אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האנרגיה הורה לתמר להגדיל את הזרמת הגז לישראל צילום: עמית שאבי

משרד האנרגיה הורה לתמר להגדיל את הזרמת הגז לישראל

הזרמת הגז לישראל נשענת על צנרת הולכה בודדת ממאגר תמר. לכלכליסט נודע כי המשרד דורש לאפשר שימוש בצינורות נלווים, האמורים להגדיל את היצע הגז במשק בעד 5%

13.09.2016, 08:42 | ליאור גוטמן

שר האנרגיה יובל שטייניץ הורה לשותפות במאגר הגז תמר להגדיל את הזרמת הגז הטבעי לישראל באמצעות צינורות הדלקים של אסדת ההפקה. מדובר בצנרת קטנה משמעותית מזו של תמר, אולם השימוש בה יגדיל את היצע הגז למשק בעד 5%. תועלות נוספות פרט להגדלת ההיצע הן ירידה בשימוש בדלקים מזהמים בתעשיה והגדלה של שרידות המערכת מפני תקלות או אסונות.

נכון להיום כלל הזרמת הגז לישראל נשענת על צנרת הולכה בודדת אותה הקימה שותפות תמר. במהלך הקמת אסדת הטיפול של הגז, הקימה השותפות עוד שלושה צינורות נלווים לשימוש שונה — חלקם לפינוי פסולת הפקה וחלקם להזרמת תוצרי הפקת גז.

שטייניץ. הורה להגדיל את הזרמת הגז הטבעי לישראל, צילום: נמרוד גליקמן שטייניץ. הורה להגדיל את הזרמת הגז הטבעי לישראל | צילום: נמרוד גליקמן שטייניץ. הורה להגדיל את הזרמת הגז הטבעי לישראל, צילום: נמרוד גליקמן

השימוש בצנרת ההולכה החדשה, העלתה שוב את הוויכוח הישן במשרד האנרגיה האם יש צורך בהקמת מצוף גז נוזלי שני לטובת המשק. המצוף הקיים משמש כגיבוי זמני במקרה של תקלה בהולכה או בהפקה של מאגר תמר. מדובר באוניה ייעודית של חברת אקסלרייט האמריקאית המקבלת מטעני גז נוזלי מרחבי העולם, ממירה אותם מגז נוזלי לגז טבעי ומזרימה אותם בצינור פרטי ישר לתחנות הכוח של חברת החשמל. לאור ההתפתחויות האחרונות ההערכות הן שהסיכויים להקמת מצוף שני קטנים.

מי שהיה אמור להקים את מצוף הגז הנוזלי השני היא חברת נתג"ז (נתיבי גז) הממשלתית האחראית על פיתוח מערכת ההולכה הפנים ארצית. עתה, כאשר הדיונים על מצוף שני הולכים ומתמעטים, נתג"ז תוכל להתפנות לחיבור מאגרי גז קטנים חדשים לחוף, זאת במסגרת התוכנית הממשלתית לעידוד מאגרי גז קטנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות