אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הוועידה הכלכלית

הכלכלן הראשי של לאומי: הצמיחה בישראל בקיפאון

ד"ר גיל בפמן, אמר כי מאז 2012 הצמיחה בישראל דועכת וכדי להחיות אותה מחדש צריך לעודד השקעות חדשות במכונות וציוד ובהון אנושי

14.09.2016, 10:32 | מיקי פלד

"יש להחיל פחת מואץ שכבר מוכר ועובד בישראל, כך שחברות שישקיעו במכונות וציוד יקבל את הטבת המס הזו, יוכלו להפחית פחת בצורה מהירה וכך תהיה מדיניות תקציבית ממוקדת בהשקעות", כך אמר היום הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ד"ר גיל בפמן, בועידה הלאומית של "כלכליסט" ובנק לאומי, בתשובה לשאלה מה אפשר לעשות כדי להחיות מחדש את הצמיחה בישראל. 

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "צריך בנוסף להשקיע בתשתית ולא רק בהשקעות תשתית גדולות וכבדות אלא גם בתשתית בבריאות להן יש השפעות חיוביות על המשק. לדבריו צריך גם שהבנק המרכזי יעודד דרך הבנקים אשראי מוכוון, במיוחד לפירמות קטנות ובינוניות, כפי שעושה גם הבנק המרכזי האירופי. כמו כן, צריך להשלים את מערכת החלוקה הכלל ארצית של הגז הטבעי והוספת צינור מעבר מהים ליבשה, יחד עם פיתוח מקורות נוספים ולדאוג לתימחור הוגן. אך הדבר הכי חשוב לדבריו הוא ההון האנושי בישראל, כולל הכשרה מקצועית תוך כדי העבודה בשיתוף המגזר הפרטי".

 

בפמן אמר כי "כשמסתכלים בשנים עברו, מ-2004 עד 2007, רואים שהצמיחה בישראל היתה בקצב של 2%-3% לשנה, יותר מאשר מדינות ה-OECD. גם לאחר מכן ישראל ממשיכה לצמוח יותר מאשר ה-OECD, במשבר ובריבאונד שלאחריו. אז ב-2012 משהו מתחיל לאבד גובה, ואותו פער של 2%-3% מול הצמיחה ב-OECD נעלם. זה לא נורא אלא כאשר מסתכלים על הצמיחה לנפש, שהיא קובעת את רמת החיים ולוודא שנגיע לגיל פרישה עם מספיק כסף בצד, אז בשביל זה צריך צמיחה מהירה יותר מאשר של מדינות ה-OECD. מ-2014 המספרים הם של צמיחה לנפש קפואה, וזה דבר שצריך להסתכל עליו בדאגה. חלק של הקפאון מוסבר מדברים שקורים בישראל ולא העולם, והם נוגעים בין היתר להרכב הצמיהח של ישראל, שחסרים לנו מנועי הצמיחה הקלאסיים של ייצוא סחורות ושירותים ההשקעות בענפי המשק וצריכה. אצלנו ההרכב לא מאוזן".

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי בנק לאומי, בוועידה הכלכלית הלאומית היום, צילום: צביקה טישלר ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי בנק לאומי, בוועידה הכלכלית הלאומית היום | צילום: צביקה טישלר ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי בנק לאומי, בוועידה הכלכלית הלאומית היום, צילום: צביקה טישלר

לדבריו "אפשר לראות בנתונים שייצוא השירותים עולה, בעיקר שירותי תוכנה, מחקר ופיתוח וכדומה, אבל זה לא מספיק כדי להרים את כל הייצוא. בייצוא הסחורות, שם יש ירידה משמעותית. הצריכה הפרטית גדלה בשיעור של כ-4% לשנה וההשקעה לבנייה למגורים גם גדלה. אז יש לנו משק שמבוסס על ייצוא שירותים, השקעה בנדל"ן וצריכה. כך שלמעט אירועים כמו ההשקעה של אינטל, הסקטור העסקי הישראלי לקחת צעד אחורה בהשקעה בכושר ייצור ואז לא מביאים טכנולוגיה וידע ואת הרמות הבטיחותיות החשובות בענפי המשק. כאן יש לנו בעיה שהמשמעות שלה היא גם פגיעה בכושר התחרות בהווה ובעתיד.

כשמסתכלים על הייצוא של ישראל מול ה-OECD אז פעם ידענו שהייצוא של ישראל גדל כמו הגידול בנפח הסחר של מדינות ה-OECD, אבל מ-2012 זה כבר לא כך. והשאלה היא למה זה קורה? הנטייה שלנו היא לפעמים להגיד זה הכל בגלל שער החליפין, שבעשור האחרון חווה ייסוף של כ-20%. אבל בשביל להצליח בעולם צריך גם תשתית טובה, רמה גבוהה של הון אנושי ועוד, לא רק שער חליפין. מכיוון וההון האנושי בישראל הוא נמוך ביחס ל-=OECD אז הפירמה שחושבת להשקיע פה יודעת שהעובד הממוצע בישראל יפיק 35 דולר לשעה, לעומת 53 דולר לשעה בממוצע ב-OECD, כאשר במקביל אנחנו בשליש העליון במדדים של עלות ההעסקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
קחו צעד אחורה והביטו על מה שלפניכם במבט
קחו צעד אחורה והביטו על מה שלפניכם במבט רחב יותר. מהן הכותרות שאתה קוראים בכל יום בכלכליסט? "באפט מכר....", "מאסק קנה...", "טראוויס קלניק רכש את השליטה ב...". אתם מבינים מה זה? כלכלה שמנוהלת בדיוק כמו אירופה של ימי הביניים! דמוקרטיה?!?!? שתיים שלוש משפחות "מלוכה" שמתזזות מאות מיליוני בני אדם מפה לשם. ברצונם יקריבו מיליוני בני אדם במלחמות חסרות פשר. ברצונם יחלקו ביניהם ארצות כאילו היו משחק מחשב. אז מה יש לנו בכנס שבכתבה? אותו דבר! קומץ בעלי שליטה שמחליטים עבור כולנו. אנחנו נעבוד כמו חמורים והם יחליטו מי מקבל מה. באפט יקח 50% מהעוגה. מאסק יקח את ה-50% הנותרים. ואנחנו? נסתפק בפירורים שנותרו על הסכין. דמוקרטיה?!? אנחנו בובות! רוכשים אותנו. מפטרים אותנו. מפריטים אותנו. מצמצמים אותנו. מזהמים אותנו. מרעילים אותנו. מישהו שואל אותנו לדעתנו? למה שמישהו ישאל? הרי שטפו את מוחותינו מלידה שזהו סדרו של עולם. אפילו לימדו אותנו לקנא בערמומיים שהצליחו לעבור לצד של המנצחים, אלה שמרקידים את כולנו כמו מריונטות בהינף השרביט. אם אנו העובדים רוצים לשלוט בחיינו, אנחנו לא יכולים להשאיר את קבלת ההחלטות בידי קומץ של בעלי מניות עיקריים ונציגיהם הדירקטורים. אנו חייבים לקחת לידינו את השליטה הדמוקרטית בכל אירגון שאנו מהווים חלק ממנו, ממש כמו שנראה לנו מתבקש מאליו בכל מקום מחוץ לעולם העבודה! הפלא הוא ששוב ושוב אנו מתפלאים, איך אנחנו משאירים את כל קבלת ההחלטות בידי אותו קומץ אנשים, ואיך שוב ושוב הם מקבלים החלטות לטובתם האישית בלבד. יוטיוב watch?v=0HTkEBIoxBA
Fan  |  14.09.16
לכל התגובות