אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרך לשביתה? מעונות היום בפיקוח מאיימים בעיצומים החל ממחר צילום: עמית שאבי

בדרך לשביתה? מעונות היום בפיקוח מאיימים בעיצומים החל ממחר

מעונות ויצו, נעמת, אמונה, נאות מרגלית, נשי חירות ובית יעקב ישבתו החל ממחר, לאחר שניסיון אחרון להגיע להבנות עם שר העבודה והרווחה חיים כץ נכשל. הארגונים טוענים למחסור חריף בכוח אדם ותקצוב חסר שלא מאפשר הפעלה תקינה של מעונות

12.09.2016, 15:10 | ספי קרופסקי
אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, מרבית הארגונים המפעילים את מעונות היום בפיקוח ישיבתו החל ממחר (ג') את המערכת ללא הגבלת זמן, לאחר שניסיון אחרון להגיע להבנות עם שר העבודה והרווחה חיים כץ נכשל הבוקר. ראשי הארגונים השובתים טענו בהודעה שפרסמו בתום הפגישה כי "האוצר חזר בו מכל התחייבויותיו לפתור את מצוקות הענף ומפקירים את הילדים והוריהם".

השביתה תערך במעונות ויצו, נעמת, אמונה, נאות מרגלית, נשי חירות, בית יעקב, ובמועצות האיזוריות מטה בנימין ודרום הר חברון, זאת בשל מחסור חמור במעונות שמונע לדבריהם מ-75% מילדי ישראל להתקבל אליהם; מחסור חריף בכוח אדם ותקצוב חסר שלא מאפשר הפעלה תקינה של המעונות. בחודשים האחרונים התנהל מו"מ בין הארגונים לבין משרד האוצר, שלדבריהם לא הניב תוצאות ומכיוון שכך, החליטו כ"צעד של אין ברירה" לצאת בשביתה ללא הגבלת זמן.

ילדה במעון ויצו (ארכיו), צילום:  דודו בכר ילדה במעון ויצו (ארכיו) | צילום: דודו בכר ילדה במעון ויצו (ארכיו), צילום:  דודו בכר

בחודש מאי האחרון הושגו הבנות בין משרדי האוצר והכלכלה לבין הארגונים המפעילים את מעונות היום שגם אז פתחו בעיצומים. במסגרת ההבנות שהושגו, סוכם על תקציב חירום של 60 מיליון שקל ל-2016 וכן על גיבוש מתווה להעמדת תקציב נוסף של עד 50 מיליון שקל נוספים בשנים 2016-17.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, התייחס אז להסכמות ואמר כי "מערך מעונות היום הינו נדבך משמעותי במדיניות התעסוקה המעודדת ומסייעת לאימהות להשתלב ולהתקדם בשוק העבודה. הדאגה לחינוכם ולשלומם של הפעוטות מוטלת על המטפלות המסורות במעונות היום, והסיכום שהושג יאפשר תוספת משאבים וקידום הנושאים המהותיים לשיפור וביסוס מערך הגיל הרך בישראל". אולם לדברי הארגונים, הממשלה לא עמדה בהתחייבויותיה.

במכתב ששיגרו להורים בשבוע שעבר כתבו ראשי הארגונים כי "לצערנו, למרות כל ניסיונותינו לקיים הידברות משמעותית עם הממשלה וחרף התחייבות ממשלתית מפורשת לתיקון המצב, לפני חודשים ארוכים, לא הושגו עד לרגע זה פתרונות כלל ולא ניתנו לארגונים תשובות מספקות. מי כמוכם ההורים יודע עד כמה גדולה האחריות המוטלת על כתפיהן של עובדות המעונות ועד כמה קשים תנאי עבודתן, הנעשית בשכר בלתי הולם". בסיום המכתב הם מסכמים כי "אנו מודעים לקושי ששביתה מציבה בפניכם ומקווים כי תגלו הבנה ותעמדו לצדן של העובדות שלנו המחבקות את ילדיכם יום יום".

מנגד, החברה למתנ"סים ורשת מעונות היום "יובלים" הודיעו שלא ישתתפו בשביתה. מנכ"ל יובלים משה סוויסה אמר בשבוע שעבר כי "שביתה היא צעד כוחני ומזיק, הפוגע בעיקר בציבור ההורים. ישנן דרכים רבות להידברות ונשק השביתה הוא הצעד האחרון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות