אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות הביטוח לבג"ץ: לעכב כניסת חוק שכר הבכירים בחצי שנה צילום: ענר גרין

חברות הביטוח לבג"ץ: לעכב כניסת חוק שכר הבכירים בחצי שנה

המדינה מחד ואיגודי הבנקים וחברות הביטוח מאידך הגישו לבג"ץ את תשובותיהם לשאלה כיצד יישמרו זכויותיהם של בכירי המגזר הפיננסי לאחר כניסת חוק שכר הבכירים לתוקפו. המדינה הסתפקה בהבטחה כללית שזכויות העבר יישמרו

11.09.2016, 20:13 | משה גורלי

המדינה, איגוד הבנקים ואיגוד חברות הביטוח הגישו היום את תשובותיהם בכתב לשאלה שנדונה ביום רביעי שעבר בדיון בבג"ץ כיצד יישמרו זכויותיהם של בכירי המגזר הפיננסי לאחר כניסת חוק שכר הבכירים לתוקפו. בג"ץ דחה את העתירה נגד חוקתיות החוק אבל קיים דיון על הוראת המעבר.

קראו עוד בכלכליסט

המדינה, באמצעות עורכי הדין חני אופק, אודי איתן ודורון יפת, השיבה שאין בכוונתה להוסיף על טענותיה באולם ולא הרחיבה מעבר לציון "מתווה ליכט", שבו יש התחייבות עקרונית לשמור על זכויות העבר מבלי להיכנס לפירוט.

איגוד חברות הביטוח באמצעות עו"ד דודי תדמור חזר על בקשתו ש"בית המשפט הנכבד ישהה לתקופה בת שישה חודשים (עד ל־19.4.2017) את כניסתו של החוק לתוקף, ביחס להתקשרויות בין תאגידים הכפופים לחוק ובין העובדים שלהם אשר נעשו לפני פרסום החוק".

משה פרל, יו"ר איגוד הבנקים, צילום: אלכס קולומויסקי משה פרל, יו"ר איגוד הבנקים | צילום: אלכס קולומויסקי משה פרל, יו"ר איגוד הבנקים, צילום: אלכס קולומויסקי

ההתארגנות לפי תדמור נחוצה במיוחד ביחס לעובדים בעלי חוזה לתקופה קצובה שלא ניתן לסיימו לפני תום המועד מבלי להפר את החוזה. וגם לתאגידים שיתקשו למצוא עובדים ולגבש מדיניות תגמול בזמן ההתארגנות הקצר. לכן, טוען תדמור, אם משקללים את הפגיעות הרבות של החוק עם הצורך לצמצום הנזקים לעובדים ולתאגידים – הכף נוטה לדחייה המבוקשת.

איגוד הבנקים ניסה לבוא בדברים עם המדינה להסכמה על נוסח שמרכך או מבהיר את מתווה ליכט אך המדינה סירבה. לכן הבנקים באמצעות עו"ד רלי לשם מבקשים משופטי בג"ץ לשלב בהחלטתם את שיפור הוודאות לגבי חוזים קיימים שנושאים בחובם הבטחות עתידיות כמו מענקים ואופציות שישולמו בעת פרישה כאשר זו תתרחש כאשר החוק יהיה בתוקפו. למשל "מענקי היובל", שתי משכורות שישולמו לעובד אחרי 25 שנות עבודה ועתה הוא לאחר 22 שנים, כלומר התשלום בעוד שלוש שנים יעבור את תקרת המגבלה בחוק – 2.5 מיליון שקל או עובד שסוכמו אתו 200% פיצויי פיטורין וכשיפוטר לאחר כניסת החוק לתוקף יעבור את המגבלה. לשם מצטרף לתדמור בבקשה לקבל עוד חצי שנה ממועד פסק הדין להתארגנות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מה לא היה ברור בהחלטה של הבג"ץ? אין
מה לא היה ברור בהחלטה של הבג"ץ? אין שום בעיה חוקתית בחוק. מכיוון שהכנסת קבעה את מועד כניסתו של החוק לתוקף בקשה מהבג"ץ שידחה כניסת החוק היא בקשה להפרת החוק על ידי הבג"ץ. חברות הביטוח לא יכלו למצוא מישהו קצת יותר אינטליגנטי ועם יכולת הבנה בסיסית שייצג אותן?
Bulb  |  11.09.16