אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
100 המשפיעים 2016: מגיני הציבור צילום: עומר מסינגר

100 המשפיעים 2016: מגיני הציבור

צמרת הפקידות בישראל, שאמורה להגן על אינטרסים של הציבור, מוכיחה שוב ושוב עד כמה קל לפגוע במטרה אם מסמנים אותה אחרי שהחץ נורה. אלה בכירי הפקידים

14.09.2016, 08:33 | כתבי כלכליסט

משה אשר, נציב רשות המסים

משה אשר רכב השנה על המגמות העולמיות של שקיפות פיננסית ושל שיתוף פעולה בצמצום העלמות מס, ומינף אותה לטובת הגדלת הסמכויות והתקציבים של רשות המסים. אבל עם כל כך הרבה כוח חדש, הרשות חייבת להשתפר כדי להפוך להיות לגוף שראוי לאחריות שמונחת על כתפיו — ופה יידרשו מנהליה להתמודד עם שלושה ועדי עובדים ועם תרבות ארגונית בעייתית.

משה אשר, צילום: אוראל כהן משה אשר | צילום: אוראל כהן משה אשר, צילום: אוראל כהן

אמיר לוי, ראש אגף תקציבים

ב־2015 השיק לוי את הנומרטור, שמסייע לממשלה להגביל את הוצאותיה, וגיבש תוכנית חומש למגזר הערבי. השנה מחכה לו מלכוד: בשל התקציב הדו־שנתי הממשלה לא יכולה לקבל החלטות משמעותיות ללא מקור תקציבי שלוש שנים קדימה, ובמקביל לא תעביר אף חוק הסדרים, כך שלוי יידרש לשמור על משמעת תקציבית נוקשה לשנתיים ולקדם רפורמות משמעותיות ללא חוק ההסדרים. בהצלחה.

אמיר לוי, צילום: עמית שעל אמיר לוי | צילום: עמית שעל אמיר לוי, צילום: עמית שעל

רוני אלשיך, מפכ"ל המשטרה

אלשיך קיבל לידיו משטרה במצב קשה, לאחר שורת פרשיות שחיתות ועבירות מין. אחד המהלכים הראשונים שביצע הוא עיבוי מערך הדוברות של המשטרה והטלת איפול על עבודתה, כך שסיפורים על שוטרים סוררים נקברים בשקט. למרות מערך הדוברות העשיר, אלשיך מרבה בהתבטאויות שנויות במחלוקת. כארגון שאחד מאתגריו הגדולים הוא שיקום אמון הציבור, לא בטוח שהמדיניות הזו משרתת את המטרה.

רוני אלשיך, צילום: עמית שאבי רוני אלשיך | צילום: עמית שאבי רוני אלשיך, צילום: עמית שאבי

מיכל עבאדי־בויאנג'ו, החשבת הכללית

עבאדי־בויאנג'ו ניהלה בפועל את תקציב המדינה לאורך רוב השנה החולפת, כיוון שהממשלה אישרה את התקציב רק בנובמבר 2015. במקביל, ניהול החוב על ידה, לצד ירידה במחירים, הביאו לירידה ביחס החוב־תוצר. כעת יהיה עליה לשמור על מהימנות הדיווח של הכלכלה הישראלית — אתגר לא פשוט, נוכח המשחקים החשבונאיים שאגף התקציבים מקדם בנוגע למכירות קרקעות.

מיכל עבאדי בויאנג מיכל עבאדי בויאנג'ו | צילום: עומר מסינגר מיכל עבאדי בויאנג

מיכל הלפרין, הממונה על הגבלים עסקיים

הלפרין נכנסה לתפקיד רק בחודש מרץ, אבל במפתיע התמקדה דווקא בהקלות למונופולים: היא הקפיאה את מדיניות האכיפה של הרשות, שאיפשרה קנסות של יותר מ־24 מיליון שקל למונופולים שגובים מחיר מופרז. המהלך הזה נחסם בצו ביניים של בג"ץ, שהורה להלפרין להמשיך לאכוף את האיסור עד להחלטה סופית בעתירה שהוגשה בנושא. הלפרין, מצדה, ממשיכה בהליך השימוע הציבורי, שמטרתו הסופית היא ביטול המדיניות שהנהיג קודמה.

מיכל הלפרין , צילום: תומריקו מיכל הלפרין | צילום: תומריקו מיכל הלפרין , צילום: תומריקו

אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה

אחרי שמונה שנים בתפקיד משנה היועמ"ש לתפקידים כלכליים ופיסקאליים, ליכט התמנה השנה למשנה היועמ"ש לתפקידים מיוחדים — תפקיד השמור ליקירי המשרד, ולמעשה מספר 2 בארגון. ליכט בלט בעיקר במאבקו להגדלת התמלוגים על משאבי הטבע מכיל, ובעמדתו בעניין מתווה הגז, שהובילה להקמת צוות בנושא בראשות יוג'ין קנדל.

אבי ליכט אבי ליכט אבי ליכט

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות