אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

חיים כץ: "מי שמטפל בדור הנזקקים של היום הוא דור הנזקקים הבא"

שר העבודה והרווחה אמר בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" כי "לא ייתכן שבמשק הישראלי במגזר הציבורי 70% מהעובדים יקבלו השלמה לשכר מינימום"; שרגא ברוש: "אם המדיניות לא הייתה מזגזגת כל שני וחמישי, היינו מצליחים להגדיל את ההשקעות והפריון"

14.09.2016, 16:32 | תומר הדר

"אין פנסיה במדינת ישראל. אין אף אחד במשק הישראלי שיכול לומר לך מה תקבל על חיסכון של ארבעים שנה", כך אמר שר העבודה והרווחה חיים כץ בפתח דבריו בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" ובנק לאומי היום (ד') בתל אביב.

"כשמוניתי לתפקיד שר הרווחה שמתי לב שמי שמטפל בדור הנזקקים של היום הוא דור הנזקקים הבא", המשיך כץ. "במשק הישראלי יש שכר בלתי סביר - מתקבל עובד לעבודה, ילד או ילדה ומתחיל לעבוד בגיל 25. הוא מקבל מתח דרגות - במהלך חייו הוא יכול להתקדם כשלוש דרגות -כלומר השכר הפנסיוני יהיה כ-3,000 שקל.

"לאחר שנתיים אדם עולה דרגה ומקבל עוד 300 שקל - ואז הוא יכול לחיות 30 שנה בלי לקבל עוד דרגה", מסביר כץ, "מה שחשוב, זה שלא ייתכן שבמשק הישראלי במגזר הציבורי 70% מהעובדים יקבלו השלמה לשכר מינימום. יש להתחיל בשכר מינימום. כיום אדם יודע שהוא הולך ל-30 שנה ללא קידום במגזר הציבורי - ויודע שלא ניתן לפטר אותו - אדם כזה אינו מתוגמל ולכן הוא לא רוצה לעבוד.

שרגא ברוש בוועידה, צילום: נמרוד גליקמן שרגא ברוש בוועידה | צילום: נמרוד גליקמן שרגא ברוש בוועידה, צילום: נמרוד גליקמן

"הייתי ראש ארגון עובדים של אנשים שעובדים, לא של אנשים שסתם באים לעבודה. הדבר הכי גדול של המערכת הוא היכולת לקלוט עובדים ולתת להם אופציות עתידיות כדי לראות כיצד הם יתקדמו בעבודה. אם מגמדים אדם ולא מצפים ממנו לכלום - אז לא מקבלים ממנו כלום. ההסתדרות חייבת להשתנות: מי שלא תורם, לא יכול להיות. אני משוכנע שכך תעלה התפוקה".

ברוש: "לא ייתכן שמגישים תקציב ללא גרם אחד שנוגע לפריון"

 

 

"לא ייתכן שמגישים תקציב ללא גרם אחד שנוגע לפריון", אמר בוועידה שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים. לטענת ברוש, המשק במצב בו כמעט ואינו צומח והפריון נמוך בעשרים וחמישה אחוז מתחת לעולם המערבי וכך גם השכר, ביניהם יש קשר הדוק. ברוש הוסיף כי לצורך העלאת הפריון יש להגדיל את ההשקעות בשוק ובמו"פ, כמו גם השקעה בחינוך הטכנולוגי, "לא רק שלא העלו את ההשקעה במו"פ, אלא אפילו הורידו. אין שום השקעה של אגורה אחת בחינוך הטכנולוגי בשנים הקרובות, אין שום סיכוי להעלות פריון בלי להשקיע בחינוך זה".

"אם המדיניות לא הייתה מזגזגת כל שני וחמישי", אמר ברוש, "היינו מצליחים להגדיל את ההשקעות והפריון".

"הקשר בין המעסיקים והעובדים הוא קשר בל ינתק. אין שום שסיכוי שרמת החיים של העובדים תעלה אם לא נשקיע במשק".

"אנחנו נמצאים במקום בו רב הציבור חושב שבירושלים כבר יסדרו לנו את העניינים. אנחנו אחראים לגורלנו ולא יתכן שמגישים תקציב ללא גרם אחד שנוגע לפריון. הקשר בין רמת חיים לפריון הוא ההדוק, אחד המטרות הראשונות ששמתי לעצמי הוא העלאת הפריון העובדים חייבים להתחלק ברווח.

ברוש בירך את התחרות שמארגני "כלכליסט" בכנס זה זה שלוש שנים ואמר כי"אנחנו כמעסיקים לא עושים זאת על מנת לקבל פרס. הפרס ניתן לנו כשהעובדים שלנו רוצים להעלות את הפריון והתפוקה"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה