אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כל מה שצריך לדעת על מנוע איתור החשבונות של האוצר צילום: שאטרסטוק

כל מה שצריך לדעת על מנוע איתור החשבונות של האוצר

אתר הר הכסף 2 שהשיקו אתמול בנק ישראל ומשרד האוצר נועד לסייע ללקוחות הבנקים באיתור חשבונות ופיקדונות רדומים, בהם גם של אנשים שנפטרו. מה אתם צריכים לדעת כדי לחלץ ממנו כסף ששייך לכם?

13.09.2016, 06:55 | מיקי פלד

אתר הר הכסף 2 שהשיקו אתמול בנק ישראל ומשרד האוצר נועד לסייע ללקוחות הבנקים באיתור חשבונות ופיקדונות רדומים, בהם גם של אנשים שנפטרו. לדברי בנק ישראל, המערכת תציג למחפש את הבנקים שבהם יש לו חשבון עובר ושב או פיקדון שלגביו הבנק לא הצליח ליצור עמו קשר. המערכת תציג רק את הבנקים שבהם קיים חשבון, ללא פירוט של הסכומים בו, סוג החשבון (עו"ש או פקדון) והמספר שלו. מכאן שמי שירצה, יצטרך לפנות לבנקים שברשימה ולברר את הפרטים בעצמו.

אילו פרטי זיהוי נדרשים לצורך קבלת המידע?

לצורך איתור חשבון או פיקדון לא פעיל על שמכם תדרשו לציין את מספר תעודת הזהות שלכם ותאריך הנפקתה. בנוסף תידרשו להשיב על מספר שאלות. לצורך איתור חשבון של נפטר תדרשו לציין, בנוסף לנ"ל, גם את מספר תעודת הזהות של הנפטר ותאריך פטירה.

מה אפשר למצוא במנוע החיפוש?

מידע על קיומם של חשבונות או פיקדונות לא פעילים בבנק, שהבנק לא הצליח ליצור קשר עם בעליהם סמוך למועד פירעונם, במשך חודשיים.

לגבי חשבון עובר ושב, מועד הפירעון הוא בתום עשרה חודשים מהיום שהתקבלה ההוראה האחרונה מבעליו. חשבונות ופיקדונות פעילים לא יופיעו. בחיפוש חשבונות על שם קרוב שנפטר תופיע רשימת בנקים שבהם קיימים חשבונות או פיקדונות על שמו, בזכות או בחובה, ללא פירוט נוסף.

מצאתי באתר רשימת בנקים. מה עליי לעשות?

יש לפנות לבנקים ברשימה ולברר כמה חשבונות או פיקדונות קיימים, מהן היתרות, באיזה מסלול מושקע הכסף והאם ניתן למשוך אותו מיידית.

האם אוכל להעביר את הכספים לבנק אחר?

ככלל, במועד שבו ניתן למשוך את הכספים, ניתן להעבירם לבנק אחר.

האם ייתכן שיש חשבונות שלא מופיעים בתוצאות?

כן. המידע שמופיע בתוצאות החיפוש באתר מתקבל מהבנקים, ומתעדכן לפי דיווחיהם. ייתכן שהמידע אינו מדויק או שאינו כולל את כל החשבונות או הפיקדונות, אם בשל טעות או בשל מידע שטרם התעדכן.

איך לבדוק אם יש לי חשבון שלא הופיע בתוצאות?

באמצעות פנייה ישירה לבנקים כדי לברר אם הם מנהלים חשבונות על שמכם או על שם קרובכם שנפטר.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

האם המידע באתר כולל גם חשבונות או פיקדונות ללא תנועה מלפני שנים רבות?

כן. המידע מתייחס לכל החשבונות או הפיקדונות ללא תנועה. עם זאת, ייתכן שהמידע לא מדויק או לא מלא.

מהיכן מגיע המידע ובכל כמה זמן הוא מתעדכן?

המידע במנוע החיפוש מתקבל מהבנקים ומתעדכן אחת לחודש.

האם אוכל למצוא באתר כמה כסף מגיע לי?

לא. באתר מופיע רק מידע על קיומו או אי־קיומו של פיקדון או חשבון, אך לא מופיע בו מידע על יתרות או זכויות. כדי לברר מידע זה יש לפנות לבנקים, ואלה יבצעו זיהוי לפני מסירת מידע.

האם חברות ותושבי חוץ יכולים למצוא מידע באתר?

לא, מאחר שקיים קושי לזהותם באמצעות פרטי הזיהוי הנדרשים בעת החיפוש באתר. באפשרותם לפנות להנהלה של כל בנק ולברר אם מתנהל בו פיקדון ללא תנועה על שמם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות