אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תעשיית הנפט והגז נוטשת את הרפובליקנים בגלל טראמפ צילום: Eric Cheng_vimeo

תעשיית הנפט והגז נוטשת את הרפובליקנים בגלל טראמפ

אנשי התעשייה, שנחשבים לתורמים בטוחים של מועמדי המפלגה לנשיאות, מעדיפים השנה לתת את כספם לקמפיין של הילארי קלינטון הדמוקרטית. בכירים בענף הנפט והגז מסכימים שמוטב היה לו שתי המפלגות היו בוחרות מועמדים אחרים

07.09.2016, 21:37 | שירות כלכליסט

תעשיית הנפט והגז האמריקאית, שאנשיה נחשבים באופן מסורתי לתורמים גדולים של מועמדי המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב, שינתה השנה את העדפותיה.

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", נכון לסוף יולי, אזרחים אמריקאים שעובדים בתעשיית הנפט והגז תרמו לקמפיין הבחירות של מועמד המפלגה הרפובליקנית דונלד טראמפ 149 אלף דולר לעומת 525 אלף דולר שהם תרמו למועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון.

קראו עוד בכלכליסט

התמורות בענף לא ניכרו רק בתרומות למועמדים, אלא גם בתרומות למפלגות עצמן: עובדים ומנהלים בתעשיית הנפט והגז תרמו 470 אלף דולר לוועידה הרפובליקנית הלאומית לעומת 650 אלף שהם תרמו לוועידה הדמוקרטית הלאומית. בחישוב של שני נתיבי התרומות יחדיו, אנשי התעשייה תרמו יותר מפי שניים לקמפיין הדמוקרטי מאשר לקמפיין הרפובליקני.

מצב העניינים הזה שונה מהותית ממערכות הבחירות האחרונות לנשיאות, שבהם היקף התרומות הכולל מתעשיית הנפט והגז היה גבוה בהרבה, ולתורמים היו העדפות שונות בתכלית. בבחירות 2012 תרמו אנשי תעשיית הנפט והגז 5.9 מיליון דולר למועמד הרפובליקני אז מיט רומני לעומת 840 אלף דולר שהם תרמו לנשיא ברק אובמה, שהתמודד על כהונה שנייה בבית הלבן. בבחירות לנשיאות ב־2008 תרמה התעשייה 2.6 מיליון דולר למועמד הרפובליקני ג'ון מקיין לעומת 960 אלף דולר לאובמה, שהיה אז מועמד המפלגה הדמוקרטית. הילארי קלינטון, שהתמודדה אז מול אובמה על המועמדות מטעם המפלגה, קיבלה תרומות בגובה 394 אלף דולר מתעשיית הגז והנפט.

אף שהחוק האמריקאי אוסר על תאגידים לתרום למועמדים לנשיאות, שכיחות התרומות בקרב העובדים בחברות הגדולות שופך אור מסוים על נטיות לבם. כך, למשל, 175 עובדים בענקית האנרגיה אקסון־מוביל תרמו לקמפיין של קלינטון סכום מצרפי של 18 אלף דולר, בשעה שרק עובד אחד של החברה תרם לקמפיין של טראמפ.

עם זאת, בענף שוררת תמימות דעים כי שתי המפלגות היו יכולות לבחור מועמדים טובים יותר. "אני חושב שכולנו יכולים להסכים, מבלי שיש לנו דבר נגד טראמפ או קלינטון, שהיינו רוצים לראות מועמדים אחרים", אמר מנכ"ל חברת פיוניר משאבי טבע סקוט שפילד בנאום שנשא ביולי בוושינגטון.

בתוך כך, מטה הקמפיין של קלינטון פנה לתורמים בניסיון לגייס 100 מיליון דולר נוספים למימון הפעילות בחודשיים שנותרו עד הבחירות. לפי דיווח באתר פוליטיקו, צוות הפיננסים של הקמפיין ניהל שיחת ועידה של 55 דקות עם התורמים שבה הוא חשף את יעדי גיוס הכסף לזמן שנותר עד הבחירות, ואת המטרות שלשמן הוא מיועד. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
טראמפ ייקח בגדול בלי תרומות מאף אחד ,
טראמפ ייקח בגדול בלי תרומות מאף אחד , הוא לא צריך תרומות , הוא לא מפיק סרטי תדמית ותעמולה , הוא לא צריך זאת , מספיק שהוא מופיע בתקשורת שרודפת אחריו כמו מסוממת וחוסכת לו מליונים . קלינטון היא ממש אנמית עם השכלתנות שלה ולא למדה דבר מהמאבק הקודם שלה נגד אובמה . פשוט לרחם עליה .
Hammer  |  08.09.16
9.
הרוב באמריקה מצד שמאל ומצד ימין של המפה
הרוב באמריקה מצד שמאל ומצד ימין של המפה רוצים שינוי ובגדול . האליטות שהן המיעוט ששולט רוצות לשמר את כוחם ואת השיטה שמקיימת אותם . זה קורה כל כמה עשרות שנים בשיטה הקפיטליסטית הדמוקרטית . פעם אחרונה שזה קרה היה לאחר ג'ימי קארטר הנשיא החלש מאוד . הרפובליקאים ניצחו בגלל שהצליחו לגייס למאבק שלהם כוכב קולנוע פופולרי ממערבונים שקראו לו רונלד ריגן . הפעם למרות רתיעתם כנראה שינצחו שוב בעזרתו של דונלד טראמפ . שמתם לב שבשם הפרטי של השניים התחלפה לה רק אות אחת וזאת הוכחה טובה להצלחה בקרוב .
Hammer  |  08.09.16
לכל התגובות