אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר חודשים ארוכים של מו"מ: הסכם הסיוע הצבאי הגדול אי פעם נחתם בוושינגטון צילום: רויטרס

לאחר חודשים ארוכים של מו"מ: הסכם הסיוע הצבאי הגדול אי פעם נחתם בוושינגטון

לפי ההסכם ארה"ב תעביר לישראל 38 מיליארד דולר בעשור הקרוב, חמישה מיליארד דולר מתוכם ישמשו להגנה מפני טילים. מנגד, ישראל התחייבה שלא לפנות לקונגרס בבקשה לתוספות תקציב והסכימה להקטין בהדרגה את הייצור הבטחוני בישראל

14.09.2016, 21:31 | רוני זינגר

הסכם הסיוע הצבאי האמריקאי הגדול ביותר אי פעם נחתם בשעה זו (ד') בוושינגטון. לפי ההסכם ארצות הברית תעביר לישראל 38 מיליארד דולר בעשור הקרוב, חמישה מיליארד דולר מתוכם מיועדים להגנה מטילים. מנגד ישראל התחייבה שלא לפנות לקונגרס האמריקאי ולבקש תוספת תקציב - כפי שעשתה בשנים האחרונות, אך יוצא דופן יהיה מקרה של מלחמה, או אז תיתכן תוספת. הנקודה החשובה בהסכם היא ההחלטה להפסיק את השימוש בכספי הסיוע לרכש ביטחוני המיוצר בתעשיות הישראליות. על פי ההסכם הרכש ייקטן בהדרגה עד להפסקה מוחלטת בתוך עשור.

קראו עוד בכלכליסט

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב: "ההסכם הזה יבטיח היקף סיוע ביטחוני חסר תקדים לישראל בעשור הקרוב. זוהי חבילת הסיוע הצבאי הגדולה ביותר שארה"ב נתנה אי-פעם למדינה כלשהי. ההסכם יסייע לנו להמשיך לבנות את כוחנו הצבאי ולהמשיך לשפר את ההגנה שלנו נגד טילים, וזהו כמובן הישג חשוב מאוד למדינת ישראל, וכל אזרחי ישראל יכולים בצדק להתברך בו".

נתניהו הודה לנשיא ארה"ב, ברק אובמה: "אני מבקש להודות לנשיא ולממשלו על ההסכם ההיסטורי הזה. אני גם מודה לחברינו הרבים רבים בקונגרס האמריקני, וגם לעם האמריקני, על תמיכתם הגדולה, תמיכה שחוצה מפלגות וחובקת את אורכה ורוחבה של ארה"ב. רבים בארה"ב מבינים שהשקעה בביטחון ישראל מחזקת את היציבות במזרח התיכון הבלתי-יציב ושהיא משרתת לא רק את האינטרס הביטחוני שלנו, אלא גם את האינטרס הביטחוני של ארה"ב". נתניהו ביקש להודות לממלא מקום ראש המועצה לביטחון לאומי תא״ל במיל. יעקב נגל שחותם כאמור בשעה זו, על ההסכם. "ההסכם הזה ממחיש אמת פשוטה, היחסים בין ישראל לארה"ב איתנים, עוצמתיים. אין זה אומר שאין בינינו מחלוקות מעת לעת, אבל אלו מחלוקות בתוך המשפחה. הן אינן משפיעות כהוא זה על הידידות הגדולה בין ישראל לארה"ב, ידידות שמתבטאת בהסכם הזה שיסייע רבות להמשך ביצור כוחה של ישראל בעשור הקרוב".

אובמה ונתניהו בשנה שעברה , צילום: איי אף פי אובמה ונתניהו בשנה שעברה | צילום: איי אף פי אובמה ונתניהו בשנה שעברה , צילום: איי אף פי

שר האוצר משה כחלון מסר הערב בעניין: "אזרחי ישראל צריכים להודות לממשל האמריקאי על הסכם הסיוע הביטחוני הגדול אי פעם שנחתם בין מדינת ישראל לבין בעלת הברית החשובה ביותר שלה, ארה"ב. ההסכם הזה הוא ביטוי נוסף לעומק הקשרים האסטרטגיים בין המדינות. תקציב הביטחון גדול דיו כדי להמשיך ולתמוך במחקר ובפיתוח הביטחוני הישראלי וברכש המקומי, כך שתימשך העליונות הטכנולוגית שלנו אשר מתבססת גם על ייצור מקומי".

אובדן של מיליארד שקל לתעשיות הבטחוניות בישראל

סוגיית הייצור הביטחוני בתעשיות הישראליות היתה סלע המחלוקת המרכזי, כאשר הצד הישראלי ניסה לשכנע את האמריקאים "למתוח" עד כמה שניתן את המשך הייצור בארץ ואילו האמריקאיים ביקשו לעצור מוקדם ככל הניתן את השימוש בכספי הסיוע לייצור ביטחוני בישראל. כ-26% מהייצור הביטחוני בישראל ממומן מכספי הסיוע האמריקאי ואילו כל יתר הייצור מגיע מארצות הברית אך הממשל האמריקאי מעוניין להסיט את הייצור חזרה אל התעשיות האמריקאיות. כלומר, מדובר על אובדן של כמיליארד דולר בשנה לתעשיות הביטחוניות בישראל, שחוזר אל ארצות הברית.

יעקב נגל, מ"מ ראש המטה לביטחון לאומי בטקס החתימה על הסכם הסיוע בארה"ב יעקב נגל, מ"מ ראש המטה לביטחון לאומי בטקס החתימה על הסכם הסיוע בארה"ב יעקב נגל, מ"מ ראש המטה לביטחון לאומי בטקס החתימה על הסכם הסיוע בארה"ב

משמעות ההסכם הזו היא דרמטית עבור התעשיות הביטחוניות בישראל שכן בתום התקופה המוסכמת לשימוש בכסף האמריקאי לייצור בישראל, ייפגעו התעשיות והדבר יהיה לצמצום היקפי עבודה ופיטורים. החשש העיקרי מקנן בחברות הביטחוניות הקטנות שעשויות לקרוס לחלוטין כתוצאה מהמהלך.

יחימוביץ': "נאום נתניהו בקונגרס עלה לישראל 7 מיליארד דולר"

ח"כ שלי יחימוביץ', חברת ועדת חו"ב וועדת תקציב הבטחון הגיבה אתמול על הסכם הסיוע עם ארה"ב: "נאום נתניהו בקונגרס עלה למדינת ישראל שבעה מיליארד דולר - כסף שמערכת הביטחון בנתה עליו ונערכה על בסיסו ונמוג כעשן בגלל התנהלותו הברוטלית של נתניהו כלפי הממשל האמריקאי. נזקיו של נאומו בקונגרס, על אפו ועל חמתו של הבית הלבן, מהדהדים עד היום. ארה"ב הציעה לישראל סיוע נדיב הרבה יותר, אך התנהלותו הכוחנית, היהירה וחסרת האחריות של נתניהו הדירה את ישראל מכל השפעה או אפילו ידיעה על ההסכם עם איראן, ופגעה בנו כלכלית. אחת התוצאות החמורות של ההסכם החדש היא ירידה עתידית ודאית בהזמנות מהתעשיות הצבאיות, עד שבעוד עשור יגיעו לאפס. מדובר בפיטורים המוניים ובפגיעה חמורה בצמיחה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
בכל שנה חוגגים את יום העצמאות, אך מדינת
בכל שנה חוגגים את יום העצמאות, אך מדינת ישראל לא באמת מדינה עצמאית, כמו צרפת או גרמניה. התלות בארה"ב מפחיתה מכוחה העצמאי ומעוצמתה של ישראל. יש להחליף דיסקט, וטובה שעה אחת קודם. לא רצוי לחיות כמו עני בפתח של אמריקה או כל מדינה אחרת. העת להיות מדינה עצמאית עד הסוף, משרוך נעל עד עניבת פרפר. אפשר ללמוד מהסינים, איך עושים זאת. אם רוצים לרכוש ציוד בטחוני מארה"ב, יש לשלם עבורו. בכל מקרה כך או כך, אין ארוחות חינם. 
Sword  |  15.09.16
12.
איני מצליח להבין מה בער לביבי לחתום ולא
איני מצליח להבין מה בער לביבי לחתום ולא להמתין עוד חצי שנה. אין ספק כי חוסין אובמה היה הגרוע מבין נשיאיי ארה"ב ביחסו לישראל וגרם לנזק עצום לנו (וגם לארה"ב). הרעיון שהובא בערוץ 10 עם היהודון של הניו יורק טיימס רק הדגיש את העובדה הזו. הוא ידע להזכיר את "כל" הדברים הטובים שעשה אובמה עבור ישראל. הוא כמובן לא זכר שחלק מהם היו יוזמת הקונגרס ואובמה רק אישר (כלומר לא הטיל וטו). הוא כמובן לא זכר דבר מהדברים שאובמה פגע בישראל. נקווה רק כי הנשיא הבא של ארה"ב יעשה הסכם משלים, היות וההסכם הזה לא מכסה את רוב הנזקים שאובמה גרם לנו. ההסכם הוא כזה שרק הממשל הבא יכול לעשות זאת. לא הקונגרס. אם חלילה, זו תהיה קלינטון, הרוצה להמשיך את "מורשת אובמה", אכלנו אותה.
Mustache  |  15.09.16
לכל התגובות