אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא כמו קבוצה אירופאית - קבוצה אירופאית צילום: שי מוגילבסקי

לא כמו קבוצה אירופאית - קבוצה אירופאית

הניצחון ההיסטורי של הפועל באר שבע בסן סירו הוא תוצאה של שינוי מנטלי עצום שהובילו ברק בכר וצוותו

16.09.2016, 11:46 | אוריאל דסקל

בעבר כשאופיר דוידזאדה, לשעבר מגן הפועל באר שבע, היה עושה טעות, זה היה מרסק לו את הביטחון. הוא היה לוקח את העניין קשה והיתה לכך השפעה על המשך המשחק שלו. זה הרבה בגלל שדוידזאדה נתקל במאמנים ישראלים רבים שהיו אומרים לו 'עשית טעות, אל תעשה טעות במהלך הבא ותיכנס מחדש למשחק". וזו המחשבה שברק בכר והצוות המקצועי שלו ניסו לתקן אצל דוידזאדה.

קראו עוד בכלכליסט

"כששחקן צעיר עושה טעות, מה בדרך כלל הוא עושה?", שואל איתן עזריה, המאמן המנטלי של הפועל באר שבע, "הוא ישר חושב איך הוא לא יעשה טעות במהלך הבא, איך לסיים אותו בשלום. וזה מכניס אותו למעגל של פחד ומוביל לטעות הבאה. ככה חושבים שחקנים שעולים מהנוער לבוגרים - אני אעשה את המהלך הבא בצורה הכי בטוחה שיש - רק כדי לעבור אותו בשלום".

מאמן הפועל באר שבע ברק בכר. שינוי גישה, צילום: ראובן שוורץ מאמן הפועל באר שבע ברק בכר. שינוי גישה | צילום: ראובן שוורץ מאמן הפועל באר שבע ברק בכר. שינוי גישה, צילום: ראובן שוורץ

עזריה עבד עם דוידזאדה על העניין הזה. "תשתחרר" אמר לו. "אם תחשוב כמו שחקן נוער, אתה תשחק כמו שחקן נוער. תשנה מטרות, תהיה שחקן שרוצה להגיע לאירופה".

זה היה הבסיס לשינוי של דוידזאדה. הוא כבר לא חשב כמו שחקן שלא רוצה לטעות, הוא נהיה שחקן שרוצה להגיע לאירופה. במקביל, ברק בכר וצוותו המקצועי עבדו איתו על החסרונות והיתרונות והפלא ופלא, אחרי שזכה באליפות עם הפועל באר שבע וסייע לה להעפיל לליגת אירופה, דוידזאדה עזב לגנט הבלגית.

שינוי מנטלי

מה שהפועל באר שבע עשתה אמש בסן סירו נגד אינטר זה תוצאה של אותו תהליך מנטלי.

כמובן שבראש ובראשונה הכל מקצועי - כמו כל דבר שברק בכר עושה. אבל אחד מהשינויים הגדולים ביותר שעברה הפועל באר שבע תחת בכר הוא שינוי מנטלי.

הפועל באר שבע התקשתה בעבר לתפקד במשחקים גדולים (ובמשחקים מול קבוצות מחו"ל) בגלל שחשבה כמו קבוצה ישראלית/קבוצה מהפריפריה שעולה לשחק מול קבוצה אירופאית/ קבוצה גדולה מהמרכז.

המחשבה הזו יצרה מציאות עגומה של ספיגות שערים מעצבנים, קריסות מנטליות וחוסר יכולת להתקדם לעבר המטרות. אתם יודעים, הסיפור הקלאסי של קבוצה ישראלית באירופה.

כשברק בכר בא לקבוצה הוא שינה את המנטליות הזו כבר בצעדים הראשונים. אם המאמן הקודם, אלישע לוי, הכריז ש"אליפות זו מילה גסה", בכר, במסיבת העיתונאים הראשונה שלו, הכריז שהאליפות היא מטרה. ואם בעבר הפועל באר שבע היתה מתבטלת מול קבוצה "גדולה", אז עם בכר על הקווים זה פשוט לא קרה.

זה הוביל לזכייה באליפות היסטורית. את המחשבה הזו בדיוק לקחו בכר וצוותו גם לאירופה.

ישנן לא מעט גורמים שהובילו לניצחון המרשים אמש - אינטר עלתה בהרכב משני ומזלזל והראש שלה היה במשחק נגד יובנטוס ביום ראשון, למשל - אבל זה לא משנה את העובדה שהפועל באר שבע באה מוכנה יותר, רצינית יותר וטובה יותר מקבוצת הפאר האיטלקית.

זו גם הסיבה שב"ש כבשה שני שערים ממצבים נייחים, מצבים שהקבוצה מהדרום מתאמנת ומתכוננת אליהם רבות - אתם יודעים, כמו קבוצה אירופאית.

לא, האמת, זה לא נכון לומר זאת.

הפועל באר שבע לא התכוננה כמו קבוצה אירופאית, הפועל באר שבע היא קבוצה אירופאית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
רבותי שימו לב  כל כתבה על הפועל באר
רבותי שימו לב  כל כתבה על הפועל באר שבע בכל עיתון תמיד אבל תמיד שמים תמונה של בוזגלו. יש עוד הרבה שחקנים שאפשר לשים את תמונתם.  בוזגלו שחקן מצויין אך הדבר היחיד שמניע אותו ואת אביו הוא הכסף ולא המועדון כל תחנה עבורו היא זמנית. התיסרוקת היא עבור הסקאוטים ולא שום סיבה אחרת. רבותי -עיתונאים הגיע הזמן להכיר שחקנים אחרים שחקני נדמה שהמועדון קודם לכסף אוהד הפועל באר שבע יותר מ 50 שנה.
Snow  |  17.09.16
לכל התגובות