אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סימן נוסף להאטה בשוק הדירות: ירידה של 21% במכירות ברבעון השני צילום: דוד הכהן

סימן נוסף להאטה בשוק הדירות: ירידה של 21% במכירות ברבעון השני

כך עולה מסקירת הכלכלן הראשי באוצר, בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. בסך הכל נרכשו 28.5 אלף דירות - ירידה של 5% לעומת הרבעון הראשון; לפי סקירת הלמ"ס שפורסמה מוקדם יותר, נרשמה ירידה של 4.8% במכירת דירות חדשות

11.09.2016, 14:02 | אביב גוטר

במקביל לדיווח שפרסמה למ"ס מוקדם יותר היום (א') בו נרשמה ירידה בשיעור של 4.8% ברכישת דירות חדשות בחודש יולי, מפרסם היום הכלכלן הראשי במשרד האוצר, יואל נווה, כי ברבעון השני של 2016 נרכשו בסך הכל 28.5 אלף דירות, חדשות ויד שנייה, המהוות ירידה של 5% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה.

קראו עוד בכלכליסט

כמו כן מציינים באוצר כי נרשמה ירידה חדה של 21% בהיקף העסקאות בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. הסיבה לירידות הן על רקע הקדמת רכישות של משקיעים בעקבות הרצון של שר האוצר משה כחלון להעלות את מס הרכישה למשקיעים, מה שבסופו של דבר התרחש בסוף חודש יוני אשתקד.

בפילוח גיאוגרפי נרשמו ירידות בהיקף עסקאות בכל האזורים למעט רחובות ונצרת בהם נרשמה עלייה. על פי האוצר, מה שתרם לעלייה הם פרויקטים של תכנית מחיר למשתכן שהתקיימו באזורים אלה.

 , צילום: אוראל כהן   צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

במהלך הרבעון השני נרכשו 12.4 אלף דירות על ידי מי שעבורם זוהי הדירה הראשונה, בדומה סך הרכישות ברבעון הקודם. הסיבה לכך נובעת בעיקר בגלל מכירת כ-1,000 דירות בפרויקטים של מחיר למשתכן ומחיר מטרה בעפולה, לוד וראש העין. אזורים אלו הם היחידים בהם נרשם גידול בהיקף העסקאות שבוצעו על ידי זוגות צעירים. עוד מציינים באוצר כי נרשמה ירידה של 13% בהיקף העסקאות שמבצעים זוגות צעירים בקרב דירות חדשות, בנטרול מחיר למשתכן. נתון זה מחזק את המגמה לירידה בהיקף הרכישות שמצבעים הזוגות הצעירים בהנחה כי הם ממתינים להגרלות של מחיר למשתכן.

מכירות המשקיעים ברבעון השני הסתכמו ב-5.7 אלף דירות, ירידה של 9% בהשוואה לרבעון הראשון. במקביל נרשמה ירידה של 11% ברכישות המשקיעים, כך שמלאי הדירות המוחזק בידי משקיעים ירד, אם כי בעשרות דירות בלבד. נתון זה מחזק את ההנחה כי היקף המשקיעים בשוק הדיור מצטמצם, זאת שמאז 2010 נרשמו עליות רבעוניות של 2.5 אלף דירות בממוצע במלאי המוחזק על ידי משקיעים. באוצר מציינים כי אחד ההסברים לך מתייחס לשינוי בציפיות המשקיעים ביחס לרווח ההון הגלום בהמשך ההחזקה בנכס, מה שעוד במקביל, בשל שיטת החישוב הלינארית, חלק השבח מחושב במס הולך וגדל ככל שמועד המכירה מתרחק מינואר 2014, עת בוטל הפטור ממס שבח למשקיעים.

כמו כן נרכשו 19.2 אלף דירות יד שניה, ירידה של 6% בהשוואה לרבעון הקודם. ירידה חדה יותר של 24% נרשמה בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד אולם הסיבה לכך היא, כאמור, הקדמת רכישות של משקיעים בעקבות הכבדת מס הרכישה. מהנתונים עולה כי נרשמו ירידות של 8% במספר העסקאות שביצעו משקיעים, לעומת עלייה של 5.5% בקרב משפרי דיור. עליה זו מחזקת את ההנחה כי תכנית מחיר למשתכן, אשר לא מכוונת לפלח אוכלוסייה זה, גורמת לכך שמשפרי דיור נאלצים להתפשר ולרכוש דירות יד שנייה, שכן מרבית הדירות החדשות המשווקות הן לזוגות צעירים. 

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

56 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

55.
הלוואי שהייתי קבלן, אולי היה לי כסף לרכוש
הלוואי שהייתי קבלן, אולי היה לי כסף לרכוש איזה וילה מהכסף שהייתי עושה. אני בעל אינטרנס משותף בדיוק כמו שלך, פשוט לא נוח לך להשלים עם העובדות. הכל זה עניין של היצע וביקוש, תנשום עמוק, תרגע, תחשוב ריאלי... 50,000 זגות נישאים בשנה+ חוסר של מאות אלפי דירות... מה הגיוני שיקרה ידידי? בהצלחה:)
Omer884  |  13.09.16
54.
מגניב הנתון של ה28 אלף שציינת, כנס לאתר
מגניב הנתון של ה28 אלף שציינת, כנס לאתר של מחיר למשתכן ותבדוק כמה דירות שווקו. בדקתי לפני שבו לערך, 2000-2200 גג. ההבטחה הייתה 70,000 לשנה. אתה מפיל עוד אנשים עם המידע השגוי שלך. תבין, אתה מפיל עוד אנשים עם המידע השגוי שלך, תבדוק אותי באמת באתר של מחיר למשתכן מול הבטחות כחלון. הלוואי ואני טועה!!!
Omer884  |  13.09.16
52.
כחלון תלך ישר על ראש הנחש שזה הקבלנים
כחלון תלך ישר על ראש הנחש שזה הקבלנים ,הקבלנים עושים כל מה שהם יכולים להכשיל אותך בפרויקט למשתכן ומנסים להפריע לממשלה לישם  את המדיניות שבגללה בחרנו כמו שבחרנו צריך לעקוף אותם ולהביא יזמים מחול+יזם +קבלן מבצע ,אתם צריכים להוציא היתרים ישירות לגייס אדריכלים ולהוציא היתרים מפרטים והפועלים הרומנים סינים עובדים  ישירות ,שהקונים ישלמו שכירות /היוון למינהל 
Seahorse  |  12.09.16
לכל התגובות