אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסתדרות גייסה עשרות ועדי עובדים כדי לעודד מאמצי ההתאגדות בהראל צילום: עמית שאבי

פרסום ראשון

ההסתדרות גייסה עשרות ועדי עובדים כדי לעודד מאמצי ההתאגדות בהראל

במכתב שנשלחה ליאיר המבורגר, יו"ר ובעל השליטה נכתב "רואים בחומרה ההסתה והשיח האלים נגד עובדי הראל המצטרפים להסתדרות. נראה כי נחצו קווים אדומים נגד התאגדות עובדים"

15.09.2016, 13:53 | רחלי בינדמן

מכתב התראה חריף שיזמה ההסתדרות בראשות אבי ניסנקורן, שעליו חתומים עשרות מראשי הוועדים הגדולים במשק, נשלח היום (ה') לבעל השליטה בקבוצת הראל ויו"ר הדירקטוריון, יאיר המבורגר. זאת, על רקע הטענה כי הראל מנסה לסכל את מאמצי ההתאגדות של עובדיה. בין ראשי הוועדים שחתומים על המכתב, נמצאים בין היתר, ראשי הוועדים בחברת החשמל, ברשות שדות התעופה, בעיריית ירושלים ובעיריית תל-אביב ובקופ"ח כללית.

במכתב להמבורגר נכתב כי "אנו מבקשים להביע סולידריות ולחזק את ידי העובדים המתארגנים בהראל וקוראים לעובדים להיות חזקים ונחושים אל מול מה שנראה כחציית קווים אדומים בתחום יחסי העבודה ועליית מדרגה בהתאגדות אסורה ופסולה להתאגדות. אנו רואים בחומרה את ההסתה והשיח האלים המתנהלים מעל דפי הפייסבוק ובמתקני החברה נגד חברי ועד הפעולה ועובדי הראל המצטרפים להסתדרות ונגד ההסתדרות. הסתה אשר לכל הפחות הנהלת ההחברה אינה נוקפת אצבע כדי להפסיקה".

עוד עלתה טענה על מהלכים תקשורתיים שיזמו לכאורה שורה של עובדים בהראל שתקפו את נסיונות ההסתדרות לאגד את עובדי החברה, בטענה כי הראל הוא מעסיק מעולה ולכן אין מקום להקים בו וועד עובדים. אותם עובדים אף שכרו משרד יחסי ציבור לצורך כך ובסביבת ההסתדרות רומזים כי יתכן ולהנהלה יש קשר לכך. "אנו מצפים מכל מעסיק לנהוג על פי הוראות החוק ולהימנע מהתערבות ברצונם החופשי של עובדיו להתאגד. לא כל שכן ממעסיק כהראל הנוהג לשבח ועדי עובדים כשהדבר עולה בקנה אחד עם האינטרסים הכלכליים שלו. הפסיקו לפגוע בהתארגנות העובדים בחברה". ראשי הוועדים מביעים בעצם סוג של תמיהה על התנהלות החברה, לנוכח העובדה כי חלק מהכנסות הראל מגיע מביטוחים קולקטיביים, הנובעים מהסדרים בינה לבין ועדי עובדים ממגוון מקומות עבודה בישראל.

יו"ר הראל יאיר המבורגר יו"ר הראל יאיר המבורגר יו"ר הראל יאיר המבורגר

זו אינה הפעם הראשונה, שוועדים גדולים מתגייסים על מנת לתקוף התנהלות של חברות גדולות במשק. התגייסות דומה נרשמה במאמץ של עובדי פלאפון להתאגד, שבסופה נקבע תקדים משפטי האוסר על התערבות המעסיק בהתאגדות עובדיו ומפרש התערבות כפגיעה בהליך הדמוקרטי של העובדים.

לפני חודש הודיעה הראל על תוספת משמעותית של כאלף שקל לעובדי הראל שמשתכרים שכר מינימום. באותה עת עלו ספקולציות כי המהלך נועד להשקיט מאמצי העובדים להתאגד. מנגד, הראל נחשבת למעסיק טוב בענף הביטוח עם סל הטבות, בונוסים ותקציב רווחה נדיב לעובדים.

מהראל טרם נמסרה תגובה.

אילן צור, ממובילי המאבק של עובדי הראל העצמאיים: "אנחנו דוחים בשאת נפש את טענות ההסתדרות על מעורבות של ההנהלה בפעילותנו. המכתב של ראשי הוועדים הגדולים במשק, והתגייסותם לדריסת יחסי העבודה התקינים וההוגנים בהראל, היא הוכחה לכוחניות של ההסתדרות ממנה אנחנו חוששים. אסור שועד עובדי חברת חשמל והנמלים יקבעו לעובדי הראל את יחסי העבודה שלהם. אנחנו נחושים לפעול בכוחותינו הדלים אל מול עוצמתה של ההסתדרות והוועדים הגדולים במשק, כדי למנוע את רמיסת זכויותינו ואת הפגיעה ביחסי העבודה בחברה כמו שקרה בחברות אחרות בתחום. אנחנו קוראים להסתדרות לבוא ולהשתתף בהליך דמוקרטי וחופשי בו יכריעו עובדי הראל בשאלת ההתאגדות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

55 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

55.
מה קרה? האם לא ניתן להבין שיש עובדים
מה קרה? האם לא ניתן להבין שיש עובדים שאינם רוצים את ההתעלקות של ההסתדרות על גבם? ללא הסתדרות אני וחברי מסתדרים כבר שנים רבות. כל שנה מדברים עם המעסיק ומגיעים עמו לעמק השווה. למה העובד צריך את המנגנון של ההסתדרות? איש כוח אדם טוב יוצר את הקשר הטוב ביותר בין המעסיק לעובד. ולשאלה נוספת להסתדרות. מתי פעם אחרונה, אם בכלל, דרשתם מהעובדים אותם מיצגים לעבוד כנדרש? ללא בעיות ולתת תמורה בעד השכר אותו עובד מקבל? אף פעם. ולסיום כמה שאלות להנהגת ההסתדרות. מי מיצג את עובדי ההסתדרות עצמם? מי מגן על זכויותיהם? האם אני יכול לבוא ולהקים איגוד עובדי ההסתדרות?
Basketball  |  17.09.16
54.
כן. אני עובד הראל, עובד פשוט מן השורה,
כן. אני עובד הראל, עובד פשוט מן השורה, לא מכיר את המבורגר באופן אישי ובוודאי איני כותב את הדברים בשמו אלא רק בשמי. א נ י   ל א   ר ו צ ה   א ת   ה ה ס ת ד ר ו ת   ב ה ר א ל. לא! אני לא משוחד. לא קנוי ולא מפוחד. אני עובד בחברה 10 שנים וטוב לי בה. עבדתי כבר בחברות רבות, קטנות כגדולות, פרטיות וציבוריות, עם ועד וללא ועד וכותב מנסיון. הראל הינו המעסיק הטוב ביותר שעבדתי בו. דרך אגב, המעסיק הגרוע ביוצר שעבדתי בו היה מקום עבודה עם ועד (מיותר לציין שהיה מושחת).
Hat  |  17.09.16
53.
המנהלים שם עושים את מה שהם צריכים לעשות
המנהלים שם עושים את מה שהם צריכים לעשות - לגרום לחברה להרוויח. כאשר החברה מרוויחה, גם אנחנו העובדים נהנים מהרווח (בונוסים, רווחה, תנאי עבודה משופרים ועוד). דרך אגב, למה עובד לשעבר? האם פרשת מרצונך? האם עברת לעבוד בחברה שנותנת לך יותר? למה אתה לא מספר לנו? לא, אין צורך שתכתבו שאני שתול - כי אני לא. רק עובד שאוהב את מקום עבודתו ולא רוצה לעבוד בשביל ההסתדרות המושחתת.
Hat  |  17.09.16
לכל התגובות