אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קיפאון בייצור הנפט באיראן: האם היא בדרך לשתף פעולה עם ראשי אופ"ק? צילום: בלומברג ורויטרס

קיפאון בייצור הנפט באיראן: האם היא בדרך לשתף פעולה עם ראשי אופ"ק?

המדינה, שעמדה על כך שלא תיכלל בכל הסכם על הקפאת מכסות הייצור כדי להחזיר לעצמה את נתח השוק שאיבדה, לא הגדילה את התפוקה מאז חודש יוני

09.09.2016, 19:18 | שירות כלכליסט

האם איראן בדרך לשתף פעולה עם ראשי אופ"ק ולהסכים להקפאת מכסות הייצור? נתונים חדשים של רויטרס מגלים כי בשלושת החודשים האחרונים התמתנה הצמיחה החדה בייצור הנפט במדינה. 

קראו עוד בכלכליסט

בעבר הצהירה איראן כי בכוונתה להעלות את ייצור הנפט לרמות חדשות כדי להשיב לעצמה את נתח השוק שאיבדה בשנים שבהן חל איסור על מסחר עימה. ביוני תפוקת הנפט באיראן נסקה ל-3.64 חביות ליום לעומת 2.84 מיליון חביות ליום באותה התקופה ב-2015. זאת בעקבות ההקלה בסנקציות שהוטלו על המדינה על ידי המערב קודם לכן. עלייה זו בקצב ייצור הנפט הוסיפה לעודף הייצור הגלובלי שהביא לצניחה אדירה במחירים.

קידוח נפט בערב הסעודית, צילום: שאטרסטוק קידוח נפט בערב הסעודית | צילום: שאטרסטוק קידוח נפט בערב הסעודית, צילום: שאטרסטוק

מאז יוני, התפוקה באיראן מצביעה על סטגנציה ועמדה על 3.63 מיליון חביות ליום בחודש שעבר. איראן גם אמרה לאופ"ק שהיא הפיקה 3.63 מיליון חביות ליום באוגוסט, מסר גורם בארגון יצואניות הנפט.

איראן הפכה למכשול העיקרי ליוזמה להקפאת מכסות הייצור מצד יצרניות הנפט מאופ"ק ורוסיה, שאינה חברה בארגון. טהראן אמרה שראשית עליה להחזיר לעצמה את נתח השוק שאבד לה בעקבות החלת הסנקציות.

המובילה מבין חברות אופ"ק במונחים של ייצור, ערב הסעודית, מתעקשת שעל כל החברות בארגון להצטרף להסכם ההקפאה. בעוד רוסיה וערב הסעודית מנסות להחיות את המאמצים להעלאת מחירו של הזהב השחור, איראן מאותתת שהיא יותר ממוכנה לשתף פעולה כאשר ייפגשו יצרניות מהארגון באלג'יריה ב-26-28 בספטמבר. עם זאת, איראן לא הבהירה באופן חדש משמעי אם תסכים להקפיא את מכסות הייצור.

"רמת הייצור היא שאלת מיליון הדולר", אמר לרויטרס גורם המקורב למדיניות הנפט האיראנית. איראן אמרה פעם אחר פעם כי עליה לשוב לרמות הייצור של לפחות 4 מיליון חביות ליום, בטרם תסכים לכל עסקה, אולם מקור באופ"ק אמר ביום חמישי השבוע כי כעת איראן מבקשת לקבוע יעד ייצור של 4.2-4.3 מיליון חביות ליום. משמעות ההפרש הוא חצי אחוז מהתצרוכת הגלובלית.

גם אם איראן לא תצליח להגיע לרמות ייצור אלו מיד, הרי שהדבר יעניק לה יתרון במגעים עם אופ"ק בעתיד. אם וכאשר היא תצליח להביא אליה יצרניות גלובליות כדי לפתח את שדות הנפט העצומים שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות