אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הכלכלן הראשי של אקסלנס נשואה: "אל תבנו על הפנסיה שלכם. זו אשליה"

יניב חברון, שירטט בוועידת "כלכליסט" תמונה פאסימית בנושא החסכון הפנסיוני העתידי בישראל: "מה שצברת זה מה שיהיה לך במקרה הטוב, אבל בשנים האחרונות התשואה לא מספקת ולכן יש גירעונות"

14.09.2016, 16:42 | ניר טל

 "ישראל היא אחת המדינות החוסכות יותר ב-OECD בהשוואה למדינות אחרות ועדיין המצב פחות טוב, שיעור התחלופה של הקצבה יגיע לרמות של 40%, הרבה יותר נמוך מהיום", כך טען יניב חברון, הכלכלן הראשי באקסלנס נשואה בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" שנערכה היום בתל אביב.

קראו עוד בכלכליסט

חברון צייר תמונה פסימית, הממשילה את חיי אזרחי מדינת ישראל למרוץ עכברים, שבמסגרתו רובם שורדים בקושי כבר היום. כך למשל, למעלה מ-30% מהפנסיונרים ממשיכים לעבוד לאחר גיל פרישה, 21% מהקשישים בישראל חיים מתחת לקו העוני, וזאת כשברקע תוחלת החיים ויוקר המחיה שעולים בישראל. חברון מתעקש כי "רמת החיסכון בישראל היא לא נמוכה, והרבה מזה הוא בזכות חוק פנסיה חובה. אבל מעבר לכך, תכניות חיסכון כמו שהיינו פותחים בעבר בבנקים יש פחות".

מן הצד שני, הוא דווקא משדר אופטימיות לנושא החיסכון לטווח הביניים "יש שינוי במדיניות ולא סתם רואים היום קופת גמל חדשה, חיסכון לכל ילד, ועוד הרבה תכניות שאני מאמין שיהיו על הפרק בשנים הקרובות".

חברון מתייחס לשורה של צעדים משמעותיים שנעשו בשנים האחרונות בנושא החיסכון, לרבות הקמת קרן פנסיה ברירת מחדל, הקמת קופת גמל חדשה, הקמת חיסכון לכל ילד ועוד צעדים כמו העלאת ההפרשה הפנסיונית לשיעור של 18.5% החל מחודש ינואר הקרוב. 

חברון. השיפור היחיד הוא בחסכון לטווח ביניים, צילום: נמרוד גליקמן חברון. השיפור היחיד הוא בחסכון לטווח ביניים | צילום: נמרוד גליקמן חברון. השיפור היחיד הוא בחסכון לטווח ביניים, צילום: נמרוד גליקמן

בסיכומם של הדברים, חברון מעיד על החשיבות של החיסכון הפנסיוני: "פנסיה בסופו של דבר היא ביטוח לזקנה. מה שצברת זה מה שיהיה לך במקרה הטוב, בשנים האחרונות התשואה לא מספקת ולכן יש גירעונות. פנסיה זה כמו קריירה, צריך להתחיל בגיל צעיר אחרת מתישהו זה מאוחר מדי. אל תתחילו לחשוב על פנסיה מאוחר, אלא הרבה קודם". עוד הוא מוסיף: "כדי להגיע לשיעור תחלופה של 70% יש להיות בעבודה ללא הפסקות מגיל 26 ולעבוד עד גיל הפרישה. זה לא המצב, נכון להיום זו אשליה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות