אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ונצואלה מינתה 18 גנרלים לפקד על ייצור, אחסון והפצת 18 מוצרי יסוד צילום: איי אף פי

ונצואלה מינתה 18 גנרלים לפקד על ייצור, אחסון והפצת 18 מוצרי יסוד

שר ההגנה הפקיד בידי כל אחד מהגנרלים אחריות על מוצר אחד במדינה מוכת המשבר - והפך למושא לעג ברשתות החברתיות

11.09.2016, 20:41 | שירות כלכליסט

צבא ונצואלה מינה 18 גנרלים להיות אמונים על ייצור, אחסנת וחלוקת מוצרי היסוד במדינה. אחרי שביולי הנשיא ניקולס מאדורו העביר לצבא את הפיקוח על הפצת המוצרים לאזרחים, הודיע בסוף השבוע שר ההגנה ולדימיר פדרינו לופס על המינויים, שלדבריו נועדו לאכוף באופן מיטיבי את הסמכות שניתנה לצבא.

קראו עוד בכלכליסט

ונצואלה נתונה במשבר כלכלי קשה, שגורם למחסור חמור במוצרים כמו נייר טואלט, אורז ושמן. ההחלטה מביאה לפסגה חדשה את התערבות הממשלה בקראקס במשק הוונצואלי. מאז 1999, אז עלה לשלטון הנשיא המנוח הוגו צ'אבס, האשימה הממשלה את רשתות השיווק בניפוח מחיר מוצרי הצריכה והשתמשה בכך כתירוץ להשית פיקוח מחירים. התערבות הממשלה במשק גברה מאז 2008, אז היא החלה לפקח גם על הפצת המוצרים לחנויות — החל מהמפעל דרך המחסנים ועד למדפים.

תור כניסה למרכול בקראקס , צילום: רויטרס תור כניסה למרכול בקראקס | צילום: רויטרס תור כניסה למרכול בקראקס , צילום: רויטרס

מדיניות הממשלה יצרה בוונצואלה שוק שחור עצום. מגמת הירידה במחיר הנפט — המקור ל־96% מהכנסות ונצואלה — הביאה לשחיקת המטבע המקומי, הבוליבר, ולזינוק חד באינפלציה.

המשבר הכלכלי העצים את המשבר הפוליטי שהחל עם מותו של צ'אבס במרץ 2013 ומינויו של ניקולס מאדורו למחליפו. האופוזיציה הוונצואלית זכתה לניצחון גורף בבחירות האחרונות לפרלמנט שנערכו בדצמבר 2015, ומאז היא דורשת לקיים משאל עם על המשך כהונת מאדורו, שאינו כשיר לטענתה לכהן בתפקידו.

האופוזיציה טוענת כי הפקדת הצבא על מוצרי יסוד תביא להגברת ההברחות והספסרות במוצרי מזון והיגיינה בסיסיים. שר ההגנה פדרינו לופס טען מנגד כי "מטרתנו היא לשלוט בפועל ב־18 מוצרי היסוד במשק הוונצואלי". ואכן, חלוקת העבודה בצמרת הצבא יצרה מצב אבסורדי שבו, למשל, מפקדי חטיבות ואוגדות מצאו ברשימת המשימות שלהם גם ניהול לוגיסטי של מלאי נייר הטואלט, או העוף והביצים. לכל אחד מ־18 הגנרלים הוקצה מוצר יסוד אחד שעליו הוא אחראי. זמן קצר לאחר ששר ההגנה פרסם את רשימת הגנרלים ותפקידיהם החדשים, התמלאו הרשתות החברתיות בשפה הספרדית בהלצות על המצב, כמו חיבור מילים חדשות לשירים צבאיים.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
דבר ראשון, מציע שתקרא מה אומר המתווה לפני
דבר ראשון, מציע שתקרא מה אומר המתווה לפני שאתה קופץ נגד כל דבר שהוא "סמול" דבר שני, אם אתה חושב שאתה תראה משהו מהכסף שייכנס בצורת הורדת מיסים מאסיבית, הורדת יוקר המחייה והדיור, ייעול השירות לציבור, רווחה וחינוך, אוי כמה שאתה הוזה
Plane  |  13.09.16
13.
הקומוניזם עובד שם כל כך טוב, ששכר מקסיומום
הקומוניזם עובד שם כל כך טוב, ששכר מקסיומום הינו 20 דולר לחודש. אפשר להכנס לכלא אם קנית תרנגולת בשוק השחור. וכשאתה נכנס לבית חולים אתה צריך להביא מהבית תחבושות ותרופות.  והרי כולם יודעים שהקובנים כל כך מאושרים ובריאים שהם שוחים להנאתם כ 90 קילומטר לכיוון פלורידה, כרישים או לא כרישים. הזכרנו כבר שהמקומיים עלולים להכנס לכלא על חוף הים בדיוק מסיבה זו. 
Popcorn  |  12.09.16
לכל התגובות