אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעמק הסיליקון פיתחו אפליקציה שתעזור להילרי לנצח בבחירות

דו"ח טכנולוגי

בעמק הסיליקון פיתחו אפליקציה שתעזור להילרי לנצח בבחירות

אפליקציה חדשה אמורה לסייע להטות את הבחירות במדינות מפתח לטובת הילרי, פייסבוק מצנזרת פעיל של Black Lives Matter, ונחשפות היכולות של מכשירי יירוט הסלולר בארה"ב

13.09.2016, 15:34 | יוסי גורביץ

הצילו!

לעובדי עמק הסיליקון, שהם בחלקם הגדול ליברלים, אין יכולת להשפיע ישירות על הבחירות לארה"ב, משום שהם מצביעים בקליפורניה וזו מדינה שאלא אם הילרי קלינטון תמשיך ככה עוד כמה שבועות, אמורה להיות לגמרי בצד הדמוקרטי.

ליברלים בארצות הברית בהיסטריה מטראמפ. לא שאני יכול להאשים אותם. כדי למצוא מועמד שווה ערך לטראמפ צריך כנראה לחזור לתחילת המאה ה-19, כשהיה סיכוי סביר שארון בר, אופורטוניסט שהרג בדו קרב את האב המייסד אלכסנדר המילטון, ייבחר לנשיאות.

אז מישהו בעמק הסיליקון מצא פתרון. הפתרון הוא כמובן אפליקציה, כי אם זה יותר מסובך מאפליקציה עמק הסיליקון לא בעסק. NeverTrump, עוברת על ספר הטלפונים של המשתמש ומוצאת מי מאנשי הקשר שלו חיים במדינות מתנדנדות – כלומר, מדינות שלא מצביעות במובהק לאף צד.

כאשר האפליקציה מזהה איש קשר כזה, היא מציעה לך ליצור איתו קשר ולהזכיר לו שחשוב להצביע נגד טראמפ. נאמר זאת כך: אם האיש לא יודע את זה ממילא, כנראה שעיקר האפקט יהיה לעצבן אותו. ואם אתה כל כך לא מודע למצב אנשי הקשר שלך שאין לך מושג ממילא מי מהם חי במדינת מפתח, אין סיבה טובה לחשוב שהם ישמחו לשמוע ממך.

אבל נו, יש אפליקציה. היא גם יכולה לשלוח את ההודעה במקומך, למקרה שאתה רוצה שלאיש הקשר יהיה ברור שאכפת לך ממנו מספיק כדי לשלוח לו שווה ערך של ספאם. לא היה עדיף לקרוא לאפליקציה "הצילו" ולסגור עניין?

פייסבוק עשתה את זה שוב

שון קינג הוא כתב משפטי בכיר ב"ניו יורק דיילי ניוז" וגם פעיל בעל השפעה בתנועת Black Lives Matter. הידיעות שלו עוסקות לעתים קרובות בברוטליות משטרתית כלפי עצירים. לרוע מזלו יש לו גם חשבון פייסבוק.

BLM. פייסבוק מצנזרת, צילום: איי אף פי BLM. פייסבוק מצנזרת | צילום: איי אף פי BLM. פייסבוק מצנזרת, צילום: איי אף פי

קינג פרסם שם צילום מסך של מייל פוגעני שקיבל, שכלל את המילה האסורה "כושון", במטרה להבהיר עם איזו גזענות הוא צריך להתמודד מדי יום. פייסבוק חסמה את החשבון שלו ליממה. היא לא הסבירה למה, רק אמרה שהוא עבר על "כללי הקהילה" שלה, התירוץ הקבוע של החברה כשהיא רוצה לצנזר מישהו או משהו. לא ברור האם החסימה היתה משום שהאלגוריתם המטומטם של החברה ייחס את המייל הגזעני שנשלח לקינג כטקסט שהוא עצמו כתב או שמישהו הגיש נגדו תלונה ועובד מסכן בשכר רעב מהודו, שצריך להחליט על נושאים כאלה בשברירי שנייה, לא הבין מה קרה שם.

כל זה קורה ימים ספורים אחרי תקרית התמונה של הילדה הוויאטנמית שפייסבוק צנזרה, ובזמן שהיא מגבירה את הצרחות שלה שמה רוצים ממנה, היא בכלל לא חברת מדיה, היא רק "פלטפורמת טכנולוגיה". המהלך מבהיר שוב כמה שליטה יש לפייסבוק על התוכן של המשתמש - ועד כמה היא לא רוצה להשקיע בסינון איכותי שלו. סינון כזה יעלה לה הרבה כסף. היא לא רוצה להוציא אותו. אז אם אתם כותבים משהו שיעצבן מישהו, אם אתם חושפים עוולות, קחו בחשבון שבין שאר כאבי הראש שלכם יתכן שתצטרכו להתעסק עם חברה שמצנזרת אתכם כדי לא לעצבן מפרסמים.

יש לכם בעיות ברשת הסלולר? אולי זה לא מקרה

המשטרה בארה"ב שומרת כסוד כמוס במיוחד את מערכת ה-Stingray, שמה שהיא עושה הוא לחקות אנטנה סלולרית כדי ליירט שיחות ומסרונים של משתמשים. המשטרה כל כך לא רוצה לדבר עליה, שכאשר לפני כשנה הסכים בית משפט לדרישת פרקליטו של הנאשם שה-FBI יספק פרטים עליה כדי שזה יוכל להתגונן, הפרקליטות העדיפה למשוך את כתב האישום.

מערכת שמחקה אנטנה סלולרית כדי ליירט מידע, צילום: shutterstock מערכת שמחקה אנטנה סלולרית כדי ליירט מידע | צילום: shutterstock מערכת שמחקה אנטנה סלולרית כדי ליירט מידע, צילום: shutterstock

כוחות השיטור והחברות המייצרות את המכשירים טוענות שוב ושוב שהוא מיועד למלחמה בפשיעה אלימה ובטרור; בפועל, לא ידוע על מקרה אחד של טרוריסט שנתפס כתוצאה משימוש בסטינגריי, אבל יש לא מעט מקרים שבהם היא שימשה כדי להפליל סוחרי מריחואנה בדרג נמוך.

היכולות של המערכת נחשפות כעת לראשונה, והן צריכות להדאיג. הן מאפשרות מעקב אחרי כל אחד, לאורך כל הספטקרום הסלולרי – ואם המכשיר מתקשה לעקוב אחריך, הוא עשוי לשנמך את הרשת שבה המכשיר שלך פועל. למשל, להעביר אותך מרשת דור רביעי לרשת דור שני.

מומחים מציינים שעל פי ספרי ההפעלה של מכשירי הסטינגריי, הם מסוגלים לשמור סוגים מסוימים של מידע לנצח – משהו שכוחות משטרה בארה"ב הכחישו במשך שנים. מה היכולות של המשטרה הישראלית בתחום? איך מתבצעת פה האזנת סתר? כמה כאלה יש בכלל? המידע הזה חסוי. הממשלה של הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון חושבת שאתם לא צריכים לדעת אותו.

קצרצרים

1. שבוע גרוע, נורא, מחורבן, ממש לא מוצלח עובר על פייסבוק: סמנכ"לית התפעול של החברה, שריל "מנצלת נשים ללא תשלום כדי לקדם את הספר שלי על העצמה נשית" סנדברג, התנצלה אישית בפני ראש ממשלת נורבגיה, ארנה סולברג, על כך שהחברה מחקה את הפוסט של סולברג שהכילה את תמונת הילדה הוויאטנמית המפורסמת. סנדברג כתבה ש"אלו החלטות קשות, ולא תמיד אנחנו מקבלים את ההחלטה הנכונה." ועל זה אמרו חכמינו: פחחחחחחחח.

שריל סנדברג. מתנצלת, צילום: בלומברג שריל סנדברג. מתנצלת | צילום: בלומברג שריל סנדברג. מתנצלת, צילום: בלומברג

 

2. ובזמן שפייסבוק נאלצת להתנצל על כך שהיא מחקה תמונה היסטורית, בית משפט בבלפסט קבע שהיא דווקא אחראית לכך שהופצה תמונת עירום של ילדה בת 14 מהאזור. בניגוד לתמונתה של פאן תי קים פיק הוויאטנמית, שהביעה תמיכה בהפצת התמונה, הקטינה מבלפסט ממש לא התלהבה מהרעיון שהתמונה שלה הועלתה לעמוד "בושה" בפייסבוק ומכך שהחברה לא עשתה כלום. היא תובעת הן את החברה הן את השרץ שהעלה את התמונה. פייסבוק ניסתה להתגונן בטענת אכלו-לי-שתו-לי; בית המשפט לא גילה כלפיה סבלנות.

3. ואם זה לא מספיק, אז הנמסיס הוותיק של פייסבוק, מקס שרמס – הסטודנט האוסטרי שגילה את עומק המעקב של החברה אחרינו, כמו גם את העובדה שבניגוד לדבריה, היא לא מוחקת את המידע שלך עם מחיקת החשבון – זכה בניצחון השבוע. אחרי בלגן משפטי שכנראה הרדים גם את עורכי הדין שהיו מעורבים בו, התביעה של שרמס נגד פייסבוק בשל פגיעה בפרטיות תידון בפני בית הדין האירופי העליון לצדק, שיצטרך להחליט האם יש מקום להעניק לה סטטוס של תביעה ייצוגית. התביעה מסתובבת בכל מיני ערכאות נמוכות כבר שנתיים, מכודררת בין אוסטריה לאירלנד, ונראה שסוף סוף תהיה לה אפשרות להתקדם.

4. נוכלי מטבע דיגיטלי מצאו שיטה חדשה לכרות אותו: הם מפיצים נוזקה שמשתלטת על שרתי FTP, ומסיטה אותם מהמטרה שלהם לטובת כריית המטבע. משאבי החשמל והרשת של השרתים עומדים כך לרשות הנוכלים. כ-3,000 שרתים כבר נפגעו, וחלק ניכר מהם מופעלים על ידי תוכנה של סיגייט שנמצאה בה פרצה. נהדר.

5. בידיעה מביכה אחרת לסיגייט, יצרנית הדיסקים הקשיחים נתבעה על ידי העובדים שלה – משום שהחברה נפלה קורבן להתקפת פישינג ושלחה את הפרטים של כל עובדיה לנוכל ששלח את הודעת הפישינג. ההודעה התחזתה להודעה מהמנכ"ל. עובדי החברה טוענים שהנוכלים כבר החלו לעשות שימוש במידע שדלף, שכולל את מספר חשבון הביטוח הלאומי שלהם, אבל החברה מכחישה. זכרו: המידע שלכם לעולם לא מוגן אם הוא קיים ברשת.  
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות