אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשש: גירעון קופות החולים יגדל במיליארד שקל צילום: אוראל כהן

חשש: גירעון קופות החולים יגדל במיליארד שקל

מכבי ושירותי בריאות כללית טוענות כי שינוי שצפוי להיכנס לתוקף בכללי ההתחשבנות שלהן מול בתי החולים יעמיק את גירעונותיהן

14.09.2016, 08:08 | ספי קרופסקי

קופות החולים כללית ומכבי מתריעות כי תזכיר חוק שיונח בימים הקרובים על שולחנה של ועדת השרים על כללי ההתחשבנות (נוסחת הקאפ) של הקופות מול בתי החולים יעמיק את הגירעונות הנוכחיים שלהן.

במסגרת הסכמי ההתחשבנות, עד מכסה מסוימת משלמות הקופות מחיר מלא על טיפולים בבתי חולים ומעבר לה הן יכולות לשלם מחיר מופחת.

התזכיר החדש מציע לקבוע הנחה קבועה שמתבססת לכאורה על ההנחה הממוצעת שמקבלות הקופות של כ־18%, אולם לדברי סמנכ"ל הכספים בקופת החולים כללית אלי כהן הנתון אינו מדויק וממוצע ההנחה הנכון הוא בין 21%-22%. ההבדל בין הערכות יכול להגיע למאות מיליוני שקלים.

אלי דפס, מנכ"ל שירותי בריאות כללית, צילום: עמית שעל אלי דפס, מנכ"ל שירותי בריאות כללית | צילום: עמית שעל אלי דפס, מנכ"ל שירותי בריאות כללית, צילום: עמית שעל

מנכ"ל קופת החולים מכבי רן סער התריע בפני שר הבריאות יעקב ליצמן במכתב ששיגר אליו אתמול כי "משמעות הצעת החוק הנה הסטה בפועל של מיליארד שקלים מתקציבי קופות החולים לבתי החולים, שיביא להעמקה דרמטית בגירעונות הקופות תוך פגיעה חמורה ביכולת תפקודן". עוד כתב סער לליצמן כי "הגדלת הוצאה חריגה ובלתי מידתית זו מצטרפת לשורה ארוכה של קיצוצי תקציב אשר מוטלים על קופות החולים השנה".

לדבריו, שינוי מודל ההתחשבנות "התנהל בחוסר שקיפות מוחלט, תוך התעלמות מטענות קופות החולים שהושמעו במהלך השימוע שנערך בנידון, וכי טענת המדינה בפני השרים כי לחוק אין השפעה על תקציב המדינה - אינה נכונה ומקוממת".

המשמעות היא, לדברי שתי הקופות, שאם החוק יעבור במתכונתו הנוכחית, עורק תקצוב משמעותי הולך להצטמצם וזאת בניגוד לסברה של משרדי הבריאות והאוצר, שלא צפוי להן נזק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות