אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנק שפתח חשבונות פיקטיביים לא מודה בכך רשמית צילום: בלומברג

הבנק שפתח חשבונות פיקטיביים לא מודה בכך רשמית

וולס פארגו הודה שפתח כ-2 מיליון חשבונות ללא אישור הלקוחות, ונאלץ לשלם קנס ולפטר 5,300 עובדים; למרות הבעת חרטה, אין הודאה רשמית מחשש להסתבכות בתביעות האזרחיות - במהלך אופייני לוול סטריט

10.09.2016, 08:51 | שירות כלכליסט
הבנק האמריקאי וולס פארגו, שהורשע השבוע ביצירת קרוב ל-2 מיליון חשבונות בנק בלי קבלת אישור הלקוחות, החל מיד לאחר החתימה על ההסדר בעניין בתיקון הנזק התדמיתי, כך מדווח ה"ניו יורק טיימס". אתמול (ו') פרסם הבנק מודעות בעשרות עיתונים שבהן הביע חרטה והודיע כי הוא "לוקח אחריות מלאה" על המעשה. מנכ"ל הבנק ג'ון סטאמפף אף התקשר לאחד מחברי הקונגרס הדמוקרטים והודיע כי הוא לוקח על עצמו אחריות אישית בעניין. הבנק פיטר גם 5,300 עובדים ונאלץ להחזיר מיליוני דולרים ללקוחות.

קראו עוד בכלכליסט

על פי תנאי ההסדר של הבנק עם הרשויות, הוא נדרש לשלם קנס של 185 מיליון דולר ולהעסיק חברת ייעוץ חיצונית שתבחן את הנהלים בחברה. עם זאת, ההסדר אינו כולל הודאה רשמית מצד הבנק במעשים, וכבר מדובר בנוהל אופייני לוול סטריט. מאז המשבר הפיננסי, הרגולטורים הגישו עשרות תביעות נגד בנקים וחברות פיננסיות אחרות, והטילו עליהם קנסות במיליארדי דולרים. אך במרבית המקרים התביעה מיושבת בלי הודאה באשמה מצד הבנקים.

המנכ"ל סטאמפף, צילום: בלומברג המנכ"ל סטאמפף | צילום: בלומברג המנכ"ל סטאמפף, צילום: בלומברג

על פי הטענות מצד חברי קונגרס, הרגולטורים מעוניינים יותר בהשגת הכותרת על הקנס ולכן מגיעים להסדר מהר, זאת בעוד שמשפט עלול להימשך שנים.

דוברת מטעם וולס פארגו מסרה כי בעוד שהבנק מודה שיצר חשבונות מפוקפקים, הוא אינו מסכים עם שאר הממצאים של הרגולטורים, ביניהם שהתרבות והמודל העסקי בבנק עודדו התנהגות מסוג כזה. "אנחנו מכירים בכך שהתקריות הללו התרחשו, ואנחנו רוצים להיות פתוחים בעניין ולוודא שהן לא יחזרו על עצמן", סיכמה הדוברת, מארי אשט, "אך זה לא היה חלק מהאסטרטגיה המכוונת".

מומחים משפטיים מסבירים כי ההימנעות מהודאה באשמה תעזור לבנק להגן על עצמו בתביעות אזרחיות שיגישו לקוחות ממורמרים. "בסופו של דבר מדובר פה בניצחון לכולם", אומר רוברט הוקט, מרצה למשפטים באוניברסיטת קורנל, "הרגולטור מקבל תשלום מסוים מהנאשם, והנאשם זוכה להקלה בסיכון בתביעות אזרחיות כי לא הודה באשמה". הוקט מוסיף כי הקנס שהוטל על הבנק מחוויר לעומת קנסות שהוטלו על בנקים כמו ג'יי.פי.מורגן ובנק אוף אמריקה ליישוב תביעות הנוגעות למכירת אג"ח מגובות משכנתאות בעייתיות. "הם בעצם משלמים (סכום ששווה) שני דו"חות חניה על כל אחד מהחשבונות שפתחו בלי רשות", הוא אומר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות