

בכל הקשור למדינות שאינן נגועות בנגיף – במקרה זה מורה ארגון הבריאות העולמי לרשויות הבריאות המקומיות לוודא כי האזרחים השבים ממקומות נגועים יקפידו על מין בטוח, ואף יישקלו הימנעות מקיום יחסי מין למשך ששת החודשים שלאחר החזרה מהאזור הנגוע.

"גברים ונשים השבים מאזורים שבהם יש ידיעה על העברה נרחבת של נגיף הזיקה נדרשים לאמץ פרקטיקות של מין בטוח ולשקול התנזרות של לפחות שישה חודשים לאחר חזרתם על מנת למנוע הדבקה בזיקה באמצעות יחסי מין", נאמר בהודעת הארגון.

כמו כן, הרשויות נדרשות ליעץ לנשים המתכננות כניסה להריון אשר ביקרו באזורים עם תפוצה נרחבת של זיקה, להמתין לפחות שישה חודשים לפני שהן מתחילות לקיים יחסי מין במטרה להיכנס להריון.

עוד מצופה מהרשויות לוודא כי תושבים שביקרו באזורים נגועים ושהשותפה שלהם בהריון, יקפידו על מין בטוח או יימנעו מקיום יחסי מין עם השותפה לכל אורך תקופת ההיריון.

ארגון הבריאות העולמי ציין כי הוא לא ממליץ בשלב זה על בדיקה שגרתית לאיתור הידבקות בנגיף הזיקה, אך לגברים הסובלים מסימפטומים של המחלה יש להציע את הבדיקה.

אשר לאזורים הנגועים, רשויות הבריאות נדרשות לוודא שכל האנשים שנדבקו ובני/בנות זוגם יקבלו מידע על סיכוני ההדבקה במהלך קיום יחסי מין. הרשויות נדרשות במקביל להעניק לזוגות האמורים יעוץ על קיום מין בטוח, ויספקו להם קונדומים.

כמו כן, גברים ולנשים יקבלו יעוץ על אמצעי המניעה הקיימית, על מנת שיוכלו לקבל החלטה מושכלת על הריון עתידי, באופן שיימנע הריון בסיכון גבוה ותוצאות קשות.

"נשים שקיימו יחסי מין בלתי מוגנים, שנדבקו בנגיף ושאינן מעוניינות להיכנס להריון יקבלו גישה ליעוץ ולאמצעי מניעה", נאמר בהודעת ארגון הבריאות.

מרססים נגד וירוס הזיקה בפלורידה , צילום: איי פי מרססים נגד וירוס הזיקה בפלורידה | צילום: איי פי מרססים נגד וירוס הזיקה בפלורידה , צילום: איי פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות